Do pięciu najlepiej płatnych specjalizacji IT dołączają te związane z bezpieczeństwem i technologiami mobilnymi

Niemal o ¼ mniej ofert pracy w IT niż przed rokiem. Najbardziej stabilną sytuację mają specjaliści Backend, ich zarobki sięgają nawet 26 tys. zł netto. No Fluff Jobs podsumowuje 1. połowę 2024 r.

 

Osoby ze specjalizacji Backend są najczęściej poszukiwane przez pracodawców, w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r., wzrosły również mediany wynagrodzeń w tej specjalizacji. Najwyższe zarobki  czekają w specjalizacji Architecture nawet 32,5 tys. zł netto na kontrakcie B2B. Do pierwszej piątki najlepiej opłacanych specjalizacji IT dołączyły w tym roku te związane z bezpieczeństwem i technologiami mobilnymi. Jednak sytuacja branży wciąż jest trudna, a liczba ofert pracy rok do roku spadła o ponad 23 proc. Z listy najczęściej poszukiwanych przez pracodawców wypadła specjalizacja Frontend, a średnia liczba aplikacji na jedną ofertę wzrosła w niej o 180 proc. rok do roku. 

 

Sytuacja na rynku IT jest nadal trudna – liczba ofert pracy w minionym półroczu spadła o 16,35 proc. w porównaniu do końcówki ubiegłego roku. W zestawieniu z pierwszą połową 2023 r. widać spadek o 23,31 proc. Pogorszenie koniunktury w branży jest widoczne mniej więcej od roku, kiedy liczba aplikacji wysyłanych w odpowiedzi na jedno ogłoszenie zaczęła znacząco wzrastać.

 

Specjaliści Backend najbardziej poszukiwani, Frontend poza piątką pożądanych specjalizacji

Mimo że rynek IT boryka się obecnie z wieloma wyzwaniami, to sytuacja w specjalizacji Backend jest stabilna, jak wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy, gdzie każdy sprawdzi, czy dana oferta spełnia jego wymagania finansowe. W pierwszej połowie 2024 r., tak samo jak w analogicznym okresie roku 2023, specjalistki i specjaliści Backend byli najczęściej poszukiwanymi pracownikami na portalu No Fluff Jobs. W medianach oferowanych wynagrodzeń odnotowano jeden z największych w branży wzrostów rok do roku. W pierwszej połowie 2023 r. na kontrakcie B2B wynosiły 18,5 tys. – 26 tys. zł netto (+ VAT), obecnie jest to już 20 tys. – 26 tys. zł netto (+VAT). Na umowie o pracę rok temu było to 14 tys. – 20 tys. zł brutto, teraz jest to 16 tys. – 22 tys. zł brutto.

 

Na kolejnych miejscach pod względem liczby ogłoszeń w minionym półroczu uplasowały się specjalizacje Fullstack, Data & BI, Devops i Testing. Z listy najbardziej poszukiwanych wypadła specjalizacja Frontend, która w pierwszej połowie 2023 r. zajmowała piąte miejsce. Według raportu No Fluff Jobs „Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” średnia liczba CV wysyłanych w odpowiedzi na jedną ofertę z tej kategorii wzrosła aż o 180 proc. rok do roku.

 

Od ponad roku sytuacja w branży IT to istny rollercoaster, za przykład niech posłuży nam to, co dzieje się w specjalizacji Backend. Jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku mogliśmy obserwować największy spadek liczby ogłoszeń i oferowanych wynagrodzeń. Z kolei po pierwszym półroczu 2024 r. widzimy odbicie w tych dwóch obszarach. Jedynym mocnym trendem, który nie ustępuje, jest spadek popularności pracy zdalnej na rzecz pracy hybrydowej. Co do innych aspektów sytuacji na rynku – niezmiennie pozostaje nam stała obserwacja i szybka adaptacja – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

 

Specjalizacje Security i Mobile coraz lepiej opłacane

Najwyższe zarobki, tak jak rok temu, można znaleźć w specjalizacji Architecture25,2 tys. – 32,5 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B i 20 tys. – 25 tys. zł brutto na umowie o pracę. Drugie miejsce zajmuje specjalizacja Data & BI (21 tys. – 26,9 tys. zł netto + VAT na B2B i 15 tys. – 22 tys. zł brutto na umowie o pracę). Dalsze miejsca pod względem zarobków zajmują specjalizacje Security (20,6 tys. – 26,9 tys. zł netto + VAT na B2B i 18 tys. – 24 tys. zł brutto na umowie o pracę), DevOps (21 tys. – 28,1 tys. zł netto + VAT na B2B i 16 tys. – 22 tys. zł brutto na umowie o pracę) oraz Mobile (18,5 tys. – 25,6 tys. zł neto + VAT na B2B i 17 tys. – 22,2 tys. zł brutto na umowie o pracę).

 

W porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. widać tutaj zmianę na korzyść specjalizacji związanych z bezpieczeństwem i technologiami mobilnymi, które wówczas znajdowały się poza pierwszą piątką. Wzrost oferowanych w nich wynagrodzeń dotyczy przede wszystkim mediany dolnych widełek przy zatrudnieniu na umowie o pracę – o 20 proc. w kategorii Security i aż o 41,67 proc. w kategorii Mobile.

 

Praca hybrydowa coraz popularniejsza

Warto również zwrócić uwagę na spadającą liczbę ogłoszeń oferujących możliwość pracy zdalnej, która w branży IT cieszy się dużą sympatią. W porównaniu do pierwszego półrocza 2023 r. odsetek ofert z pracą zdalną spadł o niemal 9 punktów procentowych, chociaż nadal stanowią one prawie połowę wszystkich ogłoszeń. W tym samym czasie popularność pracy hybrydowej wzrosła o 8,5 punktów procentowych, zbliżając się do 25 proc. wszystkich ogłoszeń. Odsetek ofert z wymogiem pracy z biura utrzymuje się na stałym poziomie ok. 25 proc.

 

źródło: informacje prasowe