Garmin Vivosmart HR – test opaski dla aktywnych

„Sport to zdrowie” – tak mówi stara maksyma. Oczywiście wszyscy się z tym zgodzimy, a osoby dla których ruch jest ważny będą ćwiczyć bez względu na wszystko. Do regularnych ćwiczeń potrzebna jest jednak silna wola i odpowiednia mobilizacja. Garmin przygotował gadżet, który pomaga w motywacji, a także podaje informacje na temat treningów. Dzięki temu gadżetowi sprawdzimy ile spaliliśmy kalorii na treningu, jak długi dystans przebiegliśmy i jak aktywny był nasz dzień. Wszystkie te funkcje otrzymamy kupując opaskę Garmin Vivosmart HR. Urządzenie zostało wyposażone w technologię Elevate TM do pomiaru tętna na nadgarstku. Jakie jeszcze zalety posiada ta opaska i czy faktycznie jest dobrym mobilizatorem? Zapraszam do recenzji.

Garmin_vivo_smart_hr_5

Urządzenie dotarło do nas w oryginalnym opakowaniu dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Wewnątrz przesyłki znajdziemy: zegarek, dokumentację i kabel specjalnie przystosowany do Vivosmart HR służący do parowania z komputerem i ładowania.
Producent na rynek wypuścił opaskę w kolorach: czarnym, ciemnogranatowym i fioletowym. Do nas dotarła w tej ostatniej wersji kolorystycznej.

Garmin_vivo_smart_hr_2

Garmin_vivo_smart_hr_8

Własności fizyczne i działanie

Wymiary fizyczne Rozmiary opasek: 136–187 mm (normalny); 180–224 mm (bardzo duży); Szerokość: 21,0 mm; Grubość: 12,3 mm
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. 25,3 mm × 10,7 mm
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 160 × 68 pikseli
Ekran dotykowy Tak
Kolorowy wyświetlacz Nie
Wyświetlacz z trybem odwróconych kolorów Tak
Masa 29,6 g (rozmiar normalny); 32,0 g (rozmiar bardzo duży)
Bateria Bateria litowo-jonowa
Czas działania baterii Do 5 dni
Klasa wodoszczelności 5 ATM
Obsługa GPS Nie
GLONASS Nie
Wysokościomierz barometryczny Tak
Powiadomienia z telefonu (wyświetlanie wiadomości e-mail, SMS-ów i innych powiadomień po sparowaniu ze zgodnym telefonem) Tak
Alert wibracyjny Tak
Sterowanie muzyką Tak
Znajdź mój telefon Tak
Sterowanie kamerą VIRB Tak
Funkcje zegarka Czas , data , kalendarz i alarm

Funkcje biegowe

Akcelerometr (oblicza dystans dla aktywności fizycznej w pomieszczeniach bez konieczności używania czujnika na nogę) Tak

Funkcje biegowe i rowerowe

Czujnik tętna Tak (nadgarstek)
Auto Lap® (automatyczne rozpoczynanie nowego okrążenia) Tak
Obliczanie zużycia kalorii na podstawie tętna Tak
Zliczanie spalonych kalorii Tak
Dostosowywane ekrany Tak
Shock Resistant Tak

Funkcje śledzenia aktywności

Licznik kroków Tak
Cel automatyczny (rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i wyznacza dzienny cel kroków) Tak
Pasek ruchu (wyświetlany w urządzeniu po ukończeniu aktywności; wystarczy chodzić przez kilka minut, aby
go zresetować)
Tak
Monitorowanie snu (monitoruje całkowity czas snu oraz fazy ruchu i spokojnego snu) Tak

Garmin Connect®

Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych) Tak
Automatyczna synchronizacja (automatyczne
przesyłanie danych do komputera)
Tak

Dodatkowe

  • Zliczanie pokonanych pięter: tak
  • Minuty intensywnej aktywności: tak
  • Technologia pomiaru tętna na nadgarstku Garmin Elevate™

Opaska jest nieduża, bardzo zgrabna i ładnie prezentuje się na przegubie dłoni. Urządzenie ma dotykowy , LEDowy wyświetlacz o rozdzielczości 160×68 px i tak na prawdę jeden przycisk funkcyjny, który wprowadzi nas w szczegółowe menu, włączy/wyłączy opaskę, zablokuje ją i rozpocznie bądź zakończy aktywność.  Kolory jakie zastosował producent są bardzo uniwersalne, stonowane i pasują niemalże do każdej garderoby. Pasek przylega bardzo dobrze do nadgarstka, nie uciska i jest miły w dotyku. Dzięki swojej piórkowej wadze (30 g) po kilku minutach zapominamy, że w ogóle mamy go na ręce.

Garmin_vivo_smart_hr_3

Garmin_vivo_smart_hr_9

Ładowanie Vivosmart HR trwa od 1,5 do 2 godzin. Po około 4-5 dniach urządzenie pokazuje, że należy je naładować. Opaskę ładujemy za pomocą dedykowanego kabla dołączonego do zestawu.

Obsługa opaski jest bardzo prosta. Wystarczy przesuwać palcem po wyświetlaczu i szybkim dotknięciem potwierdzić akcję. Ekran jest czuły i w ciągu kilku sekund sprawdzimy co nasza opaska kryje w najgłębszych zakamarkach.

Garmin_vivo_smart_hr_12

Garmin_vivo_smart_hr_13

Garmin_vivo_smart_hr_14

Wodoszczelność na poziomie 5ATM gwarantuje, że urządzenie poradzi sobie zarówno podczas deszczowej pogody, jak i na basenie. Również pot i woda spod prysznica nie mają negatywnego wpływu na działanie Vivosmart HR. Nie można w nim jednak skakać do wody i nurkować.

Garmin przy połączeniu z innym urządzeniem stawia na aplikację Connect. Vivosmart HR kompatybilny jest z telefonami wyposażonymi w system Android, iOS oraz Windows Phone. Aplikacja dedykowana do parowania to Garmin Connect Mobile, którą bez problemu zainstalujemy na naszym telefonie i dzięki połączeniu bluetooth z opaską nasze dane zostaną szybko zaczytane. Bez problemu również połączy się z użytkownikami laptopów/komputerów korzystających z systemów Windows XP, 7 i nowszymi. Synchronizacja w tym przypadku odbywa się błyskawicznie przy użyciu programu Garmin Express. Każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie, aby móc podglądnąć swoje wyniki.

garmin1

Vivosmart HR nie jest wyposażony w funkcję GPS. Jest to element, który mnóstwo ludzi uzna za minus, ale jednak dzięki temu bateria wytrzyma trochę dłużej.

Podczas pierwszego uruchomienia sprzętu należy zainstalować program, podać swoje dane (min. płeć, wiek, wagę) i częstotliwość dziennej aktywności. Na podstawie tych danych program wylicza dzienne cele aktywności.

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_5

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_1

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_4

Aplikacja Garmin Connect daje nam dostęp do rozszerzonych informacji o aktywności oraz pozwala integrować się ze społecznością. Możemy rywalizować zarówno ze znajomymi, jaki i innymi użytkownikami, biorąc udział w różnych ciekawych wyzwaniach. Mamy również możliwość udostępnienia swoich rezultatów na portalach społecznościowych.

garmin4

Aplikacja jest bardzo czytelna i nie wymaga wielkich umiejętności, aby swobodnie się po niej poruszać.

Opaska Garmina wyposażona została w licznik kroków, pokonany dystans, spalone kalorie, monitorowanie snu, przypominanie o ruchu, parowanie ze smartfonem, alarmy wibracyjne, powiadomienia i wiele innych. Mamy również do dyspozycji pasek aktywności dobowej, dzięki któremu możemy śledzić dzienny cel, co zmobilizuje do działa. Urządzenie dostarcza precyzyjnych, realnych wartości, jeśli chodzi o wyżej wymienione funkcje.

Garmin_vivo_smart_hr_10

Garmin_vivo_smart_hr_15

Jak prezentuje się zatem monitoring tętna, w które producent wyposażył urządzenie? Zaskakująco dobrze. Monitoring odbywa się cyklicznie co 5 minut 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Dzięki tej funkcjonalności mamy dużą dawkę informacji o ogólnym stanie naszego organizmu, a także dostajemy dokładniejsze informacje na temat spalonych kalorii. Wszystkie dane obliczane są na podstawie pewnych ogólnych algorytmów i trudno zweryfikować ich prawdziwość, ale w oparciu o moją wiedzę wartości podawane przez vivosmart HR są bardzo realistyczne.

Funkcje treningowe nie są zbyt rozbudowane. Mamy do wyboru biegi, kardio i inny. W trakcie treningu widzimy podstawowe pomiary. Po zakończeniu i zapisaniu możemy go przeanalizować dokładnie: czas, tętno czy ilość spalonych kalorii.

Garmin_vivo_smart_hr_11

Jestem osobą dosyć aktywną (jazda na rowerze, rolki, trening aerobowy) więc opaska służyła mi podczas każdego wysiłku. Podczas wykonywania ćwiczeń w podporze jej obecność nie przeszkadza absolutnie, a wszyscy ćwiczący wiedzą jak wtedy nadgarstki są obciążone.  Na co dzień była doskonałym uzupełnieniem mojej biżuterii. Służyła mi jako zegarek i z ciekawością podglądałam dobowe cele, które wielokrotnie udało się osiągnąć.
Jeśli danego dnia pokonamy założoną przez system liczbę kroków następnego dnia będziemy mieli ich do pokonania więcej. W przypadku spadku aktywności liczba kroków zmniejszy się proporcjonalnie.garmin2

garmin3W tej opasce zawarty jest motywator i osobisty trener. Możemy podglądnąć poziom dziennej aktywności, historię treningów i na bieżąco pracować nad poprawą wyników.

Na duży plus zasługuje polskie menu i fakt, że zegarek jest praktycznie niezniszczalny. Podczas intensywnego treningu, gdzie pot kapie z czoła i po plecach działa bez zarzutu. Bez strachu można wejść pod prysznic czy spacerować w deszczu.

Wielu znajomych pytało mnie o urządzenie, które nosiłam na ręce. Podobał im się wygląd i jego prostota. Próżno szukać w tym urządzeniu cudów, jednak jeśli ktoś szuka motywatora nie zawiedzie się na pewno.

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_6

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_3

Garmin_Vivosmart_HR_Screen_2

Garmin Vivosmart HR pozwala także odbierać powiadomienia z telefonu. Dzięki opasce możemy śledzić wiadomości tekstowe, odbierać maile, połączenia przychodzące, komunikaty z portali społecznościowych, a także sterować muzyką. Wyświetlają się również powiadomienia z kalendarza. Jest to bardzo przydatne na przykład podczas treningu, gdy musimy szybko odebrać telefon, bądź sprawdzić ważny e-mail czy sms. Wibracje, w które producent wyposażył urządzenie nie pozwolą przegapić nam przychodzących informacji.

Podsumowanie

Producent dzięki temu urządzeniu dotrze do osób aktywnych, które uprawiają sport dla utrzymania dobrej kondycji i samopoczucia. Rezygnacja z GPS przekłada się na długość pracy baterii i na cenę. Wszystko możemy śledzić dzięki platformie społecznościowej. Trzy poziomy aktywności pozwolą wybrać jaką dyscyplinę sportu będziemy uprawiać i jakie parametry pokaże nam zegarek. Nie jest tego zbyt wiele, ale nie zapominajmy że nie jest to multisportowe urządzenie. Osoby uprawiające sport nie wymagający funkcji GPS będą zadowolone ciut bardziej. Niemniej jednak na rynku jest tyle dostępnych produktów, że każdy wybierze coś dla siebie. Opaska Vivosmart HR może z powodzeniem służyć nam jako pewne źródło cennych informacji treningowych czy zdrowotnych. Zdecydowanie polecam ten produkt firmy Garmin.

Cena: od 542 zł

Ocena

ocena9wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

garmin_logo