W najbliższy piątek, 20 marca we wczesnych godzinach porannych – w Europie dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Warto pomyśleć o specjalnych okularach, które pozwolą przyjrzeć się temu fascynującemu zjawisku.
W 1999 roku miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. To osobliwy widok, kiedy Słońce znika z widnokręgu w środku dnia. Niestety, na kolejne takie zjawisko na Starym Kontynencie trzeba będzie poczekać do… 2081 roku. Na szczęście istnieje jeszcze jeden rodzaj zaćmienia słońca. Jest to zaćmienie częściowe, gdy Księżyc częściowo przysłania tarczę Słońca, podobnież efekt jest równie fascynujący. Czego możemy oczekiwać? Otoczenie pogrąży się w nierzeczywistych bladych odcieniach zbliżonych do zjawiska świtu. Natomiast cienie rzucane przez przedmioty i rośliny zamiast równych jasnych plam słonecznych między cieniami pojedynczych liści widoczne będą jasne „sierpy”. Zjawiska nie można obserwować gołym okiem, potrzebne są specjalne okulary, które posiadają wysokiej jakości mylarową folię słoneczną Baader Planetarium ND 5.0, oprawioną w intrygujące oprawki. To idealne rozwiązanie, dla osób, które 20 marca chcą obserwować niebo. Należy jednak zaznaczyć, że okulary są przeznaczone wyłącznie do obserwacji okiem nieuzbrojonym. Nie wolno ich używać podczas patrzenia przez lornetki, lunety obserwacyjne itp., bowiem grozi to uszkodzeniem bądź utratą wzorku. Cena okularów wynosi 9 złotych.
Częściowe zaćmienie słońca można także oglądać za pomoc specjalistycznych przyrządów – lornetek czy teleskopów. To wiąże się ze znacznie wyższym wydatkiem, aczkolwiek urządzenia mogą posłużyć do obserwacji wielu innych ciekawych zjawisk zachodzących na niebie. Ceny prostszych teleskopów soczewkowych nie przekraczają 500 złotych. Są one rekomendowane do obserwacji krajobrazu. Jednym z najbardziej popularnych produktów w tym segmencie jest TravelScope, ważący zaledwie 1,5 kg. Jego zakup wiąże się z wydatkiem 430 złotych. Drugą grupę tworzą kompaktowe teleskopy zwierciadlane, dostępne w cenach 500 – 1500 złotych. Oferują one jaśniejszy i wyraźniejszy obraz niż teleskopy soczewkowe. Świetnie sprawdzają się podczas obserwacji mgławic, księżyca, planet. Osoby poszukujące teleskopów zwierciadlanych powinny bliżej przyjrzeć się takim modelom jak Celestron Astromaster 114EQ (ok. 900 złotych) czy Celestron Powerseeker 114EQ (ok. 800 złotych).
Wszystkie wymienione produkty znajdziemy w ofercie Hama Polska.
Źródło: Informacja prasowa