Intel Shooting Star – nowy dron do pokazów świetlnych

Intel zaprezentował Intel® Shooting Star™ – drona stworzonego z myślą o specjalnych pokazach świetlnych, łączących sztukę z nowoczesnymi technologiami. Podczas październikowego pokazu premierowego w Hamburgu, w niebo wypuszczono aż 500 zsynchronizowanych bezzałogowych statków latających jednocześnie, ustanawiając tym samym nowy rekord Guinnessa.

Intel® Shooting Star™ to najnowszy dron z logo firmy Intel, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o zaawansowanych podniebnych pokazach świetlnych. Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED, które umożliwia emisję światła w praktycznie nieograniczonej kombinacji barw RGBW. Dodatkowo, model posiada lekką, stworzoną z pianki i tworzyw sztucznych konstrukcję oraz specjalne osłony na śmigła, przez co całość jest odporna na zmienne warunki pogodowe. Waga drona nie przekracza 280 gram, a jego wymiary to 384 x 384 x 93mm.

Co ważne, zaprezentowany model został poddany kontroli przez agencję FAA (Federalna Administracja Lotnictwa) i otrzymał zezwolenie typu Part 107 Waiver, które pozwala na sterowanie całą flotą latających dronów przez jednego pilota po zmroku. Oznacza to, że Intel bez przeszkód może prosto i szybko tworzyć dowolne nocne choreografie na terytorium Stanów Zjednoczonych, a już niebawem organizować także publiczne pokazy.

 intel_shooting_star_drone_500_logo_intel

Intel stawia na drony – przejęcie MAVinci GmbH

Intel konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w branży dronowej. W sierpniu tego roku firma ogłosiła wprowadzenie układu sterującego Intel Aero Platform, a także modelu czterośmigłowego drona Aero Ready to Fly*. Oba rozwiązania zostały stworzone z myślą o konstruktorach oraz deweloperach i będą dostępne na rynku do końca bieżącego roku. Intel podjął także współpracę z firmą Yuneec, z którą opracowano model Yuneec Typhoon H wyposażony w technologię Intel RealSense™, zapobiegającą kolizjom i umożliwiającą inteligentną nawigację między przeszkodami. Z kolei w ubiegłym miesiącu amerykański producent zaprezentował pierwszy model drona typu multirotor przeznaczony na rynek przemysłowy – Intel® Falcon 8+ System*.

Najnowszą inwestycją Intela w tym segmencie jest nabycie firmy MAVinci GmbH, która oferuje najlepsze w swojej klasie oprogramowanie do planowania lotów dronów. W wyniku tej transakcji, Intel zyskał nie tylko inteligentne rozwiązanie oparte na algorytmach lotów, ale otrzymał również możliwość opracowania dronów stałopłatowych (typu fixed-wing). Dodatkowo, przejęcie odgrywać będzie kluczową rolę w dostarczaniu rozwiązań dla branży przemysłowej – zwłaszcza rolnictwa, ubezpieczeń, budownictwa czy górnictwa. Dzięki temu Intel będzie mógł stale poszerzać ofertę dronów, także do zastosowań biznesowych.

Więcej informacji dotyczących rozwiązań Intel dla dronów można znaleźć tutaj.

* Urządzenia te nie zostały zatwierdzone przez organizację Federal Communications Commission. Urządzenie nie jest i nie może być oferowane do sprzedaży lub dzierżawy, dopóki zezwolenie nie zostanie uzyskane.

Źródło: informacja prasowa.