Jak walczyć ze smogiem w zamkniętych pomieszczeniach?

Warszawa, 11 stycznia2017 r.–w ostatnich dniach nasilił się problem zanieczyszczonego powietrza, które utrudnia życie mieszkańcom miejskich aglomeracji. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie poprawić jakości powietrza, którym oddychamy na zewnątrz. W domach natomiast czyste i zdrowe powietrze mogą zapewnić nam urządzenia, które usuną zanieczyszczenia występujące w powietrzu.

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, sezon grzewczy przybrał na sile. Wzmogło się tym samym występowanie nienaturalnego zjawiska atmosferycznego zwanego smogiem, który znacząco wpływa na życie mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Choć winę za jego powstawanie ponosi bezpośrednio człowiek, sam jednak jest jego największą ofiarą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znalazły się aż 33 leżące w Polsce.Zanieczyszczone powietrze zabija blisko 7 milionów ludzi na całym świecie. Liczba ta do 2050 roku może się podwoić jeżeli nie zostaną wdrożone odpowiednie środki, które wpłyną na ograniczenie emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Uczeni podkreślają, że dla naszego zdrowia równie szkodliwe jak to na zewnątrz jest powietrze, którym oddychamy w domu, czy miejscu pracy.Dlatego warto zwracać uwagę na jego jakość.

Smog może wywołać ataki duszności, łzawienie, zaburzenie układu krążenia, podrażnienia skóry oraz zaburzenia układu nerwowego. Powyższe objawy i twarde dane wyraźnie wskazują, jak poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia jest zjawisko zanieczyszczonego powietrza.W ciągu doby przez płuca dorosłego człowieka przechodzi około 10 tys. litrów powietrza.Pokazuje to jak ważna jest jakość powietrza i jego skład.

Lek. med. Magdalena Napora-Grabowska, specjalista alergologii i chorób płuc tłumaczy:
Drogi oddechowe przygotowują wdychane powietrze poprzez regulację temperatury, nawilżanie i oczyszczanie. U zdrowych ludzi powyższe mechanizmy mogą stawać się niewydolne w przypadkach zwiększenia zanieczyszczenia powietrza poprzez np.: spaliny ze szczególnym uwzględnieniem spalin z silników DIESLA, smog, wyziewy z fabryk w zindustrializowanych rejonach, grzyby, roztocza, a także zanieczyszczenia powietrza na różnych stanowiskach pracy: np. u fryzjerów, pracowników fabryk narażonych na wdychanie azbestu w określonych stężeniach.

O ile nie mamy większego wpływu na jakość powietrza na zewnątrz, to w domu lub miejscu pracy–gdzie spędzamy większość czasu – możemy oczyścić powietrze za pośrednictwem odpowiednich urządzeń. Jest to najprostszy sposób pozbycia się wszelkich metali ciężkich, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz sadzy, które to wchodzą w skład smogu.

Szwajcarzy Viktor i Robert,pogromcy„Smoga”
Szwajcarscy inżynierowie ze Stadler Form doskonale znają się na powietrzu. To właśnie u podnóża Alp prowadzą badania nad poprawą jakości powietrza w naszych domach. Opracowali oni idealne urządzenie. Stadler Form Viktor, które to jest zaawansowanym oczyszczaczem powietrza wyposażonym w trzy filtry:
• wstępny – zatrzymuje duże cząsteczki np. włosy, pyłki i kurz, zmywalny, wymienny;
• HPP – system filtracji cząstek o wysokim potencjale; zatrzymuje drobny kurz, pyłki, cząstki sadzy, wirusy i zarodniki pleśni,zmywalny;
• węglowy – pochłania większość gazów i zapachów z powietrza; pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach tytoniu czy dymu, wymienny;

Technologia ta daje gwarancję, że po zassaniu i przepuszczeniu powietrza przez oczyszczacz uzyskamy optymalne warunki jego czystości w pomieszczeniach mieszkalnych, a u osób skłonnych do infekcji poprzez zmniejszenie narażenia na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi może zmniejszyć częstość zachorowań.

Viktor posiada pięć zakresów pracy, od bardzo cichej do bardzo dużej mocy, co daje możliwości wielu zastosowań w ciągu doby. Urządzenie jest zaopatrzone w dozownik substancji zapachowych. Jego minimalistyczny design harmonijnie współgra z każdym wnętrzem. Efektywnie pracuje na powierzchni do 50 m2.

Viktor_black_lifestyle2

O jakości Viktora świadczy m.in. fakt, że został on odznaczony Znakiem Jakości Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF), jako produkt przyjazny dla osób z alergiami. Centrum ECARF zajmuje się leczeniem, badaniem oraz popularyzacją wiedzy w dziedzinie schorzeń alergicznych. Nadrzędnym celem statutowym ośrodka ECARF jest dostarczanie fachowej wiedzy na temat alergii oraz działalność naukowa w tej dziedzinie. Jednym z efektów prac fundacji jest publikowana lista produktów, usług oraz hoteli, które są rekomendowane osobom z alergiami.

Dane techniczne:
• Wielkość pomieszczeń: do 50 m2 / 125 m3
• Wymiary: 196 x 451 x 246 mm
• Waga: 4.9 kg
• Zapotrzebowanie na energię: 10 – 38 W
• Poziom hałasu: 32,5 – 57 dB(A)

Oferta marki Stadler Form jest bardzo szeroka. Znajdują się w niej również nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza. Robert przeznaczony jest do pomieszczeń do 80 m². Jego działanie opiera się na obracającym się w wodzie dysku filtrującym, który skutecznie filtruje z niej szkodliwe substancje. Rozwiązanie to sprawia, że urządzenie to nawilża pomieszczenie oczyszczonym powietrzem.

SF_Robert_silver_front

Stadler Form Robert jest w stanie odprowadzić do powietrza nawet 13,2 litra wody dziennie. Jego praktyczna funkcja zamknięta została w eleganckiej formie, którą dopełnia powlekana powierzchnia i szlachetne aluminium. Zaawansowana technologia sprawia, że jest on niezwykle cichy i pobiera niewielką ilością energii –7 W.
Dane techniczne:

• Wydajność nawilżania: do 13.2 litra (550 g/h)
• Pobór energii : 7 – 30 W
• Wielkość pomieszczeń: do 80 m2/ 200 m3
• 4 tryby prędkości
• Wymiary: 321 x 471 x 235 mm
• Waga: 8.2 kg
• Dotykowe elementy sterowania, czujnik ruchu Tryb: auto, nocny, czyszczenia; cyfrowy higrostat, zmywalny filtr wstępny, automatyczne wyłączenie; zbiornik na wodę: 6,3 l Poziom hałasu: 27- 56dB

Zjawisko smogu, które jest nieodłącznym krajobrazem wielkich miast, podczas okresu jesieni i zimy ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Niestety, walka z tym zjawiskiem wymaga ogromnych środków finansowych oraz szeroko zakrojonych działań edukacyjnych, informujących o przyczynach i skutkach zanieczyszczonego powietrza. Nie należy jednak sprawy bagatelizować i pozostawiać jej wyłącznie rządzącym. Warto zacząć od siebie i swojego otoczenia. Poprzez urządzenia do poprawy jakości powietrza niskim kosztem jesteśmy wstanie dostarczyć naszym płucom czysty i zdrowy tlen.

Źródło: informacja prasowa.