TP-Link wprowadził na rynek nowy router idealny do użytku domowego, czy też biurowego. Model Archer C1200 charakteryzuje się prostą konfiguracją, łatwym zarządzaniem i dobrym zasięgiem, dzięki trzem zewnętrznym antenom. Zapraszam do recenzji.
CECHY SPRZĘTOWE
- Porty: 4 porty LAN 10/100/1000Mb/s, 1 port WAN 10/100/1000Mb/s, 1 port USB 2.0
- Przyciski: Wyłącznik, Wyłącznik sieci bezprzewodowej, Przycisk RESET
- Zasilanie: 12VDC / 1.0A
- Wymiary: (S x G x W) 243×160,6×32,5mm (9,6×6,4×1,3 cali)
- Typ anteny: 3 anteny zewnętrzne
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
- Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11n/g/b 2.4GHz
- Częstotliwość pracy 5GHz i 2,4GHz
- Prędkość transmisji 5GHz: Do 867Mb/s, 2,4GHz: Do 300Mb/s
- Czułość odbiornika 5GHz: 11a 54Mbps: -76dBm, 11ac HT20: -68dBm, 11ac HT40: -65dBm, 11ac HT80: -62dBm, 11n HT20: -74dBm, 11n HT40: -71dBm
- Czułość odbiornika 2,4GHz: 11g 54M: -75dBm, 11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm
- EIRP CE: <=20dBm (2,4G), <=23dBm (5G)
- Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej,
- Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej Szyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA / WPA2, WPA-PSK/ WPA2-PSK
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
- Funkcja Quality of Service: WMM, kontrola przepustowości
- Sieć WAN: Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)
- Zarządzanie: Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
- DHCP: Serwer, klient DHCP, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
- Przekierowanie portów: Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
- Dynamiczny DNS: DynDns, NO-IP
- VPN Pass-Through: PPTP, L2TP, IPSec
- Kontrola dostępu: Kontrola rodzicielska, lokalna kontrola dostępu do panelu zarządzania, lista hostów, harmonogram dostępu, zarządzanie regułami
- Zabezpieczenia zapory sieciowej: Ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów MAC, wiązanie adresów IP i MAC
- Protokoły: Obsługa IPv4 oraz IPv6
- Udostępnianie urządzeń USB: Serwer Samba(udostępnianie dysków)/serwer FTP/serwer multimediów/serwer druku
- Funkcja Guest Network: 1 sieć dla gości 2,4GHz, 1 sieć dla gości 5GHz
- VPN Server: OpenVPN, PPTP VPN
INNE
- Certyfikaty: CE, RoHS
- Zawartość opakowania: Archer C1200, Zasilacz, Kabel Ethernet, Instrukcja szybkiej instalacji
- Wymagania systemowe: Microsoft Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista™, Windows 7, lub Windows 8/8.1/10, MAC OS, NetWare, UNIX lub Linux
- Środowisko pracy: Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉), Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉), Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca, Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca
TP-Link Archer C1200 to dwupasmowy, gigabitowy router bezprzewodowy AC1200. Zapakowany jest w duże, zielono białe pudełko. Wewnątrz znajdziemy zabezpieczony tekturą router, zasilacz, przewód sieciowy Ethernet, instrukcję szybkiej instalacji i gwarancję. Czyli pudełko zawiera wszystko co jest nam potrzebne do rozpoczęcia pracy z urządzeniem.
Router TP-Link Archer C1200 wyglądem kontynuuje dotychczasową stylistykę serii. Jest koloru czarnego, od spodu jest to czerń matowa, natomiast z wierzchu mamy pięknie polerowaną błyszczącą powierzchnię. Wygląd robi bardzo pozytywne wrażenie, a router prezentuje się świetnie na biurku. Wadą błyszczącej powierzchni jest to, że szybko łapie kurz i możemy zostawić na niej odciski palców.
Na górnej powierzchni routera producent centralnie umieścił swoje logo, chromowany napis ładnie kontrastuje z czernią obudowy.
Na przednim panelu umieszczone zostały diody informujące o pracy routera. W tylnej części umieszczone zostały wszystkie wejścia.
Do dyspozycji mamy zaczynając od lewej wejście na przewód zasilający, następnie przycisk Power służący do włączania/wyłączania urządzenia, przycisk Reset służący do restartowania urządzenia, port USB, port WAN, cztery porty LAN i na końcu przycisk WPS/Wi-Fi On/Off. Poza tym do tylnej części obudowy na stałe zamocowane zostały trzy ruchome anteny.
Na spodzie urządzenia w centralnej części producent umieścił informacje o urządzeniu. Natomiast w każdym z rogów znajdziemy plastikowe stopki sprawiające, że router ma odstęp od podłoża. Na całym spodzie mamy także otwory odprowadzające ciepło z urządzenia.
Żeby rozpocząć pracę z Archerem C1200 trzeba podłączyć go do zasilania, a następnie przystąpić do konfiguracji. Do wyboru mamy konfigurację przewodową lub bezprzewodową.
W pierwszym przypadku podłączamy przewód do routera i komputera, następnie w przeglądarce wpisujemy adres http://192.168.0.1, bądź http://tplinkwifi.net. Przejdziemy do panelu administracyjnego urządzenia.
W przypadku konfiguracji bezprzewodowej należy połączyć się z siecią WiFi, której kod SSID i hasło znajdziemy na naklejce umieszczonej pod routerem. Połączenia możemy dokonać za pomocą komputera lub smartfona.
Po zalogowaniu się do panelu admina pojawi się ekran z prośbą o zmianę danych logowania na nowe. Po zapisaniu nowych danych przejdziemy do ekranu Quick Setup, na którym możemy w pięciu krokach skonfigurować nasz router. Szósty krok pozwala na przetestowanie połączenia internetowego.
Po skonfigurowaniu sieci naszym startowym ekranem będzie zakładka Basic. Znajdziemy w niej sześć podzakładek:
- Mapa sieci, na której sprawdzimy status połączenia internetowego, liczbę podłączonych urządzeń, oraz status naszych sieci WiFi.
- Internet pozwala ustawić typ połączenia internetowego i sklonować adres MAC.
- Wireless – znajdziemy tu ustawienia naszych sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz.
- USB Settings – ustawimy w niej opcje udostępniania folderów z podłączonego do routera dysku czy pendriva, oraz włączymy serwer wydruku podłączonej do routera drukarki.
- Parental Controls – zabezpieczymy naszą sieć przed treściami nieodpowiednimi dla dzieci.
- Zakładka Guest Network pozwala na prostą konfigurację sieci gości.
Zdecydowanie więcej możliwości konfiguracji otrzymamy przełączając się na zakładkę Advanced. Dostępna jest tu zaawansowana konfiguracja QoS, zarządzanie firewallem i ochroną przed atakami DOS, kontrola dostępu, filtrowania adresów IP i MAC, forwardowania NAT i konfiguracji połączenia w standardzie IPv6. To tylko część z szerokiej gamy narzędzi, w którą wyposażony został Archer C1200. Więcej zobaczą Państwo na screenach w poniższej galerii.
W celu łatwiejszej i szybszej kontroli nad routerem TP-Link przygotował specjalną aplikację o nazwie Tether, którą możemy pobrać z Apple App Store lub Google Play.
Dzięki niej możemy monitorować co dzieje się z naszą siecią i za pomocą smartfona w prosty sposób zmieniać ustawienia routera.
TP-Link Archer C1200 jak sama nazwa wskazuje obsługuje sieć bezprzewodową w standardzie ac 1200. Oznacza to, że w sieci 2,4 GHz uzyskuje prędkości transferu do 300 Mbitów na sekundę, a w sieci 5 GHz do 867 Mbit/s. Oczywiście prędkości takie uzyskać można jedynie w warunkach laboratoryjnych. Maksymalne prędkości transferu jakie udało mi się uzyskać w warunkach domowych/biurowych oscylowały w okolicach 350 Mbit/s, gdy router znajdował się w bezpośredniej bliskości. Wraz ze wzrostem odległości i pojawiającymi się przeszkodami typu ściana, szybkość transferu spadała. W obrębie 70 – metrowego mieszkania przy maksymalnym oddaleniu transfer nie spadł poniżej 100 Mbitów/s. Trochę gorzej było w biurze, gdzie zagęszczenie ścian i odległości były większe, jednak także tam prędkość transferu była bardzo dobra i nie spadała poniżej 60 Mbitów/s. Jak widać korzystając z tego niedrogiego urządzenia, możemy mieć w domu, czy w biurze szybką sieć, która nawet w sporej odległości i pomimo ścian daje nam transfer na zadowalającym poziomie.
Przez cały okres testów z routerem nie było żadnych problemów, nie musiałem go restartować, działał stabilnie i nie gubił sieci, czy zasięgu.
Podsumowanie
TP-Link Archer C1200 to solidny, bogaty w ustawienia router, który z powodzeniem zapewni sieć bezprzewodową, czy też przewodową w naszym mieszkaniu, domu, czy biurze. Jest elegancki, prosty w konfiguracji, a dodatkowo wyposażony w aplikację dla urządzeń mobilnych, która sprawia, że mamy go zawsze pod ręką. Zważając na cenę urządzenia, to na prawdę godny polecenia sprzęt.
Cena
Od 210 zł
Nasza ocena