Dyski SSD coraz śmielej czują się na rynku oraz częściej goszczą w naszych komputerach

Według badań przeprowadzonych przez firmę Trendfocus, w pierwszym kwartale 2016 roku producenci sprzedali w sumie 30,8 milionów dysków SSD, co jest wynikiem o 32% lepszym w porównaniu do tego samego okresu w 2015 roku, kiedy sprzedaż stanowiła 23,2 miliony egzemplarzy. Jednocześnie producenci dysków zauważają znaczący, bo aż o 20% spadek sprzedaży dysków twardych w porównaniu do poprzedniego roku[1].

Na początku roku, eksperci z IDC oraz z Gartnera przewidzieli trudny okres dla producentów komponentów komputerowych. Do głównych przyczyn zaliczyli globalne problemy gospodarcze, spowolnienie rynku w Chinach, silną pozycję dolara oraz rosnącą konkurencję.

Jeszcze w 2014 roku eksperci wypowiadający się o rynku dysków nie byli w stanie precyzyjnie określić kiedy dyski SSD znacząco zaczną wypierać dyski twarde z rynku. Obecnie taki trend jest o wiele bardziej zauważalny, co potwierdzają badania Trendfocus raportujące wyniki sprzedaży dysków w pierwszym kwartale 2016 roku.W pierwszym kwartale bieżącego roku producenci sprzedali tylko 100 milionów sztuk. W porównaniu do końca pierwszego kwartału 2015 roku jest to spadek o aż 25 milionów. Spadek zaczął się trzecim kwartale 2014 roku, kiedy sprzedaż sięgnęła 147 milionów sztuk, jednak w następnych kwartałach rozpoczął się spadkowy trend[2].Dyski HDD zdecydowanie przegrywają walkę pod względem wydajności oraz wytrzymałości z dyskami SSD. Te zaś ze względu na brak ruchomych elementów oraz możliwość zastosowania trzech różnych modułów NAND (SLC, MLC oraz TLC) są zdecydowanie częściej stosowane.

Rynek dysków SSD, zarówno na całym świecie, jak i w Polsce, rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej użytkowników docenia widoczną poprawę pracy swojego komputera, dzięki zastosowaniu dysku SSD. Cały czas głównym czynnikiem decydującym o zakupie dysku jest jego cena. To właśnie ona kształtuje rynek oraz wpływa na pojawiające się na nim trendy. Obecnie największym powodzeniem cieszą się dyski o pojemności 240GB, które oferują najlepszy stosunek ceny do liczby dostępnych gigabajtów. Niemniej jednak prognozuje się, iż w niedługim czasie rynek będzie przesuwał się w kierunku większych pojemności (480GB, 960GB), które stopniowo będąoferowały coraz atrakcyjniejszy stosunek ceny do oferowanej pojemności. Innym, znaczącym, aspektem wyboru dysku jest jego niezawodność. Coraz bardziej świadomi konsumenci wybierają produkty, które cieszą się wysokim poziomem niezawodności, a zarazem mają atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

W najbliższym czasie ceny dysków mogą ulec podwyższeniu ze względu na wzrost cen kluczowych elementów, czyli układów NAND. Szacujemy, że do końca roku ceny dyskówmogą być wyższe o około 30-40%.Później jednak powinny się stopniowo obniżać i wejść w długofalową tendencję spadkową. – mówi Paweł Śmigielski, Dyrektor Regionalny Kingston Technology na Polskę oraz Europę Środkowo-Wschodnią.W perspektywie najbliższych dwóch lat cena za jeden gigabajt przestrzeni dyskowej powinna wynosić dziesięć centów, a dysk o pojemności 240 GB dla użytkownika końcowego będzie dostępny w cenie około 24 dolarów.

Sprzedaż dysków SSD rośnie bardzo dynamicznie. Jednym z powodów wyjaśniających to zjawisko jest rosnąca popularność budżetowych dysków SSD opartych o technologię TLC (Triple-Level Cell). Obecnie konsumenci szukają komponentów, które przy niskim nakładzie finansowym znacznie usprawnią pracę ich urządzeń. Główną zaletą układów TLC jest większe zagęszczenie bitów niż w układach MLC (Multi-Level Cell), a co za tym idzie możliwość przechowywania większej ilość danych na tej samej powierzchni.Postęp technologiczny, w tym zaawansowany poziom stosowania technologii TLC przez producentów komponentów, powoduje większą efektywność produkcji. Ma to znaczący wpływ na spadek cen dysków SSD. Naturalnym następstwem jest więc coraz bardziej widoczny proces migracjiużytkowników z tradycyjnych dysków HDD na dyski SSD. Eksperci firmy Kingston prognozują, iż do 2020 roku komputery stacjonarne oraz laptopy będą wyposażone wyłącznie w dyski SSD.

W ostatnim czasie znacząco wzrósł udział w rynku dysków opartych na technologii TLC. Dużym zainteresowaniem cieszą się one w kręgu użytkowników entry-level oraz tych, którzy potrzebują poprawy działania swojego urządzenia bez wysokonakładowych inwestycji. – mówi Michał Bocheński, Business Development Manager z Kingston Technology.Kingston zdecydował się wprowadzić do sprzedaży dysk UV400, który jest komponentem doskonale wpisującym się w obecny trend.

[1]http://www.anandtech.com/show/10348/q1-2016-market-trends-ssds

[2]http://www.anandtech.com/show/10315/market-views-hdd-shipments-down-q1-2016

Źródło: Informacja prasowa.