Rekordowa presja na prawnikach. Czynnik ludzki mniej ważny niż technologia?
„Nigdy wcześniej nie było tak dużej presji na prawnikach” – to główny wniosek z badania „Future Ready Lawyer 2022” zrealizowanego przez firmę Wolters Kluwer. Na kancelariach i działach prawnych ciążą rosnąca złożoność wymagań compliance i ESG, nowe oczekiwania klientów, wyzwania w obszarze HR oraz presja na wyższą wydajność. I choć prawnicy jeszcze mocniej sięgają po rozwiązania LegalTech, większość ankietowanych twierdzi, że nie jest gotowa na sprostanie wyzwaniom.
Badanie „Future Ready Lawyer” przeprowadzono wśród 751 prawników z 10 krajów Europy (w tym z Polski) i USA – po raz czwarty z rzędu. Prezentuje ono aktualne spojrzenie na branżę prawniczą w wymagającym czasie pandemii, wojny w Ukrainie i globalnych zawirowań społeczno-gospodarczych.
„Prawnicy już dziś pracują pod dużą presją, a nasze badanie wykazało, że te wymagania nieustannie rosną. Prawnicy oczywiście starają się zwiększyć swoje możliwości, dlatego bardziej niż kiedykolwiek zwracają się ku LegalTech, by poprawić wydajność. Jednak zaledwie 1/3 ankietowanych prawników twierdzi, że jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z wiodącymi trendami” – wyjaśnia Martin O’Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.
LegalTech w centrum uwagi
W Europie i Stanach Zjednoczonych odnotowano wyraźny wzrost inwestycji w prawnicze rozwiązania technologiczne i rosnące zapotrzebowanie na nie.
Zgodnie z wynikami badania:
– 91% działów prawnych oczekuje, że współpracujące z nimi kancelarie w pełni wykorzystują technologię;
– ponad 80% prawników twierdzi, że bardzo ważna jest dla nich praca dla działu prawnego lub kancelarii zaawansowanych technologicznie;
– rosnące znaczenie LegalTech to najważniejszy trend dla 79% prawników;
– 64% działów prawnych i 63% kancelarii zwiększy inwestycje w oprogramowanie w ciągu przyszłego roku.
Future Ready Lawyer 2022 – nowe trendy
Według raportu z badania trendy, które będą miały największy wpływ na branżę w ciągu najbliższych trzech lat, to:
– rosnące znaczenie technologii prawniczej – 79% wskazań;
– radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji – 79%;
– wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów – 79%.
Jednak tylko 36% lub mniej prawników twierdzi, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z którymkolwiek z tych wyzwań.
A jakie są nowe i rozwijające się obszary prawa?
– 77% ankietowanych twierdzi, że radzenie sobie z obszarami zgodności, takimi jak prywatność danych oraz ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) stanowi coraz istotniejszy trend;
– 56% prawników korporacyjnych i 45% prawników pracujących w kancelariach zauważa, że w ciągu ostatniego roku wzrosło zapotrzebowanie na wytyczne ESG. Większość jednak twierdzi, że ich organizacja nie jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z tym wyzwaniem.
„Wielka rezygnacja”: kłopoty z pracownikami
Kancelarie i działy prawne odczuły wpływ „wielkiej rezygnacji”, czyli globalnego odchodzenia z pracy m.in. z powodu pandemii i zmian technologicznych. Jak pokazują wyniki badania:
– 86% prawników korporacyjnych i 70% kancelaryjnych twierdzi, że „wielka rezygnacja” miała bardzo lub dość znaczący wpływ na ich organizację;
– 70% prawników korporacyjnych i 58% z kancelarii uważa za bardzo albo dość prawdopodobne, że odejdzie z obecnego stanowiska w 2023 r.
„Raport pokazuje, że mimo świadomości >>wielkiej rezygnacji<< większość organizacji nie do końca radzi sobie ze spełnianiem oczekiwań pracowników. Wydaje się, że branża prawnicza, skupiając się na LegalTech, trochę zaniedbała czynnik ludzki, np. kwestie zatrudniania, doceniania i >>zatrzymania<< w pracy uzdolnionych czy młodszych osób” – komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.
Cały raport Future Ready Lawyer 2022 można bezpłatnie pobrać TUTAJ. Zawiera on także opinie i wskazówki ekspertów w Polski i zagranicy oraz informacje o przewagach konkurencyjnych w branży prawniczej.
Źródło: Informacje prasowe