Któż z nas nie pamięta smaku przepysznych soków przyrządzanych przez nasze babcie i mamy, ze świeżych owoców i warzyw w sokowirówce. Było ją słychać na całej klatce. Dzięki takim sokom byliśmy zdrowi, rumiani i mamy wiedziały, że witaminy w tabletkach nie są nam potrzebne. Kilka lat temu pojawiły się w sklepach soki w kartonach i z nich krzyczą napisy „100% soku”, „brak konserwantów”, „bez cukru”. Tyle że skład na opakowaniu informuje nas, że są to często soki rozcieńczane, słodzone i barwione. W dobie zdrowego odżywiania coraz częściej czytamy etykiety bo nie chcemy jeść/pić byle czego. Zastanawiamy się nad urządzeniami, które pomogą nam przygotować posiłki zdrowe i smaczne. Chcemy, żeby nasze dzieci dostarczały do organizmu witaminy w postaci zdrowych produktów z gospodarstw ekologicznych. Próbujemy przemycać soczki ze sklepów, tyle że nawet producenci soków dla dzieci je dosładzają i szpikują chemią. Może więc warto pomyśleć nad zakupem sokowirówki lub wyciskarki do owoców? Jeśli nie wiecie czy warto zainwestować w taki sprzęt to zapraszamy do recenzji wyciskarki wolnoobrotowej firmy Panasonic model MJ-L500.
Na początku należy sobie uzmysłowić różnicę pomiędzy sokowirówką, a wyciskarką wolnoobrotową jaka trafiła do naszej redakcji. W sokowirówce warzywa i owoce ścierane są przez system sit i nożyki poruszające się z dużą prędkością. Sok otrzymujemy dzięki temu dosyć szybko, ale jest on mocno napowietrzony. Podczas wirowania podnosi się temperatura i ulegają zniszczeniu witaminy. Z sokowirówki uzyskamy mniej soku, niż z wyciskarki i należy go wypić od razu. W większości przypadków nie jest zbyt dobrze wyciśnięty i sporo go zostaje w odpadkach. Jako samo urządzenie sokowirówka jest dosyć duża i głośna.
Wyciskarka wolnoobrotowa natomiast jest mniejsza i znacznie poręczniejsza. Posiada śrubę obracającą, która zgniata produkty. Sok wyciskany jest w niższej temperaturze dzięki czemu zachowuje więcej wartości odżywczych, nie rozwarstwia się i można go przechowywać w lodówce do 72 godzin. Z małej ilości produktów otrzymamy więcej soku niż z sokowirówki i poradzi sobie ona również bez zarzutu z warzywami liściastymi takimi jak np szpinak i twardymi, włóknistymi jak pokrzywa.
Testowany przez nas produkt pozwala na przetwarzanie świeżych i mrożonych owoców i warzyw. W wyniku pracy wyciskarki możemy cieszyć się odżywczym sokiem lub sorbetem.
Urządzenie Panasonik MJ-L500 dotarło do nas w oryginalnym opakowaniu, dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem podczas transportu. Wewnątrz opakowania znajdziemy następujące elementy:
– obudowa silnika, którą podłączymy do gniazdka przy pomocy przewodu zasilającego
– miska sokowa wyposażona w wylot resztek i wylot soku zabezpieczona pokrywką spustu. Wewnątrz miski umieszczono także bolec blokady bezpieczeństwa
– obrotowa szczotka
– przystawka sokowirówki
– przystawka do mrożonek
– śruba wyciskająca
– pokrywa z otworem wsadowym
– popychacz do owoców/warzyw
– pojemnik na sok
– zbiornik na resztki
– szczoteczka do czyszczenia
Dane techniczne:
Nazwa produktu:
- Nazwa producenta – Panasonic
- Oznaczenie modelu producenta – MJ-L500 Slow Juicer
Właściwości:
- Typ produktu – sokowirówka
Wyposażenie:
- Możliwość mycia w zmywarce – tak, większość elementów
- Blokada kapania – tak
- Nóżki antypoślizgowe – tak
Dane techniczne:
- Maksymalne obroty na minutę – 45
- Maksymalna moc (W) – 150
- Pojemność zbiornika na miąższ (ml) – 1300
- Średnica otworu do napełniania (mm) – 45 x 30
- Długość przewodu zasilającego – ok. 1 m
- Zasilanie – 220 – 240 V ~ 50 – 60 Hz
- Zalecany cykl pracy – 2 kolejne cykle pracy po 15 minut. Następnie 30 min przerwy
Wymiary:
- Szerokość (cm) – 18,5
- Wysokość (cm) – 43,2
- Głębokość (cm) – 17,6
Waga:
- Waga netto (kg) – około 4 kg
Kolor:
- Kolor – czarny/stal nierdzewna
Całościowo wolnoobrotowa wyciskarka prezentuje się bardzo stylowo i wkomponuje się w każdy blat kuchenny. Wszystko jest idealnie spasowane i przyjemne dla oka. Sokowirówka jest pionowa i dzięki temu zajmuje mało miejsca w kuchni. Wyposażona w gumowe podstawki stabilnie trzyma się blatu, co jest bardzo istotne podczas przygotowywania soków czy sorbetów. Do naszej redakcji dotarł produkt w kolorze czarno-stalowym. Obudowa silnika jest koloru stalowego i znajdziemy na niej logo producenta. Reszta elementów wykonana jest z plastiku bardzo wysokiej jakości. Z tyłu znajduje się panel, z którego wychodzi kabel zasilający i na nim znajdziemy również przycisk ON/OFF. Misę wyposażono w dwa wyloty: resztek i soku. Wylot soku zabezpieczony jest w pokrywkę spustu, dzięki czemu nie stracimy ani jednej kropli soku w trakcie produkcji. Pod wylotami umieszczamy specjalnie przeznaczone do tego pojemniki. 1300 ml przeznaczony na pulpę i 980 ml na sok. Wykonane zostały z plastiku o kolorze przydymionym. Pojemnik na sok wyposażono w podziałkę, rączkę i wyprofilowane dzióbki, dzięki którym łatwiej nalewa się soku do szklanek. Plastikowa przystawka do produktów mrożonych jest koloru niebieskiego. Zdecydowanie odróżnia się od reszty elementów i na pewno nie pomyli nam się do czego jest przeznaczona. Śruba i szczotka wykonane zostały ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Pokrywa z otworem wsadowym jest plastikowa, mocna, twarda i wytrzymała. Popychacz w czarnym kolorze jest również plastikowy, gładki i dobrze spełnia swoją funkcję dopasowując się kształtem do dłoni.
Mając wszystkie elementy osobno tuż przed rozpoczęciem pracy należy je odpowiednio zmontować. Nie jest to specjalnie trudne, ale wymaga dopasowania do siebie poszczególnych części. Na obudowie silnika w pierwszej kolejności należy umieścić miskę sokową. W następnym etapie łączymy ze sobą obrotową szczotkę i filtr, które umieszczamy na obudowie silnika wewnątrz misy. Kolejno montujemy śrubę wyciskającą. Na samej górze umieszczamy pokrywę obracając ją delikatnie w prawo dopóki nie usłyszymy kliknięcia. Wszystkie elementy pasują do siebie idealnie. Przylegają do siebie bardzo dobrze i dzięki odpowiedniemu oznaczeniu i wyczuciu nie będziemy mieli problemu ze zmontowaniem urządzenia. Tak złożoną wyciskarkę podłączamy do prądu i możemy przystąpić do przygotowywania soku lub sorbetu.
Budowa wyciskarki opiera się o silnik, który porusza śrubę z prędkością 45 obrotów na minutę. Pulpa podczas wyciskania nie podgrzewa się i wyciśnięty sok zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Na obudowie opiera się misa, wewnątrz której obraca się śruba. Jak wspominałam wyżej możemy przygotować zarówno sok ze świeżych owoców jak i sorbet z mrożonych. Urządzenie pracuje bardzo cicho. Producent informuje, że emituje tylko 61 dB hałasu. Osobiście mogę powiedzieć, że faktycznie nie wyzwala męczących dla uszu dźwięków. Słychać jej pracę, ale jest to jednostajny dźwięk, który nie przeszkadzał domownikom. Producent wyposażył urządzenie w kabel o długości jednego metra. Jest on w zupełności wystarczający jeśli mamy gniazdko umieszczone niedaleko miejsca, na którym będziemy korzystać z wyciskarki.
Wrażenia z testów
Wyciskarka wygląda bardzo stylowo. Jest nieduża i dosyć lekka. Po złożeniu jej jako pierwszy został wykonany sok z 2 pomarańczy, 3 kiwi, imbiru i 2 jabłek. Otwór do którego wkładamy owoce czy warzywa nie jest duży, dlatego wcześniej należy je pokroić. Urządzenie wycisnęło sok z twardego imbiru bez najmniejszego problemu.
Wydobywający się zapach czuć było w całej kuchni. W ciągu kliku minut około 700 ml soku było gotowe. Nie spieniony, smaczny i zdrowy z odrobiną miąższu naturalnego. Przechowywany w lodówce sok nie stracił swojego smaku nawet po 48 godzinach.
Praca wyciskarki jest dosyć cicha i nie zakłóca spokoju domowników.
Pulpa jest sucha i nadaje się tylko do wyrzucenia.
Demontaż i umycie urządzenia nie przysporzy nam wiele problemu. Większość elementów można myć w zmywarce jednak ja głównie myłam ją pod bieżącą wodą.
Bardzo łatwo i szybko przygotowałam również sok z marchewki i jabłka. Pomagał mi przy tym mój 6-letni syn, który wkładał warzywa i owoce do wyciskarki. Sam później spróbował wyciśniętego soku i zapytał „kiedy znów przygotujemy tak smaczny soczek”.
Nie jestem fanką soków warzywnych, ale pokusiłam się o przygotowanie soku z buraczków, marchewki i pietruszki. Smak i kolor zdominowały buraczki. Gęsty sok był bardzo dobry i dodałam go do barszczu. Naturalny smak, brak chemii spowodował, że barszcz był zdrowy i miał piękny buraczany kolor.
Wyciskarka poradziła sobie bardzo dobrze z twardymi warzywami takimi jak buraczki, ale również nie było problemu podczas wyciskania soku z selera naciowego, rukoli, papryki i pomidora. Gęsty sok warzywny, który przygotowałam w pewne sobotnie popołudnie dostarczył mi jednej z pięciu porcji warzyw zalecanych w ciągu dnia przez dietetyków. Bez konserwantów, cukru, słodzików i innych E otrzymałam smaczny, zdrowy sok w kilka minut.
W zakamarkach zamrażarki znalazłam jagody. Zostawiłam je na kilka godzin by lekko się odmroziły i przy pomocy wyciskarki uzyskałam bardzo smaczny sorbet jagodowy. Tak przygotowany bardzo fajnie sprawdzi się w ciepłe dni jako orzeźwiający deser. Z racji tego, że aktualnie panuje sezon na grypę ja wykorzystałam sorbet jako dżem. Posmarowany na kanapce smakował bardzo dobrze. Jest mniej słodki niż sklepowy dżem i dzięki temu jest zdecydowanie korzystniejszy dla naszego zdrowia. Słodycz wyszła z owocu bez dodatku cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego.
Jako fajną przekąskę przygotowałam również jabłka z truskawkami. Jabłko z wyciskarki ze smakiem zjadł mój syn jako deser po obiedzie. Truskawki wykorzystałam do polania naleśników. W lecie można spokojnie tak wyciśnięty sorbet zamrozić i cieszyć się prawdziwymi, wodnymi, owocowymi lodami.
Podsumowanie
Wyciskarka firmy Panasonic MJ-L500 to bardzo fajne urządzenie. Lekka, poręczna, stylowa wkomponuje się idealnie w naszą kuchenną przestrzeń. Dzięki niej wypijemy pyszny, świeży sok z owoców czy warzyw. Przygotujemy sorbet czy deser dla naszych dzieci. Bez sztucznych barwników, ulepszaczy smaków, cukru, nadmiaru soli możemy cieszyć się naturalnymi sokami czy deserami. Nie musimy kupować dzieciom sklepowych soczków i słoiczkowych deserków. W kilka minut przygotujemy je sami zaoszczędzając sporo pieniędzy. Jabłka kosztują około 1,5 zł za kilogram. Uzyskamy z niego blisko litr soku. Z kilograma owoców czy warzyw uzyskamy więcej soku czy deseru, niż gdy kupimy go w sklepie. Warto pomyśleć nad zakupem wyciskarki firmy Panasonic. Jest to niemały, ale jednorazowy wydatek. W kilka minut przygotujemy sok na poranne śniadanie. Łatwo utrzymamy ją w czystości i nie przysporzy nam problemu jej mycie i złożenie. Polecamy szczerze wyciskarkę wolnoobrotową jako dodatkowe wyposażenie naszej kuchni.
Cena
od 679 zł