Czujnik gazu i czadu Xblitz DG3-1

Xblitz to marka sprzedająca swoje produkty elektroniczne zarówno w kraju jak i za granicą. Poza czujnikami firma oferuje również: kamery samochodowe, alkomaty, zestawy głośnomówiące, akcesoria GSM, kamery sportowe, nianie elektroniczne czy słuchawki bezprzewodowe. W dzisiejszym odcinku przedstawimy bliżej czujnik gazu i czadu Xblitz DG3-1. 

Urządzenie dotarło do nas w małym granatowym pudełku. Już zerkając na przód opakowania dowiadujemy się z niego, że czujnik jest biały i obejmuje go 2-letni okres gwarancyjny.

20200205_145423 (Kopiowanie)

Na odwrocie pudełka znajduje się krótka informacja o urządzeniu w 10-ciu językach (w tym również w języku polskim). Dowiadujemy się z niej, że mamy do czynienia z detektorem tlenku węgla i gazu, który czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Zaalarmuje nas gdy wykryje niebezpieczny poziom tych niebezpiecznych substancji w pomieszczeniu.

20200205_145439_001 (Kopiowanie)

W środku opakowania znajdziemy: czujnik, instrukcję obsługi i zestaw montażowy.

20200205_145640 (Kopiowanie)

Czujnik jest lekki a jego wymiary to: 112mm x 73mm x 42 mm, można go więc umieścić w prawie dowolnym miejscu. Dlaczego prawie? Istnieją pewne ograniczenia, których pominąć nie możemy. Przestrzeganie ich gwarantuje właściwe działanie czujnika. O tym wspomnimy jeszcze później.

DG3-1 w całości wykonany został w kolorze białym, ze śliskiego, przyjemnego w dotyku tworzywa. Frontowa część została wyposażona w niewielki ekran LCD,  poniżej wyświetlacza znajduje się logo producenta „Xblitz”, model urządzenia, informacja o certyfikacie CE (Producent tym samym deklaruje, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej, dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia a także środowiska), niżej znajduje się alarm, 3 diody LED – zielona – POWER, zółta – FAULT, czerwona – ALARM i na samym dole przycisk testowy oznaczony napisem „PUSH TO TEST”.

20200205_145658 (Kopiowanie)

Boki detektora a także jego dolna część, wyposażone zostały w otwory wentylacyjne, służące chłodzeniu urządzenia.

Dodatkowo na lewym boku znajdziemy datę produkcji, datę wymiany czujnika na nowy a także jego numer seryjny.

20200205_145750 (Kopiowanie)

Prawy bok informuje nas o modelu urządzenia, zasilaniu 90-240V / 50-60Hz, maksymalnym zużyciu mocy: 3,5/5W, akumulatorku: 9V (6F22) a także ostrzeżenie – w przypadku włączenia się alarmu należy zadzwonić pod numer ratunkowy a także natychmiast przenieść się na świeże powietrze lub otworzyć okna/drzwi.

Na górze urządzenia, w prawym rogu, został umiejscowiony kabel zasilający.

20200205_145725 (Kopiowanie)

Z tyłu DG3-1 znajdziemy miejsce na umiejscowienie baterii.

20200205_145850 (Kopiowanie)

Nieco poniżej miejsca przeznaczonego dla baterii znajdują się dwa otwory. Dzięki nim bez problemu zawiesimy nasz czujnik w dowolnym miejscu na ścianie.

20200205_145829 (Kopiowanie)

20200205_145708 (Kopiowanie)

Specyfikacja techniczna:

Wymiary urządzenia: 112 x 73 x 42 mm

Zasilanie: z sieci AC90V-240V lub awaryjne akumulatorkiem 9V (6F22)

Alarm CO: od 50PPM

Normy jakie spełnia czujnik: EN 50291-1:2010, GAZ EN 50194: 2009

Temperatura: 0 – 35˚C

Wilgotność: 10 – 65%

Funkcje: komunikaty głosowe i alarm dźwiękowy, wysoce  niezawodny pomiar metodą katalitycznego spalania, inteligentne sterowanie mikroprocesorowe, automatyczne wykrywanie awarii czujnika, wykrywanie alarmujących stanów tlenku węgla i gazu.

Zakres poziomu alarmowego tlenku węgla: 50–999 PPM

Zakres poziomu alarmowego gazu łatwopalnego: 6-20% LEL (3000–10000 PPM; ±500PPM)

20200212_213423 (Kopiowanie)

Jeżeli chodzi o dobór odpowiedniego miejsca, w którym należy zamontować czujnik, już na samym początku musimy wziąć pod uwagę jakiego rodzaju gaz będzie podlegał pomiarom. Kluczowe znaczenie ma to czy gaz jest cięższy czy lżejszy od powietrza. Cięższy jest np. gaz LPG, natomiast lżejsze np. metan albo tlenek węgla.

Jeżeli mamy do czynienia z gazem cięższym od powietrza – detektor należy zamontować w odległości nie mniejszej niż 30 cm  i nie większej niż 1 m od podłogi oraz w odległości nie większej niż 1,5 m od źródła gazu.

W przypadku gazów lżejszych od powietrza – montaż powinien być w odległości nie mniejszej niż 30 cm i nie większej niż 1 metr od sufitu oraz w odległości nie większej niż 1,5 metra od źródła gazu.

Ważne jest aby nie montować czujnika w miejscach, w których jego praca mogłaby ulec zakłóceniom. Jakie to mogą być miejsca? Na przykład kratki wentylacyjne albo wentylatory, drzwi albo okna, źródła pary wodnej czy opary oleju – generalnie miejsca, w których eksponowany jest bezpośredni ciąg powietrza.

Xblitz DG3-1 wykrywa tylko tlenek węgla (CO) oraz gaz ziemny . Ważne – nie wykrywa dymu, ognia oraz innych niebezpiecznych gazów! Zdecydowanie trzeba o tym pamiętać!

Użytkowanie czujnika jest bardzo proste. W celu pierwszego użycia, producent udostępnia nam dwie możliwości – podłączyć go bezpośrednio do gniazdka by miał stały dostęp do energii albo zasilać go akumulatorkiem 9V. Nie ma go w zestawie podstawowym, więc należy go dokupić. Akumulatorek niewątpliwie przyda się również w przypadku gdy wybierzemy zasilanie gniazdkiem elektrycznym. W przerwie dostawy prądu wystarczy włożyć go do środka i nie musimy przerywać pracy naszego czujnika (max do kilku godzin). Jest to bardzo dobre rozwiązanie bo wiadomo, że awarie prądu się zdarzają i zdarzać będą.

20200205_150120 (Kopiowanie)

Żeby nasze urządzenie działało prawidłowo potrzebuje ciągłego zasilania 220/230V. Gdy już podłączymy czujnik, zaświeci się automatycznie wskaźnik LED, usłyszymy komunikat głosowy, który informuje o konieczności wstępnego nagrzania urządzenia. Na wyświetlaczu LED rozpocznie się w dalszej kolejności odliczanie – trwa około 3 minut – przez ten czas czujnik przygotuje się do rozpoczęcia pracy.

20200205_150107 (Kopiowanie)

Detektor DG3-1 obsługuje funkcje komunikatów głosowych, wyposażony jest także w elektrochemiczny czujnik wykrywania tlenku węgla i katalityczny sensor do wykrywania gazów łatwopalnych. Jest sterowany przez nowoczesny mikroprocesor, który zaalarmuje nas o niebezpiecznym stopniu stężenia niebezpiecznych gazów. Uruchomi wtedy automatyczny alarm. Alarm świadczy o realnym zagrożeniu tlenkiem węgla lub innym gazem, który mówiąc wprost – może nas zabić!

Uruchomienie alarmu a także komunikat, jakiego możemy  się spodziewać w przypadku niebezpiecznej wartości stężenia gazu łatwopalnego (gdy przekroczy 6 % LEL – 3000 PPM), to zwrot w języku angielskim – ,,ATTENTION PLEASE, GAS LEAKING” – ,,UWAGA, WYCIEK GAZU”

Alarm, na wyświetlaczu pojawi się wartość stężenia tlenku węgla a także komunikat – ,,ATTENTION PLEASE, CARBON MONOXIDE GAS LEAKING, PLEASE OPEN THE WINDOW AND THE DOOR” – ,, UWAGA, WYCIEK TLENKU WĘGLA, OTWÓRZ OKNA I DRZWI).

Jeżeli wspomnieć o żółtej diodzie podpisanej FAULT i jej zastosowaniu w urządzeniu – gdy się zaświeci – sygnalizuje usterkę czujnika. Jednocześnie z podświetleniem jej na żółto, zobaczymy również komunikat na wyświetlaczu w postaci wyrazu ,,FAIL” – detektor szwankuje i musimy go naprawić.

Teraz kilka słów o tym jak się zachować w przypadku uruchomienia się alarmu w czujniku? Należy natychmiast otworzyć drzwi i okna, żeby zapewnić dostęp świeżego powietrza albo wyjść całkowicie z budynku. Wychodząc, trzeba oczywiście zabrać ze sobą wszystkich domowników i zwierzęta. Następnie trzeba zadzwonić na numer alarmowy 112 albo straż pożarną 998, informując o zaistniałej sytuacji. Do środka można wrócić dopiero wtedy gdy te odpowiednie służby sprawdzą wszystkie pomieszczenia i upewnią się, że zagrożenie minęło.

Jeżeli alarm dotyczy gazów łatwopalnych powinniśmy też pamiętać o innych środkach ostrożności (mogą one doprowadzić do eksplozji, wystarczy nawet mała iskra z gniazdka), takich jak: zgaszenie źródeł ognia, np papierosa; zakręcenie głównego zaworu dopływu gazu, nie należy także używać bezpośrednio w tych pomieszczeniach  urządzeń elektrycznych, w tym także telefonów komórkowych. Dzwonić po pomoc należy już po ucieczce z budynku.

 Podsumowanie:

Zatrucie tlenkiem węgla to nie żarty. Nasze życie jest realnie zagrożone. Objawy zatrucia oscylują od lekkich po ciężkie. Może zacząć się niepozornie – od niewielkiego bólu głowy, zmęczenia, lekkich nudności czy zawrotów głowy. Sytuacja staje się bardziej niebezpieczna gdy zaczynają pojawiać się bóle w okolicy czoła, przyspieszony puls, senność, uczucie dezorientacji – gdy zlekceważymy takie objawy – śmiertelne zatrucie następuje po wdychaniu gazu przez około 3 godziny lub dłużej. Gdy dochodzi do drgawek, doświadczamy też silnego bólu głowy – następuje też uszkodzenie narządów wewnętrznych – do śmiertelnego zatrucia dochodzi już w przeciągu dwóch godzin. Brzmi to wszystko bardzo groźnie i jest groźne! Zatrucia tlenkiem węgla należy się wystrzegać jak tylko potrafimy. Pomocny w tym będzie prezentowany czujnik Xblitz DG3-1. Właściwie zamontowany i użytkowany pomoże nam opuścić miejsce zagrożone zatruciem w odpowiednio szybkim czasie, tak by nie stało się nic złego nam, domownikom a także naszym zwierzakom. Najbardziej narażone na działanie tlenku węgla oraz gazu są małe dzieci, osoby starsze i zwierzęta. Żywotność sensora opisywanego czujnika sięga 3 lat. Po tym okresie należy wymienić czujnik na nowy. Jeżeli chodzi o zdrowie i życie decyzja o zakupie czujnika gazu i czadu przyjdzie nam z łatwością. Zdecydowanie polecamy!

Cena: około 149 zł

ocena10