Legenda powraca: Najnowsze gramofony z bezpośrednim napędem talerza Technics SL 1200GR i SL 1210GR

Wiesbaden, Niemcy (4 lutego 2017 r.) — firma Technics zaprezentowała dziś nowy gramofon z bezpośrednim napędem talerza Grand Class SL 1210GR (czarny), który dołączy do modelu SL 1200GR (srebrny) wprowadzonego na rynek wcześniej w tym roku. Oba modele wykorzystują technologie zastosowane w SL 1200G, który został opracowany jako gramofon referencyjny dla nowej generacji produktów z bezpośrednim silnikowym napędem talerza. Bazując na tych legendarnych właściwościach, najnowsze modele oferują nowe materiały i stylistykę oraz zapewniają oszałamiającą jakość dźwięku szerszej grupie entuzjastów audio.

Technics SL 1200G to ikona wśród gramofonów i pierwszy wybór całych pokoleń fanów płyt winylowych. Choć ceniony jest przede wszystkim za jakość dźwięku, słynie również z elastyczności i niezawodności. Nowe wcielenia tego legendarnego gramofonu, SL 1200GR (srebrny) i SL 1210GR (czarny), będą dostępne w sprzedaży od maja 2017 roku. Zgodnie z oczekiwaniami dotychczasowych klientów firmy Technics modele SL 1200GR i SL 1210GR oferują bezkompromisową jakość dźwięku. Jednocześnie te premierowe produkty charakteryzują cechy, które sprawiły, że ich legendarny poprzednik stał się tak popularny wśród DJ ów: trwałość, odporność na uderzenia, niezawodny bezpośredni napęd i regulowana prędkość obrotu. Najnowsze modele są również wykonane z nowych materiałów i mają zupełnie nową stylistykę. „Gramofony SL 1200GR i SL 1210GR łączą zalety dwóch klas produktów” — mówi Michiko Ogawa, Dyrektor spółki Technics należącej do grupy Panasonic. „Mamy pewność, że oba modele spełnią oczekiwania fanów marki Technics na całym świecie. Naszym celem jest poszerzenie oferty produktów z górnej półki zarówno dla entuzjastów audio, jak i profesjonalnych DJ ów”.

Połączenie tradycyjnej techniki analogowej z wiodącymi technologiami cyfrowymi

Wprowadzony na rynek w 2016 roku model SL 1200G łączył tradycyjną technologię analogową firmy Technics z zaawansowaną technologią cyfrową. Jego znakomite wyniki dosłownie wstrząsnęły rynkiem hi fi i na nowo zdefiniowały standard referencyjny dla gramofonów z bezpośrednim silnikowym napędem talerza.

Z myślą o stworzeniu modeli SL 1200GR i SL 1210GR na nowo opracowano części wchodzące w skład gramofonu SL-1200G. Są to: bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego i precyzyjna technologia sterowania silnikiem, talerz o dużej sztywności i niezwykle czułe ramię gramofonu. To gwarantuje, że entuzjaści audio korzystający z SL 1200GR/SL 1210GR mogą się cieszyć muzyką z bogatym, pełnym dźwiękiem płyt analogowych.

Bezrdzeniowy silnik bezpośredniego napędu talerza osiągający stabilne obroty

W odróżnieniu od gramofonów z paskowym napędem talerza układy z napędem bezpośrednim zapewniają obroty silnika przy niskiej prędkości i bezpośrednio napędzają talerz. Ta koncepcja zapewnia szereg zalet, takich jak niemal całkowity brak pogorszenia stosunku sygnału do szumu powodowanego drganiami silnika i mechanizmami hamowania oraz wysoka niezawodność połączoną z wieloletnią trwałością, gdyż rozwiązanie to nie wymaga wymiany części.

W 2016 roku Technics opracował bezrdzeniowy płaski silnik napędu bezpośredniego z podwójnym wirnikiem, w którym magnesy silnika umieszczono po obu stronach. Eliminowało to nieregularność obrotów silnika zwaną „zębatkowaniem”, będącą problemem spotykanym w gramofonach z napędem bezpośrednim. Silnik ten został dostosowany do modelu SL 1200G, który ponownie wywołał znaczącą reakcję na rynku hi fi. Modele SL 1200GR/SL 1210GR dziedziczą tę samą filozofię projektowania dzięki zastosowaniu opracowanego na nowo jednowirnikowego, płaskiego bezrdzeniowego silnika napędu talerza, co prowadzi do wyeliminowania efektu „zębatkowania”.

technics-sl-1200gr-turntable

Zastosowany w modelach SL 1200GR/SL 1210GR układ sterowania obrotami kontroluje i koryguje precyzję silnika i wykorzystuje najnowszą technologię sterowania nim używaną w napędach Blu ray. Jest to takie samo rozwiązanie jakie zastosowano w modelu SL 1200G. Ponadto dopracowano obwody elektryczne w celu zagwarantowania maksymalnych parametrów nowo opracowanego silnika gramofonów SL 1200GR/SL 1210GR.

Talerz gramofonu – w pogoni za sztywnością i charakterystyką wytłumiania wibracji

Dzięki zastosowaniu konstrukcji dwuwarstwowej z wytłumiającą gumą zastosowaną na całej tylnej powierzchni odlewu aluminiowego talerz osiąga wysoką sztywność i charakterystykę wytłumiania wibracji. Eliminuje to niepożądany rezonans, który w innych przypadkach jest przekazywany na płytę – pozwoliło to uzyskać wyrazisty dźwięk.

W celu zwiększenia masy biernej i zminimalizowania wibracji przeprowadzono symulację, aby określić kształt odlanej aluminiowej części talerza. Ważący 2,5 kg (wliczając matę gumową) talerz modelu SL 1200GR/SL 1210GR jest o 0,8 kg cięższy niż w poprzedniku – SL 1200MK5. Również na tylnej powierzchni talerza zastosowano rozwiązania wzmacniające jego sztywność. Zwiększenie powierzchni kontaktu z wytłumiającą gumą pozwala na osiągnięcie charakterystyki wytłumiania ponad dwa razy lepszej niż w modelu SL 1200MK5.

Ramię osiągające wysoką czułość w ruchu początkowym

Ramię gramofonu śledzi obroty płyty i umożliwia jej odczyt z wysoką precyzją. Ramię odziedziczone przez Technics to tradycyjnie stosowane ramię w kształcie litery S ze statycznym wyważeniem, wykonane z zastosowaniem aluminiowej rurki charakteryzującej się znakomitą lekkością i sztywnością.

Przy konstrukcji z zawieszeniem kardanowym część łożyskowa ramienia gramofonów SL 1200GR/SL 1210GR zawiera obudowę obrobioną w procesie cięcia, w której zastosowano łożyska o wysokiej precyzji, takie jak w modelu SL 1200G. Czułość przy ruchu początkowym wynosząca 5 mg i mniej została osiągnięta dzięki ręcznemu montażowi i regulacjom dokonywanym przez wykwalifikowanych japońskich rzemieślników. Umożliwia to dokładne śledzenie rowków wytłoczonych w płycie.

Pozłacane gniazda Phono oraz dla odłączalnych kabli umieszczono pod ramieniem, co pozwala na korzystanie z szerokiego asortymentu kabli. Użycie metalowej, ekranującej konstrukcji wewnątrz obudowy również zmniejsza wpływ zewnętrznych zakłóceń.

Obudowa o wysokiej sztywności i silnie wytłumiające izolatory silikonowe zapewniają piękny dźwięk i izolację od różnych drgań

Dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej konstrukcji korpusu z trwale połączoną konstrukcją BMC i chassis w postaci aluminiowego odlewu modele SL 1200GR/SL 1210GR mają zagwarantowaną wysoką sztywność.

W izolatorach wspierających obudowy gramofonów SL 1200GR/SL 1210GR, podobnie jak w modelu SL 1200G, zastosowano specjalną gumę silikonową, która gwarantuje zarówno charakterystykę wysokiego tłumienia, jak i niezawodność w długim okresie użytkowania. Drgania w kierunku poziomym są pochłaniane przez wzmocnienia wykonane z cylindrycznych rurek z polimerów mikrokomórkowych. W przejętej z modelu SL 1200G technologii dokonano modyfikacji izolatorów, aby konkretnie dopasować je do specyfiki SL 1200GR/SL 1210GR.
SL 1200GR/SL 1210GR — dane techniczne

Technologia stabilności obrotów
• Bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego
• Sterownik silnika o dużej precyzji

Konstrukcja odporna na drgania
• Silnie wytłumiający talerz gramofonu
• Sztywna konstrukcja obudowy
• Izolator z gumy silikonowej

Wysokiej jakości części
• Ramię gramofonowe o wysokiej czułości
• Pozłacane gniazda odłączalnych kabli

Niepowtarzalna stylistyka Technics
Odziedziczona po urządzeniach z serii SL 1200

Część gramofonowa
• Typ: gramofon obsługiwany ręcznie z bezpośrednim napędem talerza
• Prędkości obrotowe: 33 1/3, 45, 78 obr./min
• Zakres regulacji: ±8%, ±16%
• Początkowy moment obrotowy: 2,2 kg cm (1,91 lb in)
• Charakterystyka narastania prędkości: 0,7 s. od zatrzymania do 33 1/3 obr./min
• Drżenie i kołysanie: 0,025% W.R.M.S.
• Rumble: 78 dB (wartość ważona wg IEC 98A)
• Talerz gramofonu: odlew aluminiowy
• Średnica: 332 mm (13-5/64″)
• Masa: ok. 2,5 kg (5,5 lb) (z uwzględnieniem maty gumowej)

Ramię
• Typ: uniwersalne, z wyważeniem statycznym
• Długość skuteczna: 230 mm (9-1/16″)
• Przewieszenie: 15 mm (19/32″)
• Błąd kąta śledzenia:
W granicach 2° 32’ (na zewnętrznym rowku płyty 30 cm / 12″)
W granicach 0° 32’ (na wewnętrznym rowku płyty 30 cm / 12″)
• Kąt offsetu: 22°
• Zakres regulacji wysokości ramienia: 0–6 mm
• Zakres regulacji nacisku igły: 0–4 g (odczyt bezpośredni)
• Masa uchwytu do wkładki: ok. 7,6 g
• Możliwy do zastosowania zakres ciężarów wkładki:
[bez dodatkowego obciążnika ramienia] 5,6–12,0 g (14,3–20,7 g z uchwytem wkładki)
[z dodatkowym obciążnikiem ramienia] 10,0–16,4 g (18,7–25,1 g (w tym uchwyt wkładki))
• Wymiar montażu wkładki: rozstaw JIS 12,7 mm
• Gniazdo przewodów uchwytu wkładki: φ 1,2 mm, złącze z 4 stykami

Gniazda
• Wyjście audio: PHONO (Pin Jack) x 1, GNIAZDO UZIEMIENIA x 1

Ogólne
• Zasilanie: 120 V AC, 60 Hz
• Zużycie energii: 11 W (ok. 0,2 W w trybie czuwania)
• Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość): 453 x 173 x 372 mm (17-27/32 × 6-13/16 × 14-21/32 in)
• Masa: ok. 11,2 kg (ok. 24,7 lb)

Źródło: informacja prasowa.