Dell wprowadza kolejne konfiguracje komputerów dostosowanych do rzeczywistości wirtualnej Dell Precision.

  • Dell przedstawia nowe, zalecane minimalne konfiguracje sprzętowe do optymalnej obsługi technologii rzeczywistości wirtualnej dla użytkowników profesjonalnych korzystających z gogli HTC Vive lub Oculus Rift.
  • Dell modernizuje stacje robocze Precision w obudowach typu „tower” i przeznaczone do montażu w szafach typu „rack” dla twórców treści do systemów rzeczywistości wirtualnej, którzy używają profesjonalnych aplikacji w takich branżach jak inżynieria, nauka, energetyka i rozrywka.

Firma Dell zaprezentowała nowe rozwiązania dostosowane do obsługi rzeczywistości wirtualnej (ang. Virtual Reality — VR), które cechują się udoskonalonymi parametrami, pozwalającymi uzyskać optymalne wrażenia zarówno podczas korzystania z treści VR, jak i ich tworzenia. Firma zdefiniowała rozwiązania gotowe do obsługi tej technologii w oparciu o trzy kryteria:

  • minimalne wymagania w obszarze procesorów, pamięci operacyjnej i grafiki do optymalnej obsługi wizualnej systemów VR;
  • sterowniki kart graficznych, które sprawdzono pod kątem niezawodnej współpracy z tymi rozwiązaniami; oraz,
  • zaliczenie testów wydajnościowych przeprowadzanych przez firmę Dell przy użyciu kryteriów opartych na dostępnych testach porównawczych dostawców urządzeń HMD (ang. head-mounted display — zakładane na głowę urządzenia z ekranem), niezależnych producentów oprogramowania lub firm zewnętrznych.

Dell ściśle współpracuje ze swoimi partnerami w dziedzinie sprzętu i oprogramowania, a swoje zaangażowanie w przyszłość rzeczywistości wirtualnej udowadnia poprzez dostarczanie rozwiązań zoptymalizowanych pod kątem korzystania z treści VR i jej tworzenia, a także niezależnych aplikacji dla klientów profesjonalnych.

Komputery z serii Dell Precision zapewniają użytkownikom wyjątkowe wrażenia od lat. Obsługują m.in. jaskinie 3D oraz aplikacje do przeprowadzania symulacji i zastosowań wojskowych. Nowa generacja systemów VR wprowadza rozwiązania pozwalające zanurzyć się w rzeczywistości wirtualnej na rynek masowy i demokratyzuje tę technologię — powiedział Rahul Tikoo, dyrektor działu stacji roboczych Dell Precision. Możliwości wdrożeniowe są tu nieograniczone, a my za pośrednictwem serii Precision chcemy zaspokoić ściśle określone potrzeby profesjonalnych twórców, którzy wymagają maksymalnej wydajności i niezawodności podczas tworzenia niesamowitych treści VR. – dodaje Rahul Tikoo.

Firma Dell poinformowała również o modernizacji swoich stacji roboczych Dell Precision w obudowach typu „tower” pod kątem potrzeb profesjonalnych twórców. Urządzenia cechują się teraz większą wydajnością, a przy tym udostępniają lepszą grafikę i pamięć operacyjną do tworzenia treści VR. Odświeżone niedawno stacje robocze Dell Precision 5810, 7810 i 7910 w obudowach typu „tower” oraz model 7910 przeznaczony do montażu w szafach typu „rack” wyposażono w nowe procesory Intel Broadwell EP, które mają więcej rdzeni i większą wydajność do obsługi aplikacji wielowątkowych, idealnie sprawdzających się w profesjonalnym modelowaniu, analizach i obliczeniach.

 Precision_2

HTC Vive został zaprojektowany i stworzony z myślą o użytkowniku otoczonym obrazem wirtualnej rzeczywistości i o jego naturalnej interakcji z tą przestrzenią. – mówi Dan O’Brien, wiceprezes VR HTC. Ta technologia sprawdzi się zarówno w grach jak i w innych sferach – edukacji, inżynierii, medycynie, projektowaniu oraz handlu. Cieszy nas fakt współpracy z takim partnerem jak firma Dell, który jest zaangażowany w pracę nad rozwiązaniami i innowacjami, pomagającymi rozszerzyć spektrum zastosowań wirtualnej rzeczywistości. – dodaje Dan O’Brien.

Wśród dodatkowych udoskonaleń należy wymienić najnowszą profesjonalną technologię graficzną firm AMD i NVIDIA, niezwykle szybkie dyski PCIe Dell Precision, które działają nawet 4-krotnie szybciej od tradycyjnej pamięci masowej SSD SATA[1], a także nawet 1 TB pamięci DDR4[2] o szybkości 2400 MHz.

Stacje robocze Dell Precision z profesjonalnymi procesorami graficznymi Quadro upraszczają działanie systemów rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu klienci mogą być pewni, że dysponują odpowiednią szybkością i wydajnością, aby uzyskać optymalne wrażenia VR. — powiedział Bob Pette, wiceprezes ds. wizualizacji profesjonalnej w firmie NVIDIA. Platforma Quadro z naszym pakietem SDK VRWorks udostępnia twórcom gogli i aplikacji narzędzia pozwalające im tworzyć niesamowite rozwiązania rzeczywistości wirtualnej. – kończy Bob Pette.

Zoptymalizowano również wyjątkowe rozwiązania firmy Dell, takie jak opatentowana technologia Reliable Memory Technology, technologia Dell Intel CAS-W, która przyspiesza działanie pamięci podręcznej, oraz narzędzie Dell Precision Optimiser, które automatycznie dostosowuje stację roboczą do 22 profili profesjonalnych aplikacji, zwiększając w ten sposób produktywność i zapewniając najwyższą wydajność ogólną. Oprócz tych wyjątkowych udoskonaleń wydajnościowych firma Dell rozszerzyła swoją ofertę układów chłodzenia cieczą, co pozwoliło poprawić parametry akustyczne systemu nawet o 38%[3].

Dostępność

Stacje robocze Dell Precision 5810, 7810 i 7910 w obudowie typu „tower” oraz model 7910 przeznaczony do montażu w szafach typu „rack” z opisanymi udoskonaleniami będą do nabycia od 5 kwietnia 2016 r. Więcej informacji na temat rozwiązań VR Dell można znaleźć na stronie www.dell.com/VRready.

[1] Na podstawie szczytowej przepustowości dla odczytu sekwencyjnego w MB/s, zmierzonej przy użyciu testu porównawczego IOmeter przeprowadzonego przez laboratoria Dell Performance Engineering w listopadzie 2015 r., w ramach którego porównano urządzenie Dell Precision 7510 z dyskiem SSD m.2 NVMe z urządzeniem Dell Precision M4800 z dyskiem SSD SATA. Rzeczywista wydajność zależy od konfiguracji, sposobu użytkowania i różnic w procesie produkcji.

[2] Do obsługi grafiki może być wykorzystywana znaczna część pamięci systemowej. Zależy to od ilości pamięci systemowej i innych czynników.

[3] Na podstawie wewnętrznych testów firmy Dell, przeprowadzonych w marcu 2015 r., w których porównano chłodzenie cieczą z chłodzeniem powietrzem w stacji roboczej Dell Precision 7910 w obudowie typu „tower”.

Źródło: Informacja prasowa.