Test dysku SSD ADATA Ultimate SU800

Ultimate SU800 to nowe dyski SSD ADATA wykonane w technologii 3D NAND. Dyski dostępne są w czterech wariantach pojemności i kuszą atrakcyjną ceną. Jaką wydajność oferują, sprawdziliśmy podczas testów.

Specyfikacja

Pojemność 128GB – 1TB
Format 2.5″
NAND Flash 3D TLC
Kontroler SMI
Wymiary (L x W x H) 100.45 x 69.85 x 7mm
Waga 47.5g
Interfejs SATA 6Gb/s
Sekwencyjny odczyt/zapis (max) Do 560/520MB/s
Temperatura pracy 0°C-70°C
Temperatura przechowywania -40°C-85°C
Odporność na wstrząsy 1500G/0.5ms
Żywotność 2,000,000 godzin
Gwarancja 3 lata

W nowych dyskach serii Ultimate SU800 zastosowano zaawansowaną pamięć flash NAND 3D, pozwoliło to na zwiększenie ich pojemności, większą wydajność oraz zabezpieczenie przed trudnymi warunkami. Ultimate SU800 osiąga prędkości odczytu/zapisu na poziomie odpowiednio 560 MB/s i 520 MB/s.

adata_su800_ssd_6

Dysk oferowany jest w czterech pojemnościach: 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB. Do testów trafiła wersja 512 GB, jego rzeczywista pojemność dostępna dla użytkownika to 476,94 GB.

Wszystkie modele Ultimate SU800 zapewniają wysoką całkowitą liczbę zapisanych bajtów lub TBW, która odnosi się do ilości pełnych zapisów dysku do granicy pojemności w czasie całego cyklu życiowego. Żywotność dysków Ultimate SU800 określona jest na 2,000,000 godzin.

Inteligentny algorytm buforowania SLC pozwala pamięci flash NAND działać w trybie SLC, co przyspiesza prędkość odczytu/zapisu danych. Dodatkowo z pomocą bufora DRAM, wydajność odczytu/zapisu może być nawet dwukrotnie wyższa w porównaniu z dyskami półprzewodnikowymi bez bufora DRAM, lub innymi słowy dyskami, które nie mogą wykorzystywać pamięci systemowej jako bufora SSD w sytuacjach użycia do zadań o wysokiej intensywności.

W Ultimate SU800 wprowadzono także kontrolę bitów parzystości o niskiej gęstości, co prowadzi do potężnej redukcji błędów zapisu danych i równie dużego wzrostu ich spójności.

Dysk Ultimate SU800 obsługuje technologię DEVSLP (tryb uśpienia urządzenia), co zwiększa jego wydajność energetyczną. Wynikiem są niższe koszty zużycia prądu i wydłużona żywotność baterii.

Każdy zakup Ultimate SU800 oznacza kwalifikację do darmowego pobrania zestawu narzędziowego ADATA SSD Toolbox oraz narzędzia migracyjnego. Zestaw narzędziowy SSD Toolbox pozwala użytkownikowi na monitorowanie i zarządzanie Ultimate SU800 poprzez kontrolę stanu dysku, poziomu zużycia oraz informacji o jego żywotności. Narzędzia migracyjne są szczególnie pomocne dla użytkowników zmieniających dysk HDD na SSD, jako że zapewniają szybkie i proste wykonanie kopii zapasowej oraz migrację całych dysków razem z systemami operacyjnymi.

adata_su800_ssd_3

W zestawie z dyskiem otrzymujemy płytkę dystansową, dzięki której dopasujemy dysk do kieszeni dyskowych. Sam dysk bez płytki ma grubość 7mm. To uniwersalne rozwiązanie pozwala na zamontowanie dysku w prawie wszystkich laptopach i komputerach stacjonarnych.

adata_su800_ssd_4

Dysk umieszczony został w lekkiej, wykonanej z tworzywa obudowie. Z góry znajdziemy ładną kolorystycznie naklejkę zawierającą logo producenta i nazwę modelu. Od spodu dane techniczne, numery seryjne i certyfikaty.

Do zestawu dołączona jest także karta gwarancyjna. Producent na swój produkt udziela trzyletniej gwarancji.

adata_su800_ssd_5

Testy wydajności dysku ADATA Ultimate SU800 wykonałem przy użyciu komputera PC z Intel Core i7 4790 3,6 GHz i płytę główną ASRock Fatal1ty H97 Performance.

Programy testowe to AS SSD Benchmark i Crystal Disk Mark. Poniżej wyniki testów.

1. AS SSD Benchmark

adata_su800_screen1

2. Crystal Disk Mark 5

adata_su800_screen2

Wyniki testów pokazują, że dysk jest w stanie osiągnąć deklarowane przez producenta prędkości w trybie transferu sekwencyjnego Q32T1. Przy standardowym transferze sekwencyjnym wartości te są nieco niższe. Z kolei największym wyzwaniem jak zawsze są pliki 4K, w tym trybie transfer jest najniższy. Uzyskiwane prędkości są mimo to wysokie, co łatwo zobaczyć porównując je z wynikami starszego modelu ADATA SSD Premier SP550. W stosunku do poprzednika widać wyraźne zwiększenie wszystkich testowanych transferów.

adata_su800_ssd_2

Podsumowanie

ADATA SSD Ultimate SU800 to nowoczesny szybki dysk, który znajdzie zastosowanie zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Oferuje wysokie prędkości transferu danych, oraz wydłużoną żywotność dzięki technologii 3D NAND. Produkt oferowany jest w atrakcyjnej cenie, a po zakupie uzyskujemy dostęp do przydatnych narzędzi, które możemy pobrać ze strony producenta. Dysk Ultimate SU800 na pewno będzie udanym zakupem.

Cena
Od 659 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

adata-logo