Ekologiczne i ekonomiczne źródło energii? Akumulatory

Cała masa urządzeń codziennego użytku wymaga zasilania popularnymi „paluszkami”, które pomimo swojej dostępności, są jednym z najmniej wydajnych dla użytkownika źródeł energii. W przypadku korzystania z nich przy prądożernych urządzeniach takich jak odtwarzacze mp3 czy aparaty fotograficzne, bardzo często zmuszeni jesteśmy wymieniać je niemalże po każdym użyciu. Jest to niezbyt korzystne dla środowiska i… naszego portfela. Na szczęście, możemy je zastąpić akumulatorami.

Akumulatory niklowo-wodorowe goszczą, co prawda na rynku od wielu lat, jednak jedne z pierwszych modeli, które wielokrotnie dołączano do gotowych zestawów sprzętu elektronicznego czy kupowano, jako ciekawostkę, nie zawsze spełniały wszystkie oczekiwania konsumentów. Wielokrotnie okazywało się, że mają zbyt małą żywotność, a leżąc nieużywane, rozładowywały się, co było szczególnie uporczywe podczas wykorzystywania ich w zegarach czy pilotach.

Na szczęście, używając współczesnych akumulatorów, nie musimy obawiać się nagłego spadku wydajności czy utraty zmagazynowanej energii. Dzisiejsze ogniwa niklowo-metalowo-wodorkowe, które spotkać możemy pod postacią popularnych „paluszków” AA i AAA, nie rozładowują się samoistnie. Jednym z producentów oferujących takie baterie jest Energenie, która w swojej ofercie posiada dwa modele ogniw: 2300mAh EG-BA-106 w rozmiarze AA oraz 900mAh EG-BA-105 w rozmiarze AAA.

EG-BA-106 i EG-BA-105 to, co prawda zwykłe akumulatory NiMH, jednak wykorzystano w nich najnowszą technologię, która znacznie przedłuża czas naładowania baterii. Nieużywana bateria traci maksymalnie 30% swojej energii w ciągu roku, (przy czym większość takich akumulatorów rozładowuje się po około 2 miesiącach). Zaopatrując się nowego typu akumulatory mamy pewność, że wraz z gwarancją producenta, ogniwo będzie w pełni gotowe do użycia od zaraz, niezależnie od tego, jak długo leżakowało w magazynie.

Producent deklaruje napięcie 1,2 V przy pełnym naładowaniu obu baterii, w których energię uzupełnić można przy pomocy dowolnej, dostępnej na rynku ładowarki (w zależności od prądu ładowania – zajmie to od 2-6 godzin). Akumulatory wytrzymują do 500 cykli ładowania.

Ogromnym plusem korzystania z baterii NiMH jest dużo większe bezpieczeństwo – akumulatory są w pełni szczelne i dużo wytrzymalsze od ogniw alkalicznych i li-ion. Ponadto, produkty firmowane logo Energenie nie posiadają w swoim składzie ołowiu, kadmu i rtęci, a ich jakość potwierdzają przyznane certyfikaty bezpieczeństwa.

Akumulatory Energenie AA kosztują około 28 zł, a AAA – 15 zł.

Najważniejsze cechy:

  • Napięcie: 1.2 V DC przy pełnym naładowaniu
  • Czas ładowania: 2-6 godzin
  • Do 500 cykli ładowania
  • Materiał: Ni-MH
  • Standardy: AAA i AA

Źródło: Informacja prasowa.