Test dysku Seagate Central

Przechowywanie danych na urządzeniach zewnętrznych stało się najczęstszą formą użytkowania i przenoszenia danych z jednego miejsca do drugiego. Seagate zaprezentował nam ciekawy model dysku zewnętrznego, z którym możemy połączyć się nawet kiedy będziemy na końcu świata! Zapraszamy do lektury.

Zawartość opakowania:

Produkt, który otrzymaliśmy do testów został zapakowany w kartonowe pudełko. W środku znaleźliśmy dysk zewnętrzny Seagate Central 4TB w kolorze czarnym, instrukcję obsługi, zasilacz oraz kabel.

IMG_4702

 Specyfikacja produktu:

  • Dysk twardy Seagate Central 4 TB
  • Typ zewnętrzny
  • Pojemność: 4 TB
  • Format: stacjonarny 3,5″
  • Typ podłączenia: RJ-45
  • Zasilanie: odrębny zasilacz sieciowy
  • Wymiary (WxSxG): 42 x 216 x 145 mm
  • Gwarancja 24 miesiące

Dysk wraz z obudową waży niewiele mniej niż kilogram. W prezentowanym dysku nie znajdziemy żadnych słabszych plastikowych powierzchni. Aby wyeliminować ewentualne przegrzewanie się urządzenia pracującego na pełnych obrotach – większość obudowy stanowi siatkowa metalowa ramka. Praca dysku jaką oferuje nam Seagate Centaral 4TB jest bardzo cicha.

IMG_4688IMG_4693IMG_4699

Na dysku nie znajdziemy również żadnych przycisków ani przełączników, dysk został wyposażony jedynie w diodę LED, która informuje nas o pracy urządzenia. Z tyłu urządzenia umieszczono gniazdo zasilania, interfejs USB 2.0 oraz port Ethernet do podłączenia sprzętu do routera.IMG_4691

Konfiguracja Seagate Central jest bardzo prosta i nie wymaga zbyt dużego czasu na skonfigurowanie dysku pod nasze potrzeby.

Wystarczy tylko podłączyć zasilanie, podpiąć kabel do routera i czekamy cierpliwie kiedy zaświeci się zielona dioda informująca nas o gotowości urządzenia do pracy. W tym czasie pokaże się nam na komputerze w otoczeniu sieciowym dysk Seagate, który oferuje publiczne korzystanie z danych umieszczonych na dysku. Domyślna nazwa hosta to Seagate. Przechodząc do ustawień dysku (link do konfiguracji znajdujemy na dysku) otwiera się nam okno w przeglądarce z pięcioma zakładkami.

home

Pierwsza z zakładek oferuje nam stronę informacyjną, w drugiej mamy możliwość edytowania bądź dodawania nowych użytkowników. W trzeciej zakładce znajdziemy funkcje społecznościowe, które pozwalają nam na pobranie wszystkich zdjęć ze swojego Facebook-a i zapisaniu ich na dysku Seagate.

W czwartej zakładce mamy dostęp do ustawień zdalnego dostępu do urządzenia. Dzięki temu będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie mieć dostęp do swoich plików. Wystarczy tylko połączenie z Internetem oraz pobranie odpowiedniej aplikacji na swoje urządzenie, które jest kompatybilne z iOS, Androidem, Kindle Fire i Windows Phone. W ostatniej zakładce mamy możliwość zmiany nazwy naszego urządzenia, zmiany języka niestety nie występuje język polski. Dodatkowo możemy dysk Seagate Central zresetować, zatrzymać bieżące zadania które są wykonywane.

Ostatnia usługa dodatkowo pozwala nam na przeprowadzenie testu S.M.A.R.T. dysku, oraz możliwość wykonania aktualizacji oprogramowania.
W ustawieniach konfiguracyjnych w prawym górnym rogu mamy ikonki które informują nas o tym ile pozostało wolnego miejsca na dysku, z jakiego IP łączymy się z urządzeniem, jakie IP urządzenie otrzymało oraz pomoc i wylogowanie się z ustawień konfiguracji.

Po skonfigurowaniu urządzenia Central można bezprzewodowo przesyłać strumieniowo i udostępniać filmy, muzykę i zdjęcia do dowolnego urządzenia z certyfikatem DLNA, takiego jak odtwarzacz multimedialny, konsola do gier i inteligentny telewizor w sieci domowej.

Urządzenie Central ułatwia automatyczne tworzenie kopii zapasowych wielu komputerów PC i Mac®. Dostarczane jest z oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów PC i bezproblemowo współpracuje z oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych Time Machine® do komputerów Mac.seagate

Podsumowanie:

Dysk zewnętrzny Seagate Central pozwala łączyć się ze swoim urządzeniem z każdego miejsca na świecie, współpracuje z większością urządzeń mobilnych. Dodatkowo jako użytkownicy tego sprzętu możemy czuć się bezpiecznie ponieważ wykonywanie kopii zapasowych jest bardzo proste.

Jeżeli cenisz sobie prostotę oraz wysoką jakość wykonanego produktu to warto zastanowić się nad dyskiem Seagate Central.

Cena 750 zł na dzień 22.10.2013

ocena9