Tp-Link dostarczył nam w celu przetestowania inteligentną żarówkę – Tapo Smart Wi-Fi Light Bulb, Dimmable. Przyszła do nas w malutkim biało-niebieskim pudełeczku. Z przedniej części opakowania dowiadujemy się już kilku informacji o produkcie – np. to, że współpracuje z Alexa i Hey Google, moc tej żarówki to 60W, dokładny numer modelu – Tapo L510E. Obok zdjęcie tyłu opakowania.
Zawartość opakowania zawiera żarówkę Tapo oraz instrukcję obsługi. Przednia część żarówki zawiera logo ,,Tapo”, pod nim napis ,,Dimmable”
Żarówka kształtem i wielkością nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Wygląda tak samo jak zwykłe żarówki. Jej dodatkowe funkcje skrywa wnętrze.
Producent deklaruje, że żarówka będzie włączała się i wyłączała z poziomu aplikacji Tapo. Do dyspozycji mamy tworzenie harmonogramów, ściemnianie czy włączanie żarówki za pomocą poleceń głosowych Alexa Amazon lub Asystentem Google. Jak działa w praktyce?
Na sam początek pobieram aplikację Tp-Link Tapo na swój smartfon. Poniżej w punktach wymienię kolejne etapy działań w aplikacji.
1. Rejestracja – jeśli posiadacie już konto Tapo wystarczy się zalogować – podajemy adres e-mail, tworzymy hasło, aktywujemy TP-link ID poprzez kliknięcie przycisku wysłanego w formie e-maila. Na potwierdzenie mamy 1 godzinę.
2. Aktywacja – TP-Link został aktywowany – trwało to jakąś minutę.
3. Wybieramy urządzenie, które chcemy dodać. W naszym przypadku należy zjechać na sam dół dostępnych urządzeń – wybieramy z działu ,,żarówki” model, którym dysponujemy a więc Tapo L510.
4. Wkręcamy żarówkę Smart, podłączamy urządzenie do zasilania. Żarówka zaczyna nam migać 3-krotnie. Pamiętajcie o włączeniu dostępu do lokalizacji – dostęp ten jest wymagany do wykrycia i podłączenia żarówki Tapo a także do pobrania dokładnych czasów wschodu i zachodu słońca. Zgodę można jednak później wycofać zaraz po zakończonej poprawnie konfiguracji. Poniżej screeny z konfiguracji w aplikacji Tapo.
Żarówka sama w sobie, tak jak wspomnieliśmy wyżej, nie wyróżnia się niczym szczególnym. W połączeniu jednak z aplikacją Tapo staje się bardzo przydatnym gadżetem w domu, dzięki któremu wasze życie stanie się łatwiejsze. Podłączyłam żarówkę do lampki nocnej. Lampka ma 3 poziomy jasności. Dzięki aplikacji Tapo możliwości mojej lampki znacznie się zwiększyły jeśli chodzi właśnie o poziomy jasności. Ustalamy ją za pomocą ikony żarówki a poziom jasności szacowany jest w procentach. Możemy ustawić bardzo jasne światło albo takie, którego prawie wcale nie ma. Półmrok sprawdzi się znakomicie jeśli chcecie uzyskać romantyczny klimat albo np. podczas nocy, kiedy czuwacie przy malutkim dziecku.
Ustawienie poziomu jasności jest jednym z podstawowych funkcji żarówki. Kolejną jej funkcjonalnością jest wydawanie poleceń głosowych za pomocą Alexa albo Google. Ja wybrałam opcję poleceń głosowych Google. Musimy w tym celu najpierw pobrać odpowiednią aplikację, skonfigurować nasz głos by Google go rozpoznawał, dodać urządzenie, z którego korzystamy w domu – w tym wypadku była to oczywiście żarówka. Po poprawnym dodaniu urządzenia wystarczy już tylko kliknąć na mikrofon, sformułować polecenie, np. ,,Hey Google. Włącz żarówkę” albo ,,Hey Google. Wyłącz żarówkę” i gotowe. Asystent potwierdza nam twierdzącym komunikatem, że wyłączy bądź włączy żarówkę i dosłownie sekundę później dzieje się wykonanie polecenia.
Do dyspozycji mamy jeszcze kilka ciekawych opcji – możliwość tworzenia harmonogramów, poza domem czy minutnik.
Za pomocą harmonogramów w wygodny sposób zaplanujemy sobie o jakich porach światło ma się zapalać albo przygasać. Minutnik ułatwi nam oszczędzanie i w odpowiednim momencie zgasi za nas światło. Czujemy się senni ale np. chcemy jeszcze chwilę poczytać książkę. Ustawiamy więc by żarówka wyłączyła się za 10 minut i rzeczywiście sprzęt się wyłącza.
Ciekawą opcją jest jeszcze ,,tryb poza domem„. Jest to bardzo ciekawa funkcja, dzięki której oświetlenie będzie świecić zmiennie, symulując tym samym, że jesteśmy obecni w domu/mieszkaniu – chociaż faktycznie w miejscu zamieszkania nas nie ma. Gdyby nadarzył się potencjalny włamywacz, dzięki pomocy żarówki Tapo – zostanie skutecznie odstraszony myśląc, że gospodarze są na miejscu.
Biorąc pod uwagę wszystkie cechy żarówki smart L510E tj. łatwe zarządzanie z poziomu nieskomplikowanej w użyciu aplikacji; tworzenie harmonogramów; minutnik; tryb poza domem; kontrola głosem – cena tego urządzenia jest naprawdę niska. Żarówka Smart Wi-Fi Light Bulb Dimmable jest dostępna już za około 40 zł.