ALKOSŁUPEK PROMILER

Na warszawskich Bulwarach Wiślanych stanął ogólnodostępny alkomat – ALKOSŁUPEK firmy PROMILER.

 

Z początkiem sierpnia br. na Skwerze Kahla w Warszawie, przy ul. Tamka, w wejściu na popularne wśród warszawiaków Bulwary Wiślane, pojawił się pierwszy na świecie alkomat zewnętrzny działający niezależnie od warunków pogodowych – ALKOSŁUPEK PROMILER.

 

Alkomat jest ogólnodostępny i pracuje przez całą dobę. Obsługiwany jest 1 przyciskiem, a pomiar jest możliwy po dokonaniu opłaty kartą płatniczą. W chwili pisania tej informacji koszt pomiaru wynosi 5 zł. Użycie alkomatu jest proste i intuicyjne, wystarczy podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia by w kilka chwil otrzymać wynik pomiaru.

 

Inicjatorem tego projektu jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawa, które już w 2018 roku wystąpiło z pomysłem instalacji ogólnodostępnego publicznie alkomatu.

 

  • Chcieliśmy ułatwić mieszkańcom samodzielne sprawdzanie swojego stanu trzeźwości. Każdy może dobrowolnie sprawdzić jak wypita ilość alkoholu wpływa na jego organizm. Zakładamy, że w ten sposób zwiększy się umiejętność samokontroli u osób, które są zainteresowane pomiarami i pozytywnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. Projekt jest pilotażem i będziemy przyglądać się jak spełnia potrzeby mieszkańców.” – powiedział Pan Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawy.

 

Pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest skomplikowanym procesem wymagającym stabilnych warunków temperatury, wilgotności i ciśnienia dlatego do tej pory nie było na świecie tego rodzaju urządzeń.

Rękawicę podjął znany polski producent alkomatów – firma PROMILER.

 

  • Prace badawczo-rozwojowe nad alkomatem, który byłby zdolny bez nadzoru pracować w każdych warunkach pogodowych podjęliśmy już w 2014 roku. Zainteresowanie warszawskiego Biura Projektów Społecznych spowodowało, że przeznaczyliśmy na ten projekt znacznie więcej zasobów i oto po 4 latach jest.” – powiedział Mikołaj Witczak, przedstawiciel producenta.

 

ALKOSŁUPEK PROMILER został zaprojektowany by pracować bez przerwy w niemal dowolnych warunkach atmosferycznych z precyzją +/- 10% wyniku. Mimo to wyniki należy traktować wyłącznie jako poglądowe.

 

  • Dołożyliśmy starań by wyeliminować wpływ wahań warunków środowiskowych na pracę ALKOSŁUPKA, jednak praca w laboratorium musi być zderzona z rzeczywistością i z prawdziwym użytkownikiem – temu służy pilotaż projektu w Warszawie.” – dodaje przedstawiciel PROMILER.

 

Bezpieczeństwo buduje się poprzez wzrost świadomości. Będąc świadomymi możemy w życiu podejmować lepsze decyzje. Celem projektu ALKOSŁUPEK PROMILER właśnie jest budowanie świadomości społecznej o stanie organizmu po spożyciu alkoholu. Stąd wybór miejsca instalacji alkomatu i nie jest to miejsce przypadkowe. Zlokalizowanie urządzenia na przejściu w stronę popularnych Bulwarów Wiślanych to koncepcja Biura Pomocy i Projektów Społecznych Stolicy. Latem obfituje ono w osoby potencjalnie zainteresowane sprawdzeniem swojego stanu o każdej godzinie dnia i nocy. Popularność ALKOSŁUPKA PROMILER zdaje się to potwierdzać, gdyż mimo częstych opadów przez pierwszy miesiąc działania alkomatu, skorzystało z niego blisko 500 osób.

 

źródło: informacje prasowe