Test alkomatu iSOBER 30 PROMILER

W dzisiejszej recenzji mam przyjemność przedstawić alkomat iSOBER 30 PROMILER. Alkomat dotarł do mnie w czarno-błękitnym sporym pudełku.
Z przodu opakowania widnieje alkomat, który będziemy testować.

1

Na odwrocie znajdujemy informacje techniczne na temat produktu.

2

Pudełko otwiera się do góry. Od razu w oczy rzuca się czarne etui z napisem PROMILER, natomiast u góry możemy zauważyć dwie ważne informacje – ,, 4 x większy sensor” oraz ,,2 x większa precyzja”.

3

Etui zostało wykonane z twardego i mocnego materiału. Z przodu jak już wspomniałam widnieje logo producenta PROMILER, suwak wszyty dookoła futerału został wykonany w kolorze błękitnym. Wyjątkowy odcień koloru niebieskiego pięknie kontrastuje z czernią.

4

5

Suwak chodzi lekko i płynnie – bez problemu błyskawicznie otwieramy etui.
Z lewej strony futerał został wyposażony w siatkę, za którą znajdujemy pięć sztuk ustników, kartę gwarancyjną a także instrukcję obsługi urządzenia.

6

d

Po prawej stronie umiejscowiono iSOBER 30. Biorąc pod uwagę rozmiar etui – alkomat wygląda skromnie. Poza chroniącym go twardym i dużym etui – został starannie zabezpieczony podwójną czarną gąbką.
Gdy wzięłam alkomat w dłoń – pierwsza myśl, która mi się nasunęła – dyskretny, lekki, bardzo mały rozmiar.
Z przodu iSOBER 30 został wyposażony w spory wyświetlacz, okrągły przycisk włączający zasilanie. Poniżej znajduje się srebrny, błyszczący pasek, który wyróżnia się na czarnym tle. Na dole umiejscowiono logo producenta ,,PROMILER” a także nazwę modelu – ,,iSOBER 30″.

20221015_150657 (Kopiowanie)
Plecy alkomatu zostały wyposażone w wysuwaną klapkę. Pod naciskiem palca w dół – klapka się otwiera i ukazuje się nam miejsce na dwie baterie AAA- producent dołącza je do zestawu więc bardzo miłe zaskoczenie.

16

Prawy bok został wyposażony w otwór, w którym należy umieścić ustnik, z lewej strony otwór, poprzez który wydostaje się wydychane powietrze.

18

17Od góry iSOBER 30 został wyposażony w przełącznik. Gdy jest przesunięty w lewo – ustnik do pomiaru się chowa, natomiast jeśli przesuniemy go w prawo – ustnik wysuwa się na zewnątrz.

13

Od spodu alkomat nie został wyposażony w żadne funkcje.

12

Specyfikacja techniczna:

Zakres pomiaru: 0,00 – 4,00 ‰
Dokładność: precyzja 1‰ ± 0,07‰
Sensor: elektrochemiczny
Zasilanie: 2 x AAA baterie 1,5V alkaliczne
Wymiary (sz./wys./gł.): 43 x 102 x 16 mm
Waga: 64,5 g
Kalibracja: tak
Wymagany ustnik: tak
Inne: PSD SystemACR System

Alkomat jest naprawdę bardzo mały, z łatwością mieści się w dłoni i jest zdecydowanie najdyskretniejszym alkomatem jakie miałam okazję testować.

Urządzenie zostało solidnie wykonane – obudowa jest mocna, nic nie skrzypi i nie rozchodzi się żaden element.
Sercem iSOBER 30 jest platynowy sensor elektrochemiczny, który zapewnia wysoką precyzję pomiarów. Alkomaty wyposażone w sensory półprzewodnikowe a zwłaszcza te najtańsze charakteryzują się mniejszą precyzją pomiarów, mniejszą żywotnością urządzenia a także jego mniejszą niezawodnością – mogą dokonywać błędnych pomiarów kiedy baterie są słabe albo po spożyciu niektórych słodyczy. Niekiedy warto dołożyć i mieć sprzęt konkretny, lepszej jakości. Sensor elektrochemiczny, dzięki – jak sama nazwa wskazuje – elektrochemicznemu utlenianiu alkoholu, przez związki, które znajdują się na płaszczyźnie elektrody – etanol, który znajduje się w wydychanym powietrzu zostaje przekształcony na kwas octowy. Ten proces z kolei uwalnia elektrony i powstanie prądu. Wartość tego prądu jest proporcjonalna do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik prezentowany jest na wyświetlaczu alkomatu.

b

Użytkowanie iSOBER 30 należy do łatwości. Samo włączenie odbywa się za pomocą przytrzymania przycisku zasilającego przez około 4 sekundy. Alkomat o każdym działaniu informuje nas przyjaznym sygnałem dźwiękowym- sygnalizuje włączenie, wyłączenie, pomiar. Zaraz po uruchomieniu alkomat wykonuje test wyświetlacza, następnie wyświetli ostatni pomiar jaki wykonywaliśmy (pamięta 10 ostatnich pomiarów) a potem uruchomi MENU. Do dyspozycji mamy tylko jeden przycisk funkcyjny – trzeba przyznać, że potrzeba czasu by się do niego przyzwyczaić i swobodnie operować MENU tylko nim jednym. 

Dotychczas testowane przeze mnie alkomaty wyróżniały się tym, że zanim osiągnęły gotowość do pracy – na ekranie pojawiało się odliczanie kilkunastu sekund w dół. W przypadku iSOBER 30 nie musimy oczekiwać tak długo aż rozpocznie pracę. Przygotowanie następuje zaskakująco szybko.
Oczywiście by dokonać pomiaru należy użyć jednorazowego ustnika bądź wbudowanego w alkomat.
Jesteśmy już przygotowani do rozpoczęcia pomiaru.
Pomiaru należy dokonać biorąc głęboki wdech i wydychać powietrze w ustnik przez około 6 sekund. Wynik pomiaru pojawi się na wyświetlaczu.
Warto wykonać 3 różne pomiary w minutowych odstępach a następnie wybrać najwyższy pomiar.

25

Do dyspozycji mamy również pasywny tryb pomiaru – to bardzo ciekawa funkcja, dzięki której mamy możliwość sprawdzić czy w danym napoju znajduje się alkohol. Zdarzyło mi się kupić piwo, na którym jest podana informacja – 0.00 % a w rzeczywistości na etykiecie wpisana jest rzeczywista zawartość alkoholu – wprawdzie zbliżona do zera ale jednak nie zerowa. Mając na uwadze takie przypadki i posiadając iSOBER 30 w łatwy sposób jesteśmy w stanie sprawdzić czy to, co chcemy wypić – rzeczywiście nie zawiera żadnych ilości alkoholu. Jeśli na ekranie pojawi się litera ,,F” – mamy do czynienia z alkoholem, natomiast jeśli pojawi się litera ,,P” – nie ma zawartości alkoholu w napoju.

23

21

22

Tak jak wspomniałam już wyżej – ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany w alkomat ustnik. Patrząc od góry urządzenia – możemy zauważyć jasnego koloru przełącznik – przesuwając go w bok – ukazuje się nam ustnik wielokrotnego użytku. Fantastyczna opcja gdy nie mamy przy sobie jednorazowych ustników. Oczywiście korzystanie z tego ustnika sprawdzi się w przypadku właściciela urządzenia. Gdy chcemy udostępnić alkomat komuś innemu, wtedy oczywiście niezbędne będą jednorazówki.

13

Komunikaty, z którymi możemy się spotkać na wyświetlaczu iSOBER 30 to:
Flo – oznacza, że wystąpił błąd przepływu powietrza. Dmuchnięcie trwało zbyt krótko albo było za słabe. Alkomat oczyści się i będzie gotowy do następnego pomiaru.

Out– urządzenie nie wykryło żadnej czynności i po dłuższej chwili alkomat sam się wyłączy – nie musimy się więc martwić o rozładowanie baterii.

24

CAL– kalibracja – jak wiemy jest to nieodłączna czynność posiadania alkomatu – należy go regularnie kalibrować – co około 12 miesięcy lub co 1000 pomiarów aby być spokojnym o wiarygodność urządzenia. Kalibracji należy oczywiście dokonywać w autoryzowanym punkcie serwisu alkomatu.
Err2– kalibracja/wymiana sensora
t.Lo – sensor osiąga zbyt niską temperaturę. Należy w takim przypadku umieścić alkomat w temperaturze pokojowej, by się zagrzał. Po ogrzaniu komunikat powinien zniknąć a jeśli tak się nie stanie to oczywiście należy zasięgnąć porady serwisu.
Przechodzimy do ostatniego komunikatu – t.Hi – tutaj mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą sensora. W tym przypadku również pomocne będzie zapewnienie urządzeniu temperatury pokojowej, powinno to rozwiązać problem.

Jak widzimy – testowany alkomat powiadomi nas o każdej czynności a nawet o tych, które stwarzają zagrożenie jego funkcjonowaniu – producent pomyślał o wszystkim. Dodatkowo nad bezpieczeństwem urządzenia czuwa ACR System – alkomat z wyprzedzeniem poinformuje nas o konieczności kalibracji a także PSD System – nie wykonamy pomiaru w przypadku wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu sensora.

y

Futerał z alkomatem iSOBER 30 idealnie mieści się w schowku samochodowym a jego solidne wykonanie zabezpieczy nasz sprzęt przed potencjalnymi uszkodzeniami.

a

 Podsumowanie:

Prezentowany w dzisiejszej recenzji iSOBER 30 to alkomat kompaktowych wymiarów: 43 x 102 x 16 mm (szer. wys. gł.) oraz ważący zaledwie 64,5 g. Urządzenie zostało solidnie wykonane – obudowa jest mocna, nic nie skrzypi i nie rozchodzi się żaden element. Alkomat prezentuje się stylowo a zarazem delikatnie. Sercem iSOBER 30 jest platynowy sensor elektrochemiczny, który zapewnia wysoką precyzję pomiarów w zakresie 0,00 – 4,00 ‰, z precyzją 1‰ ± 0,07‰. Alkomat cechuje się szybkością a także łatwością wykonywanych testów. Został wyposażony również w funkcję ACR System, PSD System, pasywny tryb pomiaru.

iSOBER 30 od PROMILER jest dostępny już od 499,00 zł. Polecam!

ocena10

wujekpoleca