TP-Link Archer C2 AC750 – standard ac na każdą kieszeń

Łącza internetowe są coraz szybsze i nasze stare routery nie są w stanie im sprostać. Jeśli mamy łącze o szybkości wyższej niż 30 Mbit/s to popularny standard WiFi „n” tej szybkości nie pozwoli nam uzyskać. Żeby cieszyć się szybszym internetem bezprzewodowym należy zaopatrzyć się w urządzenia pracujące w standardzie „ac”. TP-Link posiada wśród swoich produktów kilka routerów pracujących w tym standardzie. Na nasz warsztat trafił router z niskiej półki cenowej model Archer C2 AC750.

Specyfikacja

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 4 porty 10/100/1000Mb/s LAN
1 port 10/100/1000Mb/s WAN
1 port USB 2.0
Przyciski Wyłącznik
Wyłącznik sieci bezprzewodowej
Przycisk WPS/RESET
Zasilanie 12VDC /1.5A
Wymiary (S x G x W) 230 x 144 x 35mm (9,1 x 5,7 x 1,4 cala)
Typ anteny Dwie dwupasmowe, odłączalne anteny (RP-SMA)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 5GHz: do 433Mb/s (tylko z bezprzewodową kartą sieciową 11AC); do 150Mb/s z bezprzewodową kartą sieciową 11N
2,4GHz: do 300Mb/s
Czułość odbiornika 5GHz
11a 6Mb/s: -91dBm, 11a 54Mb/s: -74dBm
11ac HT20: -66dBm, 11ac HT40: -64dBm, 11ac HT80: -61dBm,
11n HT20: -71dBm, 11n HT40: -69dBm
2,4GHz
11g 54M: -74dBm
11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm
EIRP CE:
<20dBm(2,4GHz)
<23dBm(5GHz)
FCC:
<30dBm
Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, most WDS, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WEP 64/128 bit, WPA /WPA2, szyfrowanie WPA-PSK/WPA2-PSK

Zawartość zestawu

  • Router TP-Link Archer C2 AC750
  • Przewód RJ-45
  • Zasilacz
  • Płyta ze sterownikami
  • Instrukcja obsługi

tp-link_archer_c2_2

Opis

TP-Link Archer C2 AC750 umieszczony został w tekturowej wytłaczance i zapakowany w charakterystyczne dla producenta zielone pudełko. Poza routerem w zestawie otrzymujemy zasilacz, przewód RJ-45, płytę ze sterownikami i instrukcję obsługi.

tp-link_archer_c2_3

Archer C2 jest wykonany z czarnego tworzywa sztucznego. Z wierzchu powierzchnia jest błyszcząca i pokryta mozaiką prostokątów pociętych w trójkąty. Wygląda to efektownie i może się podobać. Dzięki załamaniom nie widać tak bardzo zabrudzeń i odcisków palców na obudowie routera. Niestety na czarnej powierzchni szybko osadza się kurz, trzeba będzie więc często przecierać go szmatką. Router na biurku prezentuje się bardzo dobrze, powinien więc podobać się płci pięknej.

tp-link_archer_c2_8

Na górnym panelu pośrodku producent umieścił swoje srebrne logo, a przy przedniej krawędzi znajduje się pasek z ikonkami podświetlanymi zielonymi diodami. Ikonki informują o statusie urządzenia. Mamy tu diodę informującą o tym, że urządzenie jest włączone, czy jest połączenie z internetem, czy działa sieć wifi, a także czy podłączony jest przewód LAN lub wykorzystany port USB.

Na bokach i od spodu tworzywo jest matowe i pokryte otworami służącymi do chłodzenia routera podczas pracy.

tp-link_archer_c2_5

Od spodu umieszczono cztery plastikowe stopki. Poprawiają one zdolności routera do odprowadzania ciepła. Szkoda, że stopki nie są gumowe, ponieważ praktycznie nie zapewniają przyczepności do podłoża. Jeśli router stoi na płaskiej powierzchni np. na biurku, to lekkie dotknięcie, czy poruszenie kablem spowoduje także przemieszczenie się routera. Najlepiej więc postawić go w trudno dostępnym miejscu, tak by przypadkiem nie zrzucić go na podłogę.

tp-link_archer_c2_4

Z tyłu po obu brzegach znajdują się miejsca na anteny. Następnie zaczynając od lewej znajdziemy przycisk WPS/Reset, włącznik/wyłącznik WiFi, niebieski port Internet, cztery żółte porty LAN, port USB, przycisk Power, oraz gniazdo zasilające.

tp-link_archer_c2_6

Użytkowanie

Żeby rozpocząć pracę z urządzeniem, należy przykręcić anteny i podłączyć zasilanie. Następnie włączamy Archera przyciskiem power. Po zapaleniu się diody zasilania urządzenie jest gotowe do pracy. Router można skonfigurować dwoma metodami. W obu przypadkach musimy połączyć go z naszym komputerem za pomocą przewodu RJ-45. Pierwszy sposób to skorzystanie z dołączonej płyty, na której znajduje się program szybkiej konfiguracji routera. W kilku krokach zostaniemy przeprowadzeni przez podstawową konfigurację urządzenia. To metoda przeznaczona dla laików. Nie powinna nastręczyć nikomu problemów.

tp-link_archer_c2_screen_1

Druga metoda to włączenie przeglądarki i przejście pod adres http://tplinklogin.net. Dostaniemy się w ten sposób do panelu admina. Na pierwszym ekranie zostaniemy poproszeni o login i hasło. Po zalogowaniu się naszym oczom ukaże się panel sterowania Archerem C2. Na środku pokazany jest status sieci, z lewej strony znajduje się menu zarządzania routerem.

tp-link_archer_c2_screen_2

Także z tego miejsca możemy przeprowadzić proces szybkiej konfiguracji klikając w pozycję Quick Setup, gdzie w kilku krokach skonfigurujemy połączenie internetowe i sieć WiFi.

tp-link_archer_c2_screen_3

Do dyspozycji mamy także zakładkę Network, w której są podzakładki WAN, LAN i MAC Clone. Pozwalają one na konfigurowanie sieci przewodowej, czyli połączenia z internetem, sieci lokalnej, oraz możliwość klonowania adresu MAC.

tp-link_archer_c2_screen_4

Następne zakładki odpowiadają ze konfigurację sieci bezprzewodowej. Możemy osobno konfigurować i włączać sieci 2,4 i 5 GHz. Mamy także możliwość ustawienia sieci dla gości, włącznie z określeniem godzin i dni, w których sieć będzie się automatycznie włączać bądź wyłączać.

tp-link_archer_c2_screen_5

tp-link_archer_c2_screen_6

Kolejną opcją jest możliwość konfiguracji serwera DHCP, gdzie określimy pulę adresów przyznawanych automatycznie, a także zarezerwujemy konkretne adresy dla wskazanych urządzeń.

tp-link_archer_c2_screen_7

Zakładka USB Settings pozwala zarządzać urządzeniami podłączanymi do portu USB. Mogą to być pamięci przenośne takie jak pendrive, czy dysk zewnętrzny. Możemy zarządzać użytkownikami mającymi dostęp do podłączonego urządzenia, tworzyć serwery FTP lub mediów. Jeśli podłączymy do routera drukarkę, to mamy możliwość ustawienia serwera wydruku.

TP-Link Archer C2 pozwala też konfigurować NATa i forwardowanie, w tym tworzenie wirtualnych serwerów.

tp-link_archer_c2_screen_8

Ustawienia bezpieczeństwa znajdziemy w zakładce Security, gdzie w podstawowych ustawieniach włączymy Firewall, VPN i ALG, a zaawansowane ustawienia pozwalają włączyć ochronę przed atakami ICMP, UDP czy TCP.

tp-link_archer_c2_screen_9

Router wyposażony został w kontrolę rodzicielską, dzięki czemu możemy blokować nieodpowiednie dla naszych pociech adresy, a także wskazywać konkretne urządzenia, dla których treści będą filtrowane.

Archer pozwala nam kontrolować dostępy, zaawansowany routing, oraz dzielić sygnał i wprowadzać ograniczenia szybkości łącza dla danego urządzenia.

tp-link_archer_c2_screen_10

Router umożliwia obsługę adresów IPv6 zapewni nam więc spokojną przyszłość.

tp-link_archer_c2_screen_11

Ostatnia zakładka – System Tools pozwala na ustawienie daty i godziny, instalację aktualizacji oprogramowania, tworzenie backupu ustawień, czy restartowanie urządzenia. Możemy też przywrócić ustawienia fabryczne.

Jak widać router posiada szeroki wachlarz ustawień, który zadowoli zarówno laików jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

tp-link_archer_c2_7

TP-Link Archer C2 AC750 jak sama nazwa wskazuje obsługuje sieć bezprzewodową w standardzie ac 750. Oznacza to, że w sieci 2,4 GHz uzyskuje prędkości transferu do 300 Mbitów na sekundę, a w sieci 5 GHz do 433 Mbit/s. Oczywiście prędkości takie uzyskać można jedynie w warunkach laboratoryjnych. Jak radzi sobie Archer C2 w zwykłym mieszkaniu? Całkiem nieźle. Maksymalne prędkości transferu jakie udało mi się uzyskać oscylowały w okolicach 180 Mbit/s, gdy router znajdował się w bezpośredniej bliskości. Wraz ze wzrostem odległości i pojawiającymi się przeszkodami typu ściana, szybkość transferu spadała. W obrębie 70 – metrowego mieszkania przy maksymalnym oddaleniu transfer nie spadł poniżej 50 Mbitów/s. Jak widać korzystając z tego niedrogiego urządzenia, możemy mieć w domu szybką sieć, która nawet w sporej odległości i pomimo ścian daje nam transfer na zadowalającym poziomie.

Przez cały okres testów z routerem nie było żadnych problemów, nie musiałem go restartować, działał stabilnie i nie gubił sieci, czy zasięgu.

tp-link_archer_c2_9

Podsumowanie

TP-Link Archer C2 AC750 to idealny router do domu, który zapewnia nam dobre transfery dzięki standardowi ac, oraz całkiem dużo możliwości konfiguracji. To co można by w nim poprawić, to przyczepność do podłoża, tak by dobrze trzymał się miejsca, w którym go postawimy. Poza tą małą wadą mamy do czynienia z solidnym produktem, do czego TP-Link zdążył nas już przyzwyczaić.

Cena
Od 205 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył