ART FM-04A – test nowego transmitera samochodowego

Firma ART udostępniła nam do testów swój najnowszy produkt przeznaczony dla zmotoryzowanych – transmiter samochodowy ART FM-04A. Jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu i czy warto go kupić? Zapraszam do recenzji.

art_fm-04a_1

art_fm-04a_2

Zawartość opakowania

– transmiter ART FM-04A
– pilot z baterią
– przewód jack/jack 3,5mm
– dwa zapasowe bezpieczniki
– instrukcja obsługi

art_fm-04a_3

Specyfikacja

Zakres częstotliwości: 87,6 – 107,9 MHz
Zasilanie: 12/24V
Obsługiwane formaty plików muzycznych: MP3/WMA
Typ gniazda wejściowego: 3,5 mm stereo jack
Obsługiwane karty: SD/MMC max. 32GB
USB 2.0 max. 32 GB
Przekazuje na odległość: około 3 m

art_fm-04a_6

Opis

Transmiter ART FM-04A zapakowany jest w plastikowy blister. Wewnątrz znajdziemy transmiter, pilota wraz z baterią, przewód jack/jack 3,5 mm służący do podłączenia dowolnego urządzenia będącego źródłem dźwięku (telefon, mp3), dwa zapasowe bezpieczniki, oraz instrukcję obsługi. Ilość akcesoriów dołączonych do transmitera jest całkiem przyzwoita.

Transmiter jest czarno szary z białymi oznaczeniami przycisków. Wpinany jest standardowo do gniazda zapalniczki i posiada regulację w pionie. Od frontu mamy umieszczony 1,4″ wyświetlacz LCD zabezpieczony plastikową szybką, która została otoczona po bokach warstwą szarej gumy. Od góry umieszczone zostały dwa przyciski „poprzedni, następny”, od dołu mamy dwa przyciski „play/pauza, channel”. Pod wyświetlaczem umieszczone zostało logo firmy ART.

art_fm-04a_7

Z lewej strony transmitera znajduje się wejście line-in, do którego możemy podłączyć źródło dźwięku przewodem z końcówką jack 3,5mm. Pośrodku znajdziemy też przycisk służący do otwierania urządzenia.

art_fm-04a_8

Z prawej strony nie ma żadnych przycisków, znajdziemy tam jedynie naklejkę z numerem seryjnym.

art_fm-04a_9

Od spodu producent umieścił wejście USB 2.0 obsługujące pendrive’y o pojemności nie przekraczającej 32 GB, oraz slot kart SD/MMC o pojemności także nie przekraczającej 32GB.

art_fm-04a_4

W zestawie znajduje się pilot, z wierzchu jest srebrny, od spodu czarny. Umieszczono na nim przyciski odpowiadające za zmianę folderów, włącznik/wyłącznik urządzenia, przyciski do zmiany częstotliwości, włączania equalizera, przyciski zmiany utworów „poprzedni, następny”, przycisk play/pauza, przyciski numeryczne, oraz regulację głośności.

art_fm-04a_5

Transmiter ART FM-04A odtwarza muzykę w formatach MP3 i WMA. Wyświetlacz posiada granatowe podświetlenie i białą czcionkę. Obsługuje RDS, dzięki czemu na wyświetlaczu widzimy poza częstotliwością, numer ścieżki i tytuł utworu. Dane te są także przekazywane do radia samochodowego, dzięki czemu tytuł utworu wyświetla się także na wyświetlaczu radia samochodowego.

Zakres działania transmitera zaczyna się na 87,6 MHz, a kończy na 107,9 MHz – pozwala to na ustawienie 204 stacji radiowych. Transmiter obsługuje zapisywanie muzyki w folderach, dzięki czemu możemy przełączać się pomiędzy nimi podczas odsłuchu.

Do dyspozycji mamy także funkcję odtwarzania w jednym z siedmiu trybów działania: Powtórz wszystko, Losowo, Intro, Normalny, Powtórz jeden, Folder, Powtórz folder.

Equalizer posiada 7 trybów działania, odpowiadającym następującym rodzajom muzyki: Natural, Rock, Pop, Classic, Soft, Jazz, DBB.

Wrażenia z testów

Podłączanie transmitera jest bardzo proste. Wystarczy włożyć go do gniazda zapalniczki, umieścić w nim pnedriva, kartę pamięci, bądź podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku przewodem 3,5mm. Transmiter włączy się, a po włączeniu ustawiamy częstotliwość na jakiej będzie nadawał sygnał radiowy. Włączamy nasze radio samochodowe i ustawiamy odbiór tej samej częstotliwości. Tyle, możemy cieszyć się naszą muzyką.

art_fm-04a_14

Transmiter ma zasięg około 3 metrów, nie ma więc problemu z jakością połączenia, zwykle radio znajduje się nie dalej niż 50 cm od transmitera. Sygnał jest mocny i czysty. Dźwięk jest bardzo dobrej jakości. Nie zdarzyło mi się, żeby sygnał z transmitera został zakłócony. Transmiter sprawdza się także na naszych dziurawych drogach, mocno trzyma się gniazda zapalniczki i nie przerywa odtwarzania z powodu wstrząsów.

art_fm-04a_12

Obsługa transmitera także jest prosta, odtwarzanie włącza się automatycznie, chyba że włączymy pauzę, wtedy tym samym przyciskiem wznawiamy odtwarzanie. Od góry umieszczono przyciski zmieniające utwór na poprzedni/kolejny, tutaj muszę zaznaczyć, że nie w każdym aucie będzie to dobre rozwiązanie. W mojej Hondzie Accord gniazdo zapalniczki jest umieszczone pod otwieraną klapką, która po włożeniu w gniazdo zapalniczki transmitera, mocno ogranicza dostęp do górnych przycisków.

art_fm-04a_11

Na szczęście jest pilot, który eliminuje ten problem.

Zmiany folderów możemy dokonywać bezpośrednio na transmiterze, wchodząc w menu przyciskiem CH, a następnie wybierając foldery, jednak dużo łatwiej jest gdy posłużymy się pilotem. Na pilocie od góry mamy przyciski: poprzedni folder, kolejny folder. Pozwala to na szybką zmianę odtwarzanego folderu, duży plus za umiejscowienie tych przycisków jako pierwszych na pilocie, pozwala to na zmianę bez patrzenia i szukania ich na pilocie.

Sam pilot działa bardzo dobrze, transmiter ładnie zbiera wysyłany przez niego sygnał.

Transmiter FM-04A daje nam także możliwość skorzystania z Equalizera, posiada on 7 trybów muzycznych. Są one zróżnicowane i części osób na pewno przypadną do gustu, ja korzystam zwykle ze standardowych ustawień, jednak sprawdziłem i działają poprawnie.

Wyświetlacz jest czytelny, a funkcja RDS bardzo przydatna. Tytuł utworu widoczny jest i na wyświetlaczu transmitera i na wyświetlaczu radia samochodowego, znacznie ułatwia to poruszanie się po zgromadzonych w pamięci utworach. Wyświetlacz ma regulację kontrastu.

Na koniec mogę jeszcze pochwalić instrukcję obsługi. Jest krótka – opis działania wszystkich funkcji i przycisków transmitera zmieścił się na jednej stronie, przy czym podzielono ją na dwie kolumny i po lewej mamy ustawienia dostępne po stronie transmitera, a po prawej ustawienia dostępne przy pomocy pilota. Do tego jest czytelna i zawiera wszystko czego potrzebujemy.

art_fm-04a_10

Podsumowanie

Transmiter ART FM-04A to bardzo dobre i tanie urządzenie. Oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku i stabilność działania. Do tego jest proste w użytkowaniu. Nie pozostaje mi więc nic innego jak polecić transmiter kupującym.

Cena
Od 42 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca