Przedmiotem dzisiejszej recenzji będzie smartWatch TicWatch Pro 3 GPS.
Zegarek dotarł do mnie w małym czarnym pudełku. Z jego frontowej części dowiadujemy się jak wygląda model, który będziemy testować i że korzysta on z aplikacji Wear OS by Google.
Z tyłu pudełka wymieniono podstawowe funkcje tego zegarka między innymi to, że korzysta z asystenta Google, jest wyposażony w ochronę IP68, obsługuje płatności Google Pay, może wytrzymać na jednym ładowaniu około 72 godziny w trybie inteligentnym i aż 45 dni w trybie podstawowym (rzeczywista długość pracy na jednym ładowaniu będzie zależeć od osobistej, indywidualnej konfiguracji zegarka)
Po otwarciu opakowania naszym oczom ukazuje się bohater recenzji a także ukryte pod nim pozostałe elementy zestawu: dokumentacja i kabel ładujący.
Zegarek jest lekki, praktycznie w całości wykonany w kolorze czarnym. Wyjątkiem jest nić, która przebiega wzdłuż paska – ta jest w kolorze rudym.
Dookoła tarczy poszczególne cyfry zostały napisane białą czcionką
Z prawej strony umiejscowiono głośnik.
Z lewej strony dwa przyciski funkcyjne a także mikrofon. Oba przyciski się obracają ale niestety obrót nie powoduje uaktywnienia żadnej funkcji, np. przewijania – szkoda, brakuje tego.
Od spodu czujniki monitorujące funkcje zdrowotne.
Pasek w zegarku został wykonany z miękkiego materiału, bardzo przyjemnego w dotyku i delikatnego. Jednocześnie jest śliski więc będzie go bardzo łatwo utrzymać w czystości i nie powinien ulegać szybko uszkodzeniom. Posiada dużo regulacyjnych dziurek – dzięki nim dopasujemy rozmiar do wielkości każdej dłoni. Z łatwością jesteśmy w stanie zdjąć pasek i zamienić go na nowy albo inny.
Specyfikacja techniczna:
-
Rozmiar zegarka
47x48x12.2mm
-
Waga
TicWatch Pro 3 GPS 41.9g
TicWatch Pro 3 Cellular/LTE 42.3g -
Rozdzielczość wyświetlacza
1.4” Retina AMOLED 454 x 454 + FSTN display
-
Kolor
Shadow Black
-
Materiał wykonania
Stainless steel+Plastic
-
Materiał paska
Solid silicone
-
Rozmiar paska
22mm
-
Procesor
Qualcomm® Snapdragon Wear™ 4100 Platform and Mobvoi dual processor system
-
Pamięć
1GB RAM, 8GB ROM
-
Żywotność baterii
Smart Mode: up to 72 hours
Essential Mode: up to 45 days -
Pojemność baterii
Minimum: 577mAh
Nominal: 595mAh -
GNSS
GPS+Beidou+Glonass+Galileo+QZSS
-
NFC
Payments with Google Pay™
-
Głośnik
Yes
-
Mikrofon
Yes
-
Vibrator
Yes
-
PPG Czujnik tętna
Yes
-
Akcelerator
Yes
-
Żyroskop
Yes
-
Czujnik światła
Yes
-
Barometr
Yes
-
Przyciski
2
-
Odporność na wodę i kurz
IP68 and pool swimming suitable
-
Ładowanie
Input:5V1A(USB type A)
Pierwsze użycie zegarka jest bardzo proste. Najpierw należy go naładować za pomocą dołączonego do zestawu kabla.
Kabel podłączamy od spodu zegarka, przybliżając go magnes automatycznie wskakuje na swoją pozycję więc nie ma żadnego problemu z podłączeniem. Ładowarka oznaczona jest napisem ,,mobvai”.
Gdy urządzenie zostanie naładowane – możemy zacząć jego użytkowanie. Aby je włączyć należy przytrzymać jeden z przycisków – górny – przez kilka sekund. Pojawi się wibrujący sygnał. Następnie należy kliknąć w tarczę aby rozpocząć, następnie wybieramy język w jakim chcemy obsługiwać urządzenie. Zegarek korzysta z aplikacji Wear OS by Google. Połączenie się z tą aplikacją a następnie z zegarkiem przebiega bardzo szybko – zajmuje dosłownie 4 minuty. Poniżej przedstawiam screeny jak proces przebiegał krok po kroku.
W dalszym kroku należy już przejść do konfiguracji na telefonie. Przebiega ona równie sprawnie i trwa około 4 minuty:
Teraz możemy korzystać w pełni z ustawień zegarka i konfigurować go w sposób jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. W menu zauważyć można aktualny komunikat statusu połączenia z telefonem poprzez bluetooth, obok widnieje podany w procentach poziom naładowania zegarka, poniżej mamy możliwość wybrać tarczę.
Poniżej możliwości zmiany tarcz mamy do dyspozycji ustawienia powiadomień – wycisz telefon, gdy noszę zegarek; blokuj wyświetlanie na zegarku powiadomień z określonych aplikacji.
Ustawienia planu dnia – synchronizacja kalendarza; ustawienia asystenta Google i sprawdzenie jego możliwości względem aplikacji Wear OS takie jak: wysyłanie wiadomości SMS, ustawianie alarmów, sprawdzanie prognozy pogody, dzwonienie do wybranych osób, ustawienia przypomnień, korzystanie z nawigacji, możemy za pomocą asystenta odtwarzać muzykę, wyszukiwać odpowiedzi na interesujące nas pytania, ustawienia w dziale zdrowy tryb życia – minutnik, możemy otwierać aplikacje, z których chcemy aktualnie skorzystać, przeliczać jednostki, obliczać procenty i robić tłumaczenia językowe.
Dalej są ustawienia zaawansowane a w nich znajdziemy opcje włączenia ekranu by zawsze był na wierzchu, przechyl aby wybudzić, auto uruchamianie sterowania multimediami (sterowanie multimediami na zegarku będzie uruchamiane automatycznie po rozpoczęciu odtwarzania na telefonie), możliwość zmiany konta Google do skopiowania na zegarek, prywatność i dane osobiste – synchronizacja z chmurą i wysyłanie danych diagnostycznych, obserwacja na wykresie wykorzystanie baterii od ostatniego naładowania, sprawdzenie dostępnej pamięci zegarka i poszczególnych aplikacji ile zajmują miejsca, użycie danych w aplikacjach na zegarku a na końcu menu mamy możliwość usunięcia sparowanego zegarka – resetuje zegarek do ustawień fabrycznych i usuwa go z tej aplikacji.
W menu w prawym górnym rogu aplikacji mamy opcję odłączenia TicWatch Pro 3 GPS, możliwość zrobienia zrzutu ekranu na zegarku, możemy skorzystać z pomocy i informacje o produkcie. Zrzut ekranu prezentuje się następująco:
Zarówno z poziomu aplikacji jak i w samym zegarku mamy możliwość zmiany tarczy. Korzystając ze sklepu Google Play- mamy możliwość wyboru spośród setek tarcz albo po prostu zgrać zdjęcie do aplikacji Mobvoi i ustawić je jako tarczę naszego zegarka.
Jak widzicie na załączonym zdjęciu zegarek na ręce prezentuje się bardzo dobrze, wygląda elegancko i z klasą. Będzie pasował do każdej stylizacji ale jest również a może przede wszystkim bardzo wygodny. Pasek nie powoduje ucisku ani żadnych otarć. Nosi się go z przyjemnością.
Zaletą tego zegarka jest z pewnością przede wszystkim spory wyświetlacz 1,4 cala – w wygodny sposób operuje się na nim palcem za pomocą dotyku.
Przesuwając palcem w dół rozwija nam się kilka podstawowych funkcji – tryb samolotowy, dźwięk, znajdź telefon, tryb kinowy, tryb nie przeszkadzać. Poniżej widnieje aktualny status połączenia bluetooth a także poziom baterii zegarka.
Smartwatch został wyposażony w różne funkcje, które właściwie są już podstawowymi w tego typu zegarkach tj. pomiar pulsu PPG – mierzy nie tylko tętno ale sprawdza również nasycenie krwi tlenem, żyroskop, akcelerometr, licznik kroków, czujnik światła, barometr czy wysokościomierz. Do tego wszystkiego w funkcjach TicWatch znajdziemy możliwość płatności zbliżeniowych Google Pay. W zegarku wbudowano również GPS a więc jesteśmy w stanie realizować treningi na świeżym powietrzu bez konieczności zabierania ze sobą smartfona.
Dodatkową ciekawą opcją jest np. licznik pokazujący jak długo powinniśmy myć ręce.
Jedną z podstawowych funkcji TicWatch jest obsługa poleceń głosowych Google. Aby zacząć z nich korzystać należy najpierw włączyć asystenta w zegarku. Możemy to zrobić przesuwając palcem ekran w prawo i wybierając ikonę mikrofonu. Każde polecenie należy rozpocząć hasłem ,,OK Google” a następnie powiedzieć to, co akurat chcemy by asystent wykonał. W praktyce asystent wykonywał samodzielnie połączenia do danej osoby z listy kontaktów, wysyłał smsy, wykonywał poleceń takich jak np. włączenie latarki. Niestety na niektóre komendy zdawał się nie reagować wcale i trzeba było ją powtarzać do skutku.
TicWatch wyposażony został w funkcję znajdź telefon – jest ona bardzo przydatna w momencie, gdy nie wiemy w którym miejscu w mieszkaniu go zostawiliśmy. Wystarczy, że przewiniemy opuszkiem palca po ekranie w dół i w głównym menu wybierzemy ikonę telefonu. Zegarek automatycznie zaczyna dzwonić na nasz smartfon i już wiemy gdzie się on znajduje.
Wyposażenie zegarka w mikrofon i głośnik pozwala nam na odbieranie połączeń za pomocą zegarka gdy akurat nie mamy możliwości przeprowadzić rozmowy za pomocą telefonu – np. kiedy kierujemy samochodem. Jakość odtwarzanych dźwięków (głosów) nie jest na jakimś najwyższym poziomie a w awaryjny sposób (bo przecież nie jest to telefon komórkowy) pozwala przeprowadzić krótką rozmowę i z pewnością zostaniemy zrozumiani i w bezpieczny sposób się z kimś skomunikujemy.
Zegarek został wyposażony w ochronę IP68. Oznacza to, że może zostać całkowicie zanurzony w wodzie a więc deszcz, ulewa, czy pójście na basen nie są mu straszne. Nie ulegnie zniszczeniu, możemy śmiało z jego pomocą przeprowadzać dowolny trening pływacki.
Dzięki pobraniu aplikacji Mobvoi – dedykowanej zegarkowi TicWatch – mamy możliwość obserwacji i analizy szeregu parametrów, związanych z naszym zdrowiem a które są zapisywane za pomocą czujników, które są wyposażeniem testowanego zegarka. Mobvoi Account możecie pobrać ze sklepu Google Play. Pobranie jej i zalogowanie zajmuje około 2 minuty. Zalogować możemy tworząc konto w aplikacji albo tak jak ja to zrobiłam – za pomocą konta Google.
Aplikacja umożliwia śledzenie każdej aktywności i wysiłku fizycznego a także monitoruje nasz sen.
Dalej w aplikacji mamy sekcję ,,Device” – nagrywanie audio, screenshot, ustawienia i pomoc.
Przechodząc w sekcję ,,Activity” aplikacja wyświetla nam czas aktywności fizycznej, liczbę kroków, ćwiczeń, godziny aktywności – w procentach oraz za pomocą wykresów. Na samym dole całościowy dystans w kilometrach a obok spalone kalorie.
Aplikacja daje nam bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o wybór wykonywanych ćwiczeń/aktywności fizycznej, strefa ta oznaczona jest jako ,,All Exercises”.
Mamy możliwość wybrać te, które wykonujemy najczęściej, systematycznie. Poniżej kilka screenów przedstawiających tylko część aktywności z których możemy wybierać:
Tak wygląda rozpoczęcie aktywności ,,chodzenie” – U góry mamy podaną godzinę, następnie niżej czas, tempo, prędkość w km/h i na samym dole przebyty dystans.
Pomiary podczas aktywności ,,walk”.
Analiza naszego snu.
W aplikacji możemy dodatkowo sprawdzić jak przebiegał nasz sen – wykres pokazuje moment przebudzenia, fazę snu REM, lekki sen i głęboki. Poniżej wykresu fazy snu zostały przedstawione w procentach a na samym dole wyszczególnione zostały najwyższe i najniższe pomiary naszego tętna w czasie snu.
Monitoring naszego tętna.
Wykres pokazuje wysokie tętno, niskie, alert mocno podwyższonego tętna i zbyt niskiego, nasycenie krwi tlenem, poziom stresu, poziom hałasu wokół nas
Przechodząc w sekcję ,, Badge Center” mamy możliwość śledzić swoje treningi tydzień po tygodniu, obserwować reakcje naszego organizmu oraz postępy.
Jak więc możemy zauważyć – zarówno zegarek TicWatch, jak i dedykowana mu aplikacja – dają nam duże możliwości jeśli chodzi o monitorowanie, jak i analizę wysiłku fizycznego, treningów, codziennych kroków, analizę jakości snu czy sprawdzenia tętna. Krótko mówiąc – sprawdzają i pomagają prowadzić zdrowy tryb życia i kontrolować stan naszego zdrowia.
Bliżej końca – parę słów na temat baterii.
Bateria o pojemności niespełna 600 mAh ładuje się przez około 2 godziny i przy podstawowych ustawieniach jest w stanie wytrzymać 45 dni na jednym ładowaniu – przynajmniej tak zapewnia producent. Nie udało mi się przeprowadzić aż tak długiego testu. Przy normalnym użytkowaniu i korzystaniu z różnych funkcji i różnych aplikacji- zegarek wytrzymywał mi spokojnie kilka dni, z tendencją do wytrzymania dłużej – podładowywałam go. Jak jak już wspominałam wcześniej w tej recenzji- to ile zegarek będzie wytrzymywał na jednym ładowaniu zależy od waszej indywidualnej konfiguracji, od rodzaju i ilości aplikacji z których będziecie korzystać i intensywności ich użytkowania.
Podsumowanie:
SmartWatch TicWatch od Mobvoi to zegarek ze sporym wyświetlaczem 1,4 cala, którego sercem jest procesor Qualcomm® Snapdragon Wear™ 4100. Zegarek prezentuje się na ręce stylowo i elegancko ale sprawdzi się również idealnie jako dodatek do sportowego outfitu. Bardzo wygodny i miękki pasek gwarantuje wygodę użytkowania na co dzień, również podczas snu. Wymieniając podstawowe funkcje tego zegarka będą to napewno: pomiar pulsu PPG – mierzy nie tylko tętno ale sprawdza również nasycenie krwi tlenem, żyroskop, akcelerometr, licznik kroków, czujnik światła, barometr czy wysokościomierz, funkcja płatności zbliżeniowych Google Pay, obsługa poleceń głosowych Google, obsługa połączeń telefonicznych. Wbudowany GPS – dzięki niemu jesteśmy w stanie realizować treningi w plenerze bez konieczności zabierania ze sobą smartfona. Dzięki dedykowanej aplikacji Mobvoi – z łatwością będziemy zbierać informacje na temat treningów i dokonywać analizy czasu trwania wysiłku fizycznego, zliczania kroków, czy spalonych kalorii, analizy jakości snu i dokonywać pomiaru tętna. Zegarek podczas testów działał płynnie i nie napotkaliśmy żadnych większych niedogodności związanych z jego użytkowaniem.
Cena od: 989,00 zł