Denon AVR-X6400H i AVR-X4400H: amplitunery zaprojektowane dla spektakularnego dźwięku surround oraz streamingu multiroom HEOS

Denon, jeden z wiodących na świecie producentów wysokiej jakości produktów domowej rozrywki, prezentuje dwa najnowsze high-endowe amplitunery AV wyposażone w Dolby Atmos, DTS: X i Auro-3D. Zarówno AVR-X4400H (9 kanałów wzmacniacza mocy), jak i AVRX6400H (11 kanałów wzmacniacza mocy) łączą w sobie najwyższej klasy dźwięk z najnowszymi technologiami kina domowego, zapewniając najwyższą jakość zarówno dla filmów, jak i muzyki.

Amplitunery wyposażone zostały również w bezprzewodową technologię streamingu muzyki HEOS multiroom, a wszystko to z możliwością kontroli poprzez wygodną aplikację. Aby zapewnić optymalną jakość dźwięku, oba modele wyposażone zostały w dopracowane elementy konstrukcyjne. AVR-X4400H wykorzystuje dziewięciokanałowy, dyskretny blok wzmacniacza, z identycznym wzmocnieniem dla wszystkich kanałów, ogromny transformator mocy i wysokiej jakości kondensatory bloku zasilania, zapewniające stabilną moc, oraz szybko działający system czujników
temperatury na obwodach wzmacniających, gwarantujący stabilną pracę bez ograniczania mocy.

Poszczególne sekcje przedwzmacniacza służące regulacji głośności i wyboru sygnału wejściowego zostały dostosowane tak, by zapewnić czystość sygnału, zaś szybkie cyfrowe zasilacze mocy ułatwiają eliminację szumu z pasma dźwiękowego. Amplitunery zostały zbudowane na płycie o dużej sztywności z oddzielnym stanowiskiem obwodu transformatora, co poprawia stabilność mechaniczną w celu wyeliminowania wibracji.

Przy projektowaniu AVR-X6400H przywiązano wiele uwagi do rozwiązań konstrukcyjnych: 11-kanałowy blok wzmacniacza zawiera oddzielne płyty układów wzmacniających dla każdego kanału – konstrukcja monolityczna – zarówno przyłącza zasilacza, jak i przyłącza wyjściowe każdego wzmacniacza mają taką samą długość, zapewniając precyzyjne dopasowanie sygnału. W każdym wzmacniaczu stosowane są tranzystory różnicowe, zapewniające stabilność, a specjalnie produkowane dla Denona tranzystory wysokoprądowe zastosowano dla utrzymania stabilnej temperatury. Większy transformator i masywne kondensatory o średnicy 5 cm zapewniają dużą rezerwę mocy w modelu AVR-X6400H.

Poza możliwością obsługi zaawansowanych systemów głośników kina domowego i kompatybilności ze wszystkimi najnowszymi formatami dźwięku i obrazu, w tym Dolby Atmos, DTS: X, Auro-3D, 4K Ultra HD z HDR (High Dynamic Range) i Dolby Vision, nowe modele wyposażone zostały w precyzyjny system dostosowania dźwięku do pomieszczenia Audyssey MultEQ XT32. Są także kompatybilne z aplikacją Audyssey MultEQ Editor, co pozwala użytkownikowi na jeszcze większą kontrolę nad ustawieniami dźwięku.

Zarówno AVR-X4400H jak i AVR-X6400H będą dostępne w kolorze czarnym i srebrnym premium we wrześniu 2017 r. u autoryzowanych sprzedawców Denona.

Denon-AVR-X6400H_PS-E2-product-left

Światowej klasy brzmienie i streaming muzyki

AVR-X4400H to 9.2-kanałowa konstrukcja o mocy 200 W na kanał, zapewniająca potężny, precyzyjny i szczegółowy dźwięk muzyki i z filmów. Amplituner posiada wbudowane dekodowanie Dolby Atmos, DTS: X i Auro-3D, oferując imponujące, trójwymiarowe wrażenia kinowe z zestawami głośnikowymi w konfiguracji 5.1.4 lub 7.1.2, bez konieczności stosowania osobnych wzmacniaczy (również 7.1.4 z dodatkowym 2-kanałowym wzmacniaczem).

AVR-X6400H, wyposażony w 11 kanałów wzmacniacza, z których każdy dostarcza moc na poziomie 205 W, umożliwia bezpośrednią konfigurację 7.1.4. Ponadto, w prostszych systemach nagłośnienia surround można zastosować podwójne wzmocnienie w konfiguracji 5.1, dzięki czemu każdy głośnik sterowany jest przez dwa kanały wzmacniające co gwarantuje większą przejrzystość dźwięku.

Obydwa modele są wyposażone w technologię wielokanałowego przetwarzania dźwięku AL32 firmy Denon oraz D.D.S.C.-HD32, co zapewnia optymalną rozdzielczość każdego kanału, podczas gdy monolityczny wzmacniacz AVR-X6400H poprawia separację kanałów. Amplitunery zostały zaprojektowane do odtwarzania muzyki w bardzo wysokim standardzie, jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego bloku konwerterów cyfrowo analogowych, przy wykorzystaniu konwertera AKM AK4458VN 32bit/8ch dla wszystkich kanałów. Dodatkowo, AVR-X6400H wykorzystuje autorskie tranzystory Denon do uzyskania jeszcze dokładniejszego dźwięku.

Podobnie jak wszystkie amplitunery sieciowe Denon (wyposażone w Ethernet i dwuzakresowe WiFi), oba modele mają również możliwość odtwarzania muzyki z sieci i źródeł internetowych oraz plików audio wysokiej rozdzielczości – w tym FLAC, ALAC lub DSD (do 5.6MHz) – pliki te są odtwarzane w nieskazitelnej jakości. AirPlay i Bluetooth są w zasięgu ręki, aby szybko odtwarzać ulubioną muzykę z dosłownie dowolnego przenośnego urządzenia. Dzięki technologii HEOS, amplitunery zapewniają natychmiastowy dostęp do internetowego radia i szerokiej gamy popularnych usług serwisów muzycznych, w tym Deezer, Spotify, Tidal, SoundCloud i nie tylko. Dzięki dodatkowym głośnikom HEOS i komponentom z rodziny HEOS użytkownicy mogą cieszyć się dźwiękiem w całym domu, kontrolowanym poprzez intuicyjną aplikację HEOS.

Zaawansowana sekcja wideo gotowa na przyszłe rozwiązania HDMI

Osiem wejść HDMI, w tym jedno dogodnie umieszczone na panelu przednim, obsługuje sekcję wideo wspierającą technologię Full 4K Ultra HD, HDCP 2.2, HDR (High Dynamic Range), BT.2020, Wide Color Gamut oraz 4:4:4 Pure Color sub-sampling, umożliwiając podłączenie wszystkich najnowszych urządzeń, takich jak konsole do gier, odtwarzacze Blu-ray lub dekodery strumieniowe. Sekcja wideo jest nawet przystosowana do pracy w trybie Dolby Vision i HLG (Hybrid Log Gamma) i posiada zaawansowany procesor wideo umożliwiający upscalling istniejących już treści niższej rozdzielczości do pełnego 4K, wraz z analogową konwersją sygnału HDMI i skalowaniem Full Rate 4K. Obydwa amplitunery zostały wyposażone w trzy wyjścia HDMI, umożliwiając przesyłanie dźwięku i obrazu z jednego źródła do drugiej strefy przez HDMI, a jednocześnie na przesyłanie sygnału z drugiego źródła do dwóch głównych monitorów – na przykład telewizora i projektora w głównym pomieszczeniu.

Dla zapewnienia kompatybilności z najnowszymi standardami, poprzez przyszłą aktualizację oprogramowania dostępna będzie funkcja eARC (Enhanced Audio Return Channel), umożliwiająca obsługę formatów audio 3D za pośrednictwem pojedynczego kabla HDMI z aplikacji telewizyjnych.

Bezkonkurencyjna konfiguracja, dostosowanie dźwięku do pomieszczenia i możliwości połączeniowe

Amplitunery AVR-X4400H oraz AVR-X6400H są proste w obsłudze i konfiguracji dzięki asystentowi konfiguracji Denon, oferującemu przejrzystą oprawę graficzną i tekstową, zaś cztery przyciski funkcyjne Quick Select umożliwiają użytkownikowi szybki wybór ulubionego źródła wejściowego, z zaprogramowanym preferowanym ustawieniem dźwięku dla każdego źródła zapewniając precyzyjne dopasowanie brzmienia. Użytkownicy mają do dyspozycji menu ekranowe w języku polskim.

Precyzyjna kalibracja głośników Audyssey MultEQ XT32 jest dostępna w obu modelach, zapewniając dokładną, prostą instalację. Zestaw funkcji Audyssey obejmuje również Audyssey LFC, dając możliwość użytkownikowi rozkoszowanie się potężnym basem bez niepokojenia sąsiadów czy domowników w innych pomieszczeniach, zaś SubEQ HT ułatwia konfigurację dwóch subwooferów zapewniając płynniejszy, bardziej zintegrowany bass. Zgodność z nową aplikacją Audyssey MultEQ Editor (dostępna w Appstore) pozwala użytkownikowi na indywidualne dostrojenie ustawień w razie potrzeby.

Dostępna jest również funkcja Bass Sync, która pozwala użytkownikom zrekompensować brak synchronizacji między kanałami LFE (sub-bass) a resztą kanałów, co występuje w przypadku niektórych nośników. Ten problem może powodować efekty fazowe, zakłócające brzmienie: Bass Sync umożliwia amplitunerowi odtwarzanie niskich tonów zsynchronizowanych z resztą dźwięków i uzyskanie żywszej, mocniejszej i bardziej dynamicznej prezentacji.

Dla użytkowników, którzy chcą zintegrować swój amplituner AV z instalacją niestandardową (Custom Installation), AVR-X4400H i AVR-X6400H oferuje szeroki zakres opcji, w tym sterowanie poprzez IP, połączenia wejścia / wyjścia zdalnego sterowania na podczerwień, wyzwalacz 12V, złącze RS-232 oraz kompatybilność z Creston Connected. W celu ułatwienia pracy instalatorom, amplitunery zostały wyposażone w funkcję diagnostyki sygnału HDMI, umożliwiając łatwe i szybkie korygowanie błędów podczas instalacji, w tym problemów z okablowaniem i zgodności z monitorami 4K.

Co ważne, zastosowanie zaawansowanego trybu ECO Denona umożliwia obu modelom dostosowanie zużycia energii do sposobu, w jaki są używane, zmniejszając zużycie energii nawet o 50% podczas pracy przy niskich poziomach głośności. Wskaźnik trybu Eco może być wyświetlany w celu monitorowania ilości energii wykorzystywanej przez odbiornik.

Łącząc wysoką wydajność z zaawansowanymi funkcjami audio i wideo oraz bezprzewodową technologią HEOS multiroom, Denon AVR-X6400H i AVR-X4400H – produkowane w fabryce Denona w Japonii, oferują kompletne rozwiązania zarówno dla zaawansowanych systemów surround, jak i na potrzeby codziennego użytkowania.

Denon AVR-X4400H – Cechy i korzyści
• 9.2 kanałowy amplituner AV, 200W na kanał
o Wystarczająca moc, aby wypełnić pokój unikalnym dźwiękiem Denon
• Wbudowana technologia bezprzewodowa HEOS multiroom
o Muzyka w całym domu przy wykorzystaniu urządzeń HEOS
• AirPlay, Bluetooth, Radio internetowe, Spotify Connect, Tidal, Deezer, Network Audio Streaming
o Dostęp do nielimitowanych źródeł muzyki online
• DSD (2.8/5.6MHz), FLAC, ALAC oraz WAV
o Streaming sygnału audio wysokiej rozdzielczości, odtwarzanie gapless
• 8 wejść HDMI (w tym 1 z przodu) z obsługą HDCP 2.2
o Do podłączenia urządzeń cyfrowych, w tym konsol do gier, dekoderów i komputerów
• 3 wyjścia HDMI
o Możliwość przesyłania dźwięku / wideo do drugiej strefy przez HDMI, jednocześnie zasilając telewizor i projektor w pomieszczeniu głównym
• 4K/60Hz full-rate pass-through, kompatybilność Dolby Vision, HDR, HLG oraz BT.2020
o Obsługa standardów wideo nowej generacji
• Zaawansowany procesor obrazu, upscaling do 4K dla źródeł HDMI
o Jakość wideo Full HD lub Ultra HD z dotychczasowych źródeł cyfrowych
• Dolby Atmos, DTS:X (do 7.1.4 z użyciem drugiego wzmacniacza); Auro-3D
o Realistyczny dźwięk 3D z efektem górnej warstwy
• eARC (Enhanced Audio Return Channel), poprzez przyszłą aktualizację oprogramowania
o Audio 3D poprzez HDMI z aplikacji TV
• Audyssey MultEQ XT32, Dynamic Volume oraz Dynamic EQ
o Perfekcyjne dostosowanie brzmienia do pomieszczenia
• Audyssey LFC oraz SubEQ HT
o LFC zatrzymuje zbyt potężnie brzmiące basy w pomieszczeniu, SubEQ HT umożliwia prostą konfigurację kilku subwooferów
• Aplikacja Audyssey MultEQ Editor (dostępna w Appstore)
o Profesjonalne dostrojenie parametrów dźwięku
• Wyrównanie linii basu Bass Sync
o Korekcja błędów synchronizacji basów z niektórych nośników
• Wydajna konwersja cyfrowo analogowa
o AKM AK4458VN 32bit/8ch D/A konwerter na wszystkich kanałach
• Wejście Phono dla gramofonu
• Asystent konfiguracji, aplikacja Denon AVR Remote
o Bezproblemowa instalacja, konfiguracja, użytkowanie
• Zaawansowane możliwości instalacji niestandardowej
o Wejście / wyjście zdalnego sterowania IR, wyzwalacz 12V, 13.2 kanałowe wyjście przedwzmacniacza, port RS232, kompatybilność Crestron Connected; kontrola poprzez IP
• Inteligentny tryb ECO z funkcją off/on/auto
o Oszczędność energii bez wpływu na wydajność

Denon AVR-X6400H – Cechy i korzyści: jak dla AVR-X4400H oraz dodatkowo:
• Wzmacniacz 11x 205W, monolityczna konstrukcja wzmacniaczy dla każdego kanału; możliwość podwójnego wzmocnienia w konfiguracji 5.1
• Obsługa Dolby Atmos 7.1.4 / DTS:X 11.1 bez dodatkowego wzmacniacza
• Autorskie tranzystory Denon dla najlepszej wydajności
• Pozłacane gniazda wejść i przyłączy głośnikowych

Źródło: informacja prasowa.