Ostatnio w sklepach mamy wysyp różnego rodzaju desek samobalansujących. Nie wszyscy jeszcze wiedzą co to jest i do czego może służyć. Z czasem popularność desek będzie rosła, a ceny urządzeń powinny spadać. W nasze ręce, czy też pod nasze nogi trafiła deska GoBoard Standard. Czy jazda na desce jest trudna? Czy warto interesować się tego typu produktami? Na te i wiele innych pytań odpowiem poniżej.
Specyfikacja
- Moc: 2 x 300 W
- Zasilanie: akumulator 36V
- Zasięg na jednym ładowaniu: 15 km
- Maksymalna prędkość: 10 km/h
- Maksymalna waga użytkownika: 100 kg
- Minimalna waga użytkownika: 20 kg
- Maksymalny kąt nachylenia terenu: 15 °
- Rozmiar kół: 6,5 cala
- Wymiary: 584 x 186 x 178 mm
- Waga: 10,5 kg
- Czas ładowania: 60 – 90 minut
- Deska GoBoard Standard
- Ładowarka
- Instrukcja obsługi
Deska zapakowana jest w duże prostokątne, tekturowe pudełko, w którym zabezpieczona styropianem grzecznie czeka na rozpakowanie. Poza deską GoBoard w pudełku znajduje się ładowarka sieciowa, oraz instrukcja obsługi w języku polskim i angielskim, której zdecydowana większość dotyczy tego, czego nie wolno nam robić z deską.
GoBoard wykonana jest z twardego, grubego, czarnego tworzywa, a jej budowa jest zwarta i sprawia wrażenie bardzo solidnej. Silnik i elektronika znajdujące się wewnątrz obudowy mają dobrą ochronę przed uszkodzeniami. Długość deski to około 58 cm. Deska z obu stron wyposażona została w koła. Koła są gumowe i posiadają bieżnik. Koła umieszczone są na metalowych „felgach”, które patrząc z boku wyglądają jak znaczek Mercedesa.
Koła od góry zabezpieczone są nadkolami, na których umieszczono pasek twardej gumy, która w przypadku potoczenia się deski ma chronić obudowę przed uszkodzeniami. Deska składa się z dwóch symetrycznych części, które są ruchome względem siebie. Po obu stronach na płaskiej powierzchni umieszczono gumowe nakładki, które mają zapewnić przyczepność naszym butom.
Pośrodku urządzenia znajdziemy także dwie diody umieszczone symetrycznie do siebie. Dioda z lewej strony ma kształt kuli i ma za zadanie pokazywać, czy poprawnie stajemy na desce. Jeśli deska jest wypoziomowana, to dioda świeci na zielono, jeśli stoi krzywo, dioda będzie świecić na czerwono. Dioda umieszczona z prawej strony ma kształt baterii, sygnalizuje pracę urządzenia i naładowanie baterii. Jeśli świeci na zielono, to urządzenie jest gotowe do pracy, jeśli czerwono, to znaczy, że bateria jest na wyczerpaniu i należy ją naładować. Pomarańczowe światło sygnalizuje ładowanie urządzenia, jednak dioda świeci wyłącznie, gdy urządzenie jest włączone.
Od spodu deska jest gładka i zaokrąglona.
Z przodu deski po obu stronach umieszczone zostały granatowe światła ledowe, które świecą podczas jazdy. Z tyłu deski po jej lewej stronie znajduje się srebrny przycisk, który odpowiada za włączanie i wyłączanie urządzenia. Po jego prawej stronie swoje miejsce znalazło gniazdo zasilania.
Żeby włączyć deskę GoBoard, należy wcisnąć przycisk. O włączeniu zostaniemy poinformowani sygnałem dźwiękowym. Podobnie wyłączanie jest poprzedzone sygnałem dźwiękowym, jest on jednak inny, tak aby łatwo było odróżnić czy włączamy, czy wyłączamy urządzenie.
Po włączeniu należy ustawić deskę poziomo, płaską powierzchnią równolegle do podłoża. Następnie umieszczamy jedną nogę na desce i jak najszybciej dołączamy drugą, starając się trzymać obie stopy poziomo. Przechylenie stóp palcami w dół powoduje ruch deski do przodu, natomiast przechylenie stóp piętami w dół spowoduje ruch deski do tyłu. W instrukcji obsługi znajduje się obrazek, na którym ładnie przedstawione są zasady działania deski. Zamieszczam go poniżej, by łatwiej było Wam zrozumieć jak steruje się deską GoBoard.
Tak jak pokazano na powyższym obrazku skręcamy przechylając lewą lub prawą stopę. Jeśli przechylamy lewą stopę, to skręcamy w prawo, jeśli prawą to skręcamy w lewo.
Najtrudniejsze jest nauczenie się stawania na desce i utrzymywania równowagi. Gdy już to opanujemy sama jazda nie jest trudna, daje za to dużo frajdy. Pierwsze próby najlepiej wykonywać z pomocą drugiej osoby, która będzie nas przytrzymywać. Jeśli nie mamy takiej możliwości to można się o coś oprzeć, przytrzymać się czegoś.
Nie należy się zrażać zwłaszcza jeśli nasi znajomi, czy nasze dziecko po prostu stanie na desce i od razu pojedzie. Jedni opanowują tą sztukę szybciej inni wolniej, jeśli nie wychodzi, to trzeba cierpliwie próbować. Podczas testów najszybciej z opanowaniem jazdy na desce radziły sobie dzieci. Drugie miejsce przypada mężczyznom, a najwięcej problemów, które oznajmiane były krzykami i piskami – miały kobiety. Nauce towarzyszy dużo śmiechu i radości, można więc powiedzieć, że jeszcze zanim zaczniemy jeździć, deska GoBoard działa dobrze na nasz nastrój i zdrowie.
Deska działa w dwóch trybach. Tryb normalny ustawiony jest od razu po włączeniu i jest przeznaczony dla użytkowników, którzy już nauczyli się korzystać z deski. Drugi tryb przeznaczony jest do nauki i jego włączenie powoduje, że deska jeździ wolniej. Aby włączyć tryb wolnej jazdy należy włączyć normalnie deskę, a następnie w odstępie sekundy nacisnąć włącznik jeszcze raz. Spowoduje to przełączenie w tryb wolnej jazdy, co zasygnalizowane zostanie dźwiękowo. Jeśli chcemy powrócić do normalnego trybu, to należy deskę wyłączyć i włączyć jeszcze raz.
Gdy już opanujemy stawanie na desce i utrzymywanie równowagi możemy rozpocząć jazdę. Zasada jest prosta, im bardziej się pochylimy tym szybciej jedziemy. Maksymalny kąt nachylenia to 15 stopni. Jeśli go przekroczymy możemy spaść z deski. Maksymalna prędkość to 10 km/h, jeśli jedziemy zbyt szybko zostaniemy o tym poinformowani głośnym pikaniem.
Zgodnie z instrukcją jeździć można wyłącznie po równych powierzchniach takich jak podłoga, posadzka, wykładzina czy asfalt. Nie należy jeździć po drogach gruntowych i szutrowych. Niewskazana jest także jazda po kostce chodnikowej. Powierzchnia po której jeździmy powinna być także czysta, czyli nie powinno na niej być kamieni, patyków czy innych przedmiotów, na które moglibyśmy najechać. Każda nierówność może spowodować, że stracimy równowagę i kontakt z deską, za to gwałtownie przywitamy się z podłożem. Wielkość kół (6,5″) sprawia, że deska jest bardzo wrażliwa na nierówności, na które najeżdżamy, dlatego jazda po nierównym podłożu jest niebezpieczna i trudna.
Deska pozwala na pokonywanie podjazdów o kącie nachylenia do 15 stopni. Jazda po trasach o nachyleniu powyżej 15 stopni może się dla nas skończyć nieprzyjemnie. Ogólnie jeśli będziemy korzystać z GoBoard z rozsądkiem, to odwdzięczy nam się masą radości i przyjemności z jazdy.
Patrząc z boku jak ktoś jeździ na desce może się wydawać, że jest to bardzo proste i nie wymaga żadnego wysiłku. Wiele osób powie, że to gadżet dla leniwych, którym nie chce się chodzić. Nic bardziej mylnego. Ciągłe balansowanie na desce, utrzymywanie równowagi i kierowanie nią daje mocno w kość naszym stopom i łydkom. Po 20 minutach jazdy czujemy wszystkie mięśnie. Po 40 minutach na desce mamy wrażenie odbycia solidnego treningu, a chodzenie może czasem sprawić problemy jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do wysiłku.
Deska wyposażona jest w baterię litowo-jonową, która pozwala na 40 – 45 minut zabawy. Teoretycznie czas jazdy może być dłuższy jeśli będziemy poruszać się w linii prostej ze stałą prędkością. Częste hamowanie, przyspieszanie, skręcanie powoduje, że czas pracy się skraca. Dlatego czas jazdy dającej frajdę to wspomniane wyżej 40-45 minut na jednym ładowaniu. O rozładowywaniu baterii zostaniemy poinformowani piszczącym przerywanym sygnałem. Należy wtedy niezwłocznie przerwać zabawę. Jeśli zignorujemy ostrzeżenie i będziemy kontynuować jazdę do całkowitego rozładowania, narazimy się na duże prawdopodobieństwo upadku. Deska w momencie, gdy bateria zostanie rozładowana wyłącza się, przestają więc działać wszystkie mechanizmy, a użytkownik wykonuje lot w kierunku, w którym jechała deska. Od umiejętności i szczęścia zależy, czy uda mu się utrzymać na nogach, czy wyląduje na podłożu (ja miałem szczęście…). Jeśli chcemy naładować baterię, należy podłączyć deskę do zasilacza. Podczas ładowania na zasilaczu świeci się pomarańczowa dioda, gdy bateria zostanie naładowana, kolor zmienia się na zielony. Ładowanie trwa 60 – 90 minut.
Wybierając się na przejażdżkę deską GoBoard, powinniśmy pamiętać o czasie działania deski. W przypadku rozładowania lepiej znajdować się blisko gniazdka/domu, w innym przypadku deskę będziemy musieli nieść spowrotem. Dlaczego zwracam na to uwagę? Bo jadąc na desce nie czujemy jej ciężaru, ale idąc z nią szybko go odczujemy. Deska waży prawie 11 kg i jest niewygodna w przenoszeniu. Trudno ją dobrze uchwycić. O ile dorośli będą mieć problemy, ale pewnie dadzą sobie radę, o tyle dziecko może nie podołać.
A dla osób w jakim wieku przeznaczona jest deska GoBoard? Według instrukcji nie powinny na niej jeździć osoby poniżej 12 roku życia. Przetestowałem deskę także pod tym kątem. Najmłodszy człowieczek, który poradził sobie z jazdą na desce miał 5 lat. A jedynym problemem jaki napotkałem w tym przedziale wiekowym była zbyt mała waga użytkownika. Minimalna waga osoby chcącej jeździć na desce to 20 kg, w przypadku gdy ktoś waży mniej deska nie jest odpowiednio dociążona, przez co może źle reagować a tym samym zrzucić swojego jeźdźca. Jest to zwyczajnie niebezpieczne. Z moich obserwacji wynika, że dzieci mają zdecydowanie większą łatwość w opanowaniu jazdy niż dorośli. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze dziecko jest niższe, więc mniej środek ciężkości znajduje się niżej. Dziecko jest też lżejsze dzięki czemu deska jest stabilniejsza. Ale przede wszystkim dziecko się nie boi tak jak dorosły. Nie ma tylu złych doświadczeń życiowych i dopóki nie przeżyje upadku odważniej podchodzi do tematu. Dziecko 9-cio letnie na desce wyczynia cuda, jeśli nie wiecie jaki prezent kupić chrześniakowi na komunię – za prezent w postaci GoBoard zostaniecie ulubieńcami.
Poniżej filmik z jazdy deską
Podsumowanie
Deska samobalansująca GoBoard to urządzenie dające bardzo dużo radości i frajdy. Na GoBoard dobrze bawi się i stary i młody. Poza zabawą deska dobrze wpływa na naszą kondycję. W wielu sklepach dostępna jest do jazdy testowej, zachęcam każdego do spróbowania, być może będzie to Wasz kolejny zakup.
Cena
Od 999 zł
Nasza ocena