Test mechanicznej klawiatury dla graczy – CM Storm Mech

Klawiatura CM Storm Mech jest jednym z produktów serii ALU Cooler Mastera. Nazwa serii podpowiada z czego wykonane zostały akcesoria dla graczy – czyli aluminium. Czy warto zainteresować się tym produktem? Zapraszam do testu.

Specyfikacja

Typ klawiatury: mechaniczna (Cherry MX Red/ Brown/ Blue)
Profil klawiszy: wysoki
Trwałość klawiszy: 50 mln kliknięć
Wymiary klawiatury: 533 x 267 x 43 mm
Podkładki na nadgarstki: wbudowana
Waga: 1,68 kg
Typ komunikacji: przewodowy (odłączany kabel)
Długość przewodu: 155 cm
Interfejs: USB 3.0
Polling Rate: 1000 Hz/1 ms
Wbudowana pamięć: tak (128kb)
Wbudowany procesor: ARM 72MHz
Klawisze programowane: tak (łącznie 75 kombinacji)
Klawisze multimedialne: tak (poprzez klawisze funkcyjne)
Wspierane systemy operacyjne: XP/ Vista/ Win7/ Win8
Inne:
2 porty USB 3.0
wyjście miniUSB
wbudowana karta dźwiękowa
wejście mikrofonowe
podświetlenie wszystkich klawiszy (3 tryby, 5 różnych ustawień jasności)

CM Storm Mech

Opis
Klawiatura CM Storm Mech zapakowana jest w dużych rozmiarów, solidne tekturowe pudło. Wewnątrz znajdziemy klawiaturę, zestaw do demontażu klawiszy, klucz do odkręcania aluminiowej pokrywy, przewód USB 3.0 oraz instrukcję obsługi.

CM Storm Mech

CM Storm Mech ma ciekawy wygląd, jest dość duża, nie każde biurko pomieści tego potwora. Spowodowane jest to tym, że posiada zintegrowaną podkładkę pod nadgarstki, oraz z lewej strony rączkę do przenoszenia.

CM Storm Mech

Przyciski są koloru czarnego, natomiast pokrywa otaczająca klawisze wykonana jest ze srebrnego aluminium. Podkładka pod nadgarstki jest koloru czarnego. Także spód jest czarny. Klawiatura posiada od spodu gumki antypoślizgowe, oraz rozkładane stopki.

CM Storm Mech

CM Storm Mech

Z tyłu klawiatury znajdziemy zaczynając od prawej wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonu, następnie dwa porty USB 3.0, port mini USB, oraz gniazdo USB 3.0 służące do połączenia klawiatury z komputerem. Przewód łączący klawiaturę z komputerem wykonany jest z grubej gumy, jest sztywny i dość krótki. Jego długość to 1,5 metra.

CM Storm Mech

Materiały, z których wykonano CM Storm Mech są bardzo wysokiej jakości, wszystkie części zostały idealnie spasowane. Klawiatura jest bardzo solidna i trwała. Przyciski zostały wykonane w sposób gwarantujący nieścieralność oznaczeń.

Klawiatura jest podświetlana, każdy klawisz ma własną diodę LED. Mamy do wyboru podświetlenie całej klawiatury lub klawiszy zwykle używanych przez graczy, czyli strzałek, klawiszy AWSD oraz klawiszy makr.

CM Storm Mech

CM Storm Mech

CM Storm Mech

Jasność podświetlenia możemy regulować stopniowo. Regulacja odbywa się przy pomocy klawiszy F2-F4 z wciśniętym klawiszem Fn.
Klawisze F5-F8 pozwalają na sterowanie multimediami. Klawisze F9-F11 służą do regulacji głośności, a F12 to przycisk blokady klawisza Windows.

CM Storm Mech

CM Storm Mech

CM Storm Mech oferowany jest w kilku wariantach różniących się od siebie zastosowanym typem mikroprzełączników. Do wyboru mamy: Cherry MX Red, Cherry MX Brown i Cherry MX Blue. Do testów otrzymaliśmy klawiaturę z mikroprzełącznikami Cherry MX Blue. Są to przełączniki złożone (dotykowy+klikowy).
Ich sposób działania wygląda następująco:
siła aktywacji: początkowa 50 g, szczytowa 60 g
skok do aktywacji: 2 mm
pełny skok: 4 mm

Rodzaj zastosowanych przełączników sprawia, że klikanie w klawisze jest dość głośne, można odnieść wrażenie, że piszemy na maszynie a nie na klawiaturze.

Producent przygotował do klawiatury specjalne oprogramowanie, które należy pobrać ze strony internetowej, adres strony jest podany w instrukcji. Po pobraniu i instalacji możemy uruchomić panel konfiguracyjny CM Storm Mech.

W panelu mamy dostępne trzy zakładki. Pierwsza służy do przypisywania konkretnym przyciskom nowych funkcji, bądź makr, oraz umożliwia zapisywanie profilów.

CM Storm Mech

Druga zakładka służy do zarządzania profilami, możemy je przenosić pomiędzy pamięcią komputera, a pamięcią klawiatury. W tej zakładce możemy także przypisywać profile do konkretnych aplikacji.

CM Storm Mech

Trzecia zakładka służy do tworzenia i edytowania własnych makr.

CM Storm Mech

Do wyboru mamy dwa tryby tworzenia makr, automatyczny, w którym nagrywane są nasze posunięcia na klawiaturze, oraz manualny gdzie sami określamy kombinacje, czas opóźnienia itp.

Wrażenia z testów

Z klawiatury CM Storm Mech korzysta się bardzo komfortowo. Nadgarstki opierają się wygodnie na podkładce, a wielkość i układ klawiatury sprawiają, że czy przy pisaniu czy przy graniu klawiatura jest wygodna. Przy dłuższym korzystaniu z klawiatury nie odczuwamy zmęczenia, ręce nie bolą. Klawiatura jest bardzo stabilna, nie ma możliwości żby się ugięła, i świetnie trzyma się podłoża.

Dodatkowo bardzo łatwo można ją wyczyścić, dzięki odkręcanemu górnemu panelowi i zdejmowanym przyciskom mamy doskonały dostęp do miejsc podatnych na zabrudzenia, kurz i okruchy.

Podczas godzin przegranych w Battlefield 4, Far Cry 4, Fifa 2015, Starcraft 2 czy Skyrim klawiatura sprawowała się wzorowo. Czas reakcji na przyciski jest błyskawiczny, a kombinacje działają precyzyjnie. Musimy jedynie przyzwyczaić się do głośności klikania.

To co przy graniu może być wadą, doskonale sprawdzi się przy pisaniu. Głośne „maszynowe” kliknięcia pozwalają nam kontrolować czy dana literka na pewno została wciśnięta.

Dzięki podświetleniu klawiszy możemy pracować wieczorem, czy w nocy po ciemku nie zużywając energii pokojowego oświetlenia. Dzięki temu podczas grania w ciemności mamy lepszy klimat, część osób na pewno to doceni.

Oprogramowanie pobrane ze strony producenta działa bez zarzutu, a makra pozwalają nam uzyskać przewagę w rozgrywce.

CM Storm Mech

Podsumowanie

Klawiatura CM Storm Mech to kawał solidnego sprzętu. Wykonanie jest wzorowe, podobnie jak komfort korzystania. Dużą zaletą jest podświetlenie i regulacja jego intensywności, do tego wygodna podkładka pod nadgarstki. Przeszkadzać może jedynie głośne działanie i cena. Jeśli potrzebujesz uniwersalnej, solidnej klawiatury na lata, sprawdź CM Storm Mech.

Sprawdź cenę
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył: