Test alkomatu elektrochemicznego Xblitz ETHER

W dzisiejszej recenzji chcę wam przedstawić bliżej alkomat elektrochemiczny Xblitz ETHER.

Urządzenie dotarło do mnie w małym, białym pudełku. Z jego przedniej strony dowiadujemy się jak alkomat wygląda oraz, że obejmuje go 5-letnia gwarancja producenta.

1

Z tyłu pudełka znajdujemy informacje o tym co zawiera zestaw a także specyfikację techniczną urządzenia.

2

Zawartość opakowania to alkomat Xblitz ETHER, 2 baterie AAA, 5 sztuk ustników i instrukcja obsługi. W zestawie brakuje mi pokrowca na urządzenie.

3

Alkomat jest malutki. Z przodu wyposażony został w wyświetlacz, na którym widnieje pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, na dole nazwa alkomatu ,,Xblitz ETHER”.

5

Lewy bok alkomatu został wyposażony w otwór, w który należy włożyć ustnik.

7

Z tyłu pod klapką znajduje się miejsce, w które należy umieścić dwie baterie AAA – producent dołącza je do zestawu.

8

6

Specyfikacja techniczna:

Temperatura przechowywania: 0*C – 40*C

Temperatura pracy: 5*C – 40*C

Zasilanie: 2x bateria AAA

Dokładność: +/- 0.005 % BAC przy 0.050% BAC

Czas gotowości do pracy: 15-30 sekund

Zakres pomiaru: 0.00 ~ 2.00mg/I BrAC/ 0.00 ~ 4.00 %. Promile

Sensor: elektrochemiczny

Wymiary: 4,5 x 11,1 x 1,9 cm

Waga: 54 g

Alkomat został wykonany w całości w kolorze czarnym. Wygląda bardzo delikatnie i przede wszystkim jest małego rozmiaru – bez najmniejszego problemu zmieścimy go więc w schowku w samochodzie, w plecaku, torebce czy chociażby w kieszeni. Urządzenie ze względu na swój rozmiar jest również dyskretne.

11

Uruchomienie alkomatu należy do łatwości. Wystarczy przez chwilę przytrzymać przycisk zasilający, pojawia się komunikat ,,ON”, po nim liczba wykonanych pomiarów. Następnie rozpoczyna się odliczania od 60 w dół – w tym czasie urządzenie przygotowuje się do pracy. Po zakończeniu odliczania na ekranie pojawia się napis ,,BLO”, co oznacza, że możemy rozpocząć pomiar. Należy rozpocząć dmuchanie w ustnik nieprzerwanie, wraz z sygnałem dźwiękowym. Trwa to krótką chwilę.

W celu wyłączenia alkomatu, bądź wykonania kolejnego pomiaru – trzeba przytrzymać przycisk zasilający przez około 2 sekundy – pojawia się komunikat ,,OFF”.

Jeżeli chodzi o pomiary wykonane alkomatem – byłam zdziwiona jego precyzyjnością. Wybierając się nad wodę i w celu testowym wypijając 2 piwa, odczekując oczywiście później kilka godzin – czułam się świetnie i gotowa do drogi. Posiadając przy sobie alkomat Xblitz, postanowiłam go wypróbować. Ku mojemu zaskoczeniu alkomat wskazał pomiar na nieco wyższym poziomie niż dopuszczalny do jazdy. Było to jednoznaczne z odczekaniem by wsiąść za kółko. Co prawda wystarczyło jakieś pół godziny by pomiar wskazał 0.00 ale mogliśmy ruszyć ze spokojnym sumieniem a więc urządzenie jest naprawdę dokładne i precyzyjne w swoich pomiarach. Posiadając Xblitz ETHER przy sobie i zastosowanemu w nim koreańskiemu, platynowemu sensorowi – możemy czuć się bezpieczni i nie musimy się obawiać żadnej kontroli policyjnej. Jak pokazuje powyższe sytuacja testowa-  czasami nasze samopoczucie może nie odzwierciedlać rzeczywistości i być zdradliwe.

Oczywiście istnieją czynniki, które mogą zafałszować wynik pomiaru to np. silny wiatr, klimatyzowane pomieszczenia albo zanieczyszczone powietrze czy różne opary gazowe – warto więc zwracać na to szczególną uwagę. Wpływ na wyniki może mieć również stan zdrowia osoby testowanej.

Podczas kolejnych testów – tym razem w zaciszu domowym – pozwalając sobie na większą ilość wypitego alkoholu, alkomat spisywał się równie dobrze. Nie jest wymagane długie dmuchanie – wystarczy kilka sekund podczas trwającego sygnału dźwiękowego. Pomiary uzyskujemy błyskawicznie – również w przeciągu kilku sekund.

12

Alkomat Xblitz ETHER wymaga kalibracji co pół roku albo co 500 pomiarów. Pamiętajmy, że kalibracji należy dokonywać w autoryzowanym serwisie. Pierwszą kalibrację mamy za darmo w przeciągu pierwszego roku od zakupu urządzenia.

Podsumowując – alkomat Xblitz ETHER to urządzenie małego rozmiaru, mieszczące się w schowku samochodowym, plecaku, torebce czy po prostu w kieszeni. Możemy go więc zabrać gdziekolwiek chcemy, z pewnością nie będzie się nikomu rzucał w oczy. Alkomat został wyposażony w przejrzysty wyświetlacz, na którym możemy odczytać wykonany pomiar. Alkomat sprawdzi się świetnie w trasie na wyjeździe służbowym czy podczas relaksu nad wodą. Dzięki niemu będziemy mogli bezpiecznie podróżować nie obawiając się kontroli policyjnej i oczywiście nie rezygnując z ulubionego piwa czy dwóch. ETHER dokonuje pomiarów z dokładnością do +/- 0.005 % BAC przy 0.050% BAC. Zestaw zawiera alkomat ETHER, 2 baterie AAA, 5 sztuk ustników i instrukcję obsługi.  Alkomat będzie niedługo ponownie dostępny w sprzedaży. Polecam!

ocena9

 

Sprzęt do testów dostarczył:

logo Xblitz