Creative Sound BlasterX G1 – test zewnętrznej karty dźwiękowej dla graczy

Dźwięk w grach odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza, gdy od niego zależy zwiększenie szansy na zwycięstwo. Żeby wiedzieć skąd przeciwnik do nas strzela potrzebujemy dźwięku przestrzennego. Creative oferuje graczom zewnętrzną kartę dźwiękową wielkości pendriva, oferującą dźwięk 7.1. Zapraszam do testu.

Specyfikacja

 • Procesor dźwięku: BlasterX Acoustic Engine Pro
 • X-Plus: Tak
 • Maks. jakość odtwarzania:
  Odtwarzanie: 24bit / 44.1, 48.0, 96.0kHz
 • Maks. jakość nagrywania:
  Wejście mikrofonowe : 24bit / 48.0kHz
 • Maks. poziom sygnału wyjściowego: Stereo
 • Max. Wyjście słuchawkowe: 16Ω – 300Ω
 • Stosunek sygnału do szumu (SNR)~93dB
 • Opcje wejść (główne) 4-polowe wyjście słuchawkowe i mikrofon: 1 x 3,5mm
 • Scout Mode: Tak
 • Wierne odtwarzanie dźwięku: Do 24-bit / 96kHz
 • Oprogramowanie dołączone/do pobrania: Oprogramowanie BlasterX Acoustic Engine Pro dla systemu Windows
 • Obsługiwane systemy operacyjne: Mac OS X v10.8 lub nowszy, Windows® 10, Windows® 8.1, Windows® 8, Windows® 7, Windows Vista®
 • Kompatybilne platformy: USB 2.0, USB 3.0
 • Obsługiwane konsole: PlayStation® 4
 • Wymiary (W x S x G): 137.6 x 23.0 x 10.4 mm (5.4″ x 0.9″ x 0.41″)
 • Waga produktu: 16g (0.04lbs)
 • Zalecane przeznaczenie: Gry

Creative_Sound_BlasterX_G1_2

Creative Sound BlasterX G1 zapakowana jest w niewielkie, czarne, tekturowe pudełko. Wewnątrz poza kartą znajdziemy instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Karta sprzedawana jest w zestawie z adapterem 2x Jack 3,5mm / 1x Jack 3,5mm.

Creative_Sound_BlasterX_G1_5

Sound BlasterX G1 jest w całości czarna. Wykonana została z tworzywa sztucznego bardzo dobrej jakości. Waży zaledwie 16 gram, więc nie będzie obciążeniem podczas przenoszenia. Kartę podłączamy do gniazda USB, obudowa wtyczki jest lekko chropowata, co sprawia, że dobrze trzyma się palców ułatwiając jej podłączanie i odpinanie. Osłona przewodu wykonana została z plecionki. Obudowa samej karty jest błyszcząca i gładka, ale nie zbiera odcisków palców.

Creative_Sound_BlasterX_G1_4

Od góry producent umieścił swoje logo z podświetlaną na czerwono literą „X”.

Creative_Sound_BlasterX_G1_6

Od frontu znajduje się pojedyncze gniazdo Jack 3,5mm obsługujące zarówno słuchawki jak i mikrofon.

Creative_Sound_BlasterX_G1_3

Jeśli posiadamy słuchawki z osobną końcówką dla mikrofonu, bądź też po prostu mikrofon stacjonarny, możemy skorzystać z dołączonego adaptera, który umożliwia podłączenie osobno słuchawek i mikrofonu.

Creative_Sound_BlasterX_G1_7

Od spodu znajdują się informacje techniczne, żeby je odczytać trzeba patrzeć pod odpowiednim kątem.

Creative_Sound_BlasterX_G1_8

Karta posiada agresywny design, który na pewno spodoba się graczom.

Żeby rozpocząć korzystanie z urządzenia, należy podłączyć je do komputera PC, Mac lub konsoli PS4. Nie trzeba instalować żadnych sterowników, zaraz po podłączeniu karta jest gotowa do działania. Jeśli jednak chcemy cieszyć się pełnią możliwości urządzenia należy pobrać ze strony producenta i zainstalować oprogramowanie BlasterX Acoustic Engine Pro.

BlasterX_engine_1

Oprogramowanie pozwala na stworzenie własnego profilu dźwięku, lub korzystanie z predefiniowanych trybów. Przeznaczone są one do słuchania muzyki, oglądania filmów, oraz grania. W przypadku trybów dla gier, są one podzielone na gatunki np. gry akcji. W zestawie przygotowano także profile dla konkretnych tytułów np. Call of Duty, Counter-Strike: Global Offensive, czy Dota 2.

BlasterX_engine_2

BlasterX Acoustic Engine Pro daje nam dostęp do regulacji dźwięku przestrzennego, krystalizera i poziomu basów. Do dyspozycji mamy też korektor dźwięku, który możemy ustawić ręcznie wedle własnych upodobań bądź też podobnie jak w przypadku profilów, skorzystać z predefiniowanych trybów.

BlasterX_engine_3

BlasterX_engine_4

Dla graczy Creative stworzył specjalny tryb dźwięku „Scout Mode”, który pozwala usłyszeć i wykryć przeciwnika, zanim znajdzie się w zasięgu wzroku.

BlasterX_engine_5

W programie możemy też konfigurować głos przekazywany przez nasz mikrofon. Pozwala na to funkcja VoiceFX. Dzięki niej możemy zmieniać swój głos np. w głos orka, czy staruszka. Jest to ciekawe urozmaicenie rozgrywki.

BlasterX_engine_6

Z kolei w ustawieniach zaawansowanych możemy przełączać tryb w jakim działają słuchawki lub głośniki: stereo, 5.1, 7.1.

BlasterX_engine_7

BlasterX_engine_8

Jeśli dysponujemy słuchawkami Sound BlasterX H5, to podłączając je do Sound BlasterX G1 uzyskujemy dostęp do dodatkowej funkcji – trybu X-Plus Mode. Akcentuje on dźwięki, które mają znaczenie podczas rozgrywki i wycisza wszystkie pozostałe. Kroki, strzały oraz inne dźwięki słychać wyraźniej i lepiej, natomiast odgłosy otoczenia brzmią ciszej.

Ustawienia te są wczytywane bezpośrednio do karty dźwiękowej G1 i nie wymagają instalowania dodatkowego oprogramowania.

Creative_Sound_BlasterX_G1_9

Sound BlasterX G1 wyraźnie deklasuje zintegrowane karty dźwiękowe, a także to czym dysponują komputery przenośne i oczywiście PS4. Dzięki obsłudze dźwięku 7.1 możemy dokładnie określić kierunek z którego dochodzi dany dźwięk. Wyraźnie też poprawia się jakość dźwięku. Bardzo dobre wysokie tony pozwalają usłyszeć więcej szelestów, a głęboki, dynamiczny bas pozwala na większą radość podczas oddawania serii z karabinów.

Karta znacznie poprawia także jakość muzyki, więc nie jest przeznaczona wyłącznie dla graczy. Dobry procesor dźwięku radzi sobie ze wszystkim, jedynym wymogiem jest odpowiednia konfiguracja.

Creative_Sound_BlasterX_G1_10

Podsumowanie

Sound BlasterX G1 to tania karta dźwiękowa przeznaczona dla użytkowników, którzy nie chcą wydawać setek złotych, a zależy im na poprawie jakości dźwięku i zwiększeniu szans na wygraną podczas rozgrywki. Karta jest solidna, bardzo dobrze wygląda i deklasuje zintegrowane układy dźwiękowe. Dodatkowe oprogramowanie daje bardzo wiele możliwości konfiguracji zapewniając dobry dźwięk przy każdym rodzaju rozrywki.

Cena
Od 129 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

creative_logo