Jak wybrać aby wygrać – czyli o komputerze dla gracza

Szybki procesor i wydajna karta graficzna to nie jedyne elementy, z których powinien składać się komputer dla gracza. Podpowiadamy, na jakie inne podzespoły należy zwrócić uwagę przy budowaniu wymarzonego zestawu do gier.

Gracze to grupa o bardzo specyficznych wymaganiach odnośnie sprzętu komputerowego. Każdy z podzespołów musi charakteryzować się topowymi parametrami w swojej klasie, a także oryginalnym wyglądem. Najlepszy efekt zapewni kompleksowe podejście do etapu budowania komputera. Maszyna dla gracza to nie tylko dobry procesor i karta graficzna. Ważne jest odpowiednie dobranie i dopasowanie wszystkich podzespołów.

Solidna baza to podstawa

Płyty główne dla graczy wyróżniają się wyposażeniem, którego próżno szukać w „cywilnych” wersjach – np. specjalnym układem dźwiękowym, czy też zaawansowaną kartą sieciową. Nie bez znaczenia pozostaje też łatwość rozbudowy i liczba dostępnych portów oraz slotów. Wielu graczy zwraca również uwagę na możliwość bezproblemowego podkręcania procesora i karty graficznej. Ważny jest tu odpowiedni chipset i mocna sekcja zasilania.
Z wyborem płyty głównej wiąże się wybór konkretnego procesora. Gracze powinni inwestować w jednostki o sporej mocy obliczeniowej, która pozwoli na wykorzystanie pełnej wydajności karty graficznej oraz reszty podzespołów. Zakup odpowiednio wydajnego modelu odłoży również w czasie moment wymiany procesora na nowy. Chcecie dodatkowo podkręcić procesor? Koniecznie wybierzcie model z literą „K” w nazwie.
Niech moc będzie z tobą
Karta graficzna odpowiada za poziom detali oraz płynność animacji w grach, a także sam komfort rozgrywki. Szukając odpowiedniego modelu, zwracamy uwagę na częstotliwość taktowania GPU oraz system chłodzący. Wersje dla graczy mają zmodyfikowane układy, które są dużo wydajniejsze i cichsze, w porównaniu do standardowych cooler’ów. Ważny jest też okres gwarancji: standard to 3 lata, choć część producentów oferuje gwarancję 5-cio letnią.
Zasilacz to element, który ma bezpośredni wpływ na pracę wszystkich podzespołów komputera, a przede wszystkim płyty głównej i procesora. Nie można na nim oszczędzać – wybór tańszego modelu grozi niestabilną pracą całego zestawu lub nawet ryzykiem poważnego uszkodzenia któregoś z podzespołów. Absolutnym minimum w przypadku komputera dla gracza jest zasilacz o mocy 500 W i sprawności przekraczająca 80%.
Pamięć absolutna
Odpowiednio dobrany dysk SSD i HDD to bardzo istotna sprawa w przypadku sprzętu dla gracza. Idealnym rozwiązaniem będzie sytuacja, gdy na tym pierwszym zainstalujemy system, programy oraz gry – ze względu na wysoką prędkość odczytu. Pojemny dysk HDD wykorzystamy natomiast do przechowywania filmów, zdjęć, muzyki oraz kopii zapasowych, ponieważ oferuje on lepszy stosunek ceny do pojemności.
Pojemna i wydajna pamięć RAM zapewnia przede wszystkim komfortową rozgrywkę. Aktualnie optymalną wielkością pamięci jest 8 GB. W przypadku RAM-u najważniejszym parametrem jest pojemność, chociaż najwięksi maniacy zwracają też uwagę na częstotliwość taktowania.
Do kompletu brakuje jeszcze obudowy komputerowej, dużego monitora o szybkim czasie reakcji matrycy, precyzyjnej myszy, wygodnej klawiatury i porządnych słuchawek z mikrofonem – jednak nie mają one kluczowego wpływu na wydajność komputera, dlatego wyboru dokonujemy wedle uznania.
Przykładowa zestaw:
• Płyta główna: ASUS Z170 Pro Gaming
• Procesor: Intel Core i5 6600K
• Karta graficzna: Palit GTX 980 Super JetStream
• Pamięć RAM: 2 x 4GB G.Skill RipJaws 4
• SSD: Plextor M6S+ 256 GB
• HDD: WD Blue 1TB
• Zasilacz: Corsair CX650M 650W
W wydłużonej promocji, która trwa do 8 maja, można kupić zestaw, stanowiący solidną bazę dla komputera gamingowego. Płyta główna ASUS Z170 Pro Gaming oraz dysk SSD Plextor M6S+ 256 GB są dostępne w specjalnej, niższej cenie – 999 zł. Informacje na temat tego oraz innych zestawów można znaleźć na stronie sklepu.
Źródło: Informacja prasowa