Laptop zamiast podręcznika — czyli w jaki sposób nowe technologie mogą być przydatne w edukacji naszych dzieci

Już zaledwie kilka dni dzieli uczniów od powrotu do szkolnej ławki. Przed młodymi prymusami cały rok nowych wyzwań i nauki. Zastanawiając się, jak można pomóc swoim pociechom w przyswajaniu wiedzy oraz poszerzaniu zainteresowań, warto sięgnąć po nowe technologie, które mimo iż często wiązane jedynie z rozrywką, jak nic innego przydatne są w edukacji.

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że coraz więcej dzieci od “małego” wychowuje się ze smartfonem w ręku. Dzięki szybkiemu rozwojowi branży technologicznej w ostatniej dekadzie oraz bardzo dobremu stosunkowi ceny do jakości elektroniki niektórych marek, coraz więcej rodziców może pozwolić sobie na zakup smartfona bądź laptopa dla swojej pociechy. Aby jednak wykorzystać w stu procentach potencjał dzisiejszych technologii, warto zainteresować się możliwościami edukacyjnymi, jakie oferuje dzisiejsza elektronika. W tym artykule przedstawimy najlepsze edukacyjne zastosowania czterech popularnych gadżetów, które coraz częściej goszczą w tornistrach uczniów szkół podstawowych.

Smartfon w ręku od najmłodszych lat
Już dorosłym trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona. Lecz co mają powiedzieć dzieci, które nie znają świata bez świecących prostokątów z dotykowymi ekranami. Mimo iż telefony nie są mile widziane przez nauczycieli obok piórnika na ławce szkolnej, to jednak stanowią doskonałe narzędzie edukacyjne. Dzięki wielozadaniowości smartfon może być zarówno linijką, kalkulatorem, ale również słownikiem ortograficznym czy języków obcych. W portalach, na których można pobrać oprogramowanie, dostępne są aplikacje, które pomogą w niemal każdym szkolnym przedmiocie. Przykładowo, w przygotowaniu do zajęć z języków obcych przydatne okażą się Fiszki, które w łatwy i przyjemny sposób pomogą w nauce słówek. Z kolei przy odrabianiu lekcji z matematyki pomocna będzie aplikacja xGraphing, która pozwala na rysowanie wykresów funkcji w bardzo prosty sposób. W celu rozwijania logicznego myślenia u dzieci warto zwrócić również uwagę na gry, wśród których jednymi z najbardziej popularnych są łamigłówki takie jak 2048 czy Move the Block.

Dobrym wyborem przy zakupie smartfona dla naszej pociech może okazać się Ulefone Armor X. Dzięki swojej odporności na upadki oraz wodoszczelności telefon nie ulegnie zniszczeniu w rękach nawet bardzo niesfornego ucznia i może mu służyć przez wiele lat. Wbudowana bateria spokojnie wystarczy na cały dzień pracy, a zastosowane podzespoły bez problemu poradzą sobie z aplikacjami.

9b9ce1cd-c1ea-4685-8df7-c7f9fd7c5aab

Głośnik bezprzewodowy – gadżet z potencjałem
Przenośny głośnik, czyli gadżet, który w ostatnim czasie niezwykle zyskał na popularności. Oprócz oczywistego zastosowania, czyli słuchania muzyki, głośnik może być wykorzystany do odtwarzania audiobooków bądź podcastów. W sieci dostępne są niemal wszystkie lektury szkolne, które można bez problemu zakupić bądź pobrać. Częstym problemem wśród młodzieży szkolnej jest brak chęci do czytania książek. Nauka do kartkówek dotyczących lektur nie musi kończyć się na czytaniu streszczeń w Internecie, lecz może zostać zastąpiona wysłuchiwaniem audiobooków, które zamiast dostarczać szczątkowe informacje na temat treści książki, w przyjemny sposób przekażą całą jej zawartość. Przydatne w poszerzaniu zainteresowań naszych pociech mogą być również podcasty. Nagrań w sieci nie brakuje, a ich różnorodna tematyka zapewni uczniom odpowiedź na każde pytanie z zakresu ich zainteresowań.

933446f3-6f9a-4e70-a271-356210bbcb21

Zakup głośnika bezprzewodowego nie musi się wiązać z dużym wydatkiem. Przykładem może być Lenovo BT820, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom nie zajmie dużo miejsca na biurku ucznia, oraz z łatwością zmieści się do szkolnego tornistra. Oprócz oczywistej opcji połączenia bezprzewodowego przez Bluetooth, głośnik można podłączyć do innego urządzenia kablem za pomocą portu Jack 3,5mm, a zasilanie bateriami AA umożliwi szybką reaktywację sprzętu w przypadku jego rozładowania.

Powerbank – gniazdko elektryczne w kieszeni
Fenomenu tego sprzętu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. W sytuacji, gdy w smartfonie bądź głośniku bezprzewodowym zabraknie energii, a w pobliżu nie będzie istniała możliwość podpięcia ładowarki do sieci, jedynym ratunkiem może okazać się powerbank. Niewielkie rozmiary oraz duża funkcjonalność sprawia, iż ten gadżet coraz częściej gości w tornistrach uczniów. Powerbank może okazać się w szczególności przydatny podczas wycieczek szkolnych, gdzie uczniowie często w większym stopniu eksploatują swoje urządzenia mobilne. Sprzęt zapewni stały dostęp do energii, dzięki czemu dzieci zawsze będą w kontakcie ze swoimi rodzicami w przypadku rozładowania telefonu.

Kierując się wyborem powerbanka dla naszej pociechy najlepiej zwrócić uwagę na jego pojemność oraz cenę. Przykładem niedrogiego, lecz solidnego rozwiązania jest powerbank Full of Energy o pojemności 8800 mAh. Taki model bez problemu wystarczy na kilkukrotne doładowanie smartfona bądź bezprzewodowego głośnika, a niewielka waga oraz rozmiar zapewnią bezproblemowy transport w plecaku lub kieszeni.

75e901b7-5d80-4a14-bda7-177236f49b49

Laptop, czyli najlepszy przyjaciel ucznia
Jest na biurku u niemal każdego z nas. Pracujemy na nim, oglądamy filmy oraz serfujemy po Internecie. Trudno w obecnych czasach nie docenić możliwości, jakie daje nam przenośny komputer i wyobrazić sobie życie bez niego. Również sektor szkolnictwa dostrzegł potencjał drzemiący w tym urządzeniu, coraz chętniej zamieniając papierowe, ciężkie podręczniki na laptopy. Komputery przenośne umożliwiają przechowywanie wielu materiałów, przez co dźwiganie książek może w przyszłości, okazać się zupełnie zbędę. Prócz możliwości pracy i nauki dają również wiele innych perspektyw, do których można zaliczyć rozrywkę. A co może być lepszego dla dziecka niż połączenie dobrej zabawy z jego edukacją. Na taką opcję pozwalają gry, których dobrym przykładem mogą być strategie, gry logiczne czy symulatory. Dzieci z pewnością docenią Sid Meier’s Civilization czy będące już klasykiem Age of Empires, które zarówno jak aplikacje mobilne rozwiną zmysł logicznego myślenia, a tytuły pokroju Cities: Skylines bądź seria The Sims dadzą możliwość eksperymentowania z rozwiązaniami architektonicznymi.

Aby w pełni sprostać wyzwaniom edukacyjnym oraz zapewnić rozrywkę każdemu uczniowi, dobrą propozycją jest laptop posiadający bardzo dobry stosunek ceny do jakości, HP 15-F272 Pentium. Niewielka waga i wytrzymała bateria pozwolą zabrać go do szkoły bądź w podróż, a wydajne podzespoły spełnią oczekiwania względem gier oraz programów edukacyjnych.

Nowe technologie bezpowrotnie stały się częścią naszego społeczeństwa. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na ich walory edukacyjne. Obecnemu pokoleniu nie będzie dane poznanie świata bez elektroniki oraz gadżetów i to do nas należy wskazanie im odpowiedniego kierunku użytkowania tych sprzętów w sposób, który poszerzy ich horyzonty, uprzyjemni naukę i poznawanie świata.

Wszystkie rozwiązania technologiczne przedstawione w artykule dostępne są u polskiego dystrybutora sprzętów elektronicznych CK MEDIATOR. Spółka powstała w 1997 roku i od początku działalności jej głównym profilem była hurtowa sprzedaż towarów IT, m.in laptopów marki Toshiba, ASUS, Lenovo, Dell, HP i Acer. Szerokie kontakty wśród producentów elektroniki, w 2016 roku zaowocowały rozszerzeniem oferty o najwyższej jakości smartfony chińskich marek, m.in.: Ulefone i UMIDIGI. Jednym z bieżących, kluczowych dla firmy celów jest sukcesywne wprowadzanie do oferty dystrybucyjnej kolejnych brandów i budowanie kompetencji najbardziej profesjonalnego importera tego typu urządzeń w Polsce.

Więcej informacji na stronie: www.ckmediator.pl.

Źródło: informacja prasowa.