Tworzone przez Fibaro systemy do inteligentnych domów zamykają w atrakcyjnej wizualnie formie swoją praktyczną funkcję. Doceniany w międzynarodowych konkursach design urządzeń poznańskiego producenta udowadnia, że rodzimi projektanci mają wiele do powiedzenia, nie tylko w branży meblarskiej czy odzieżowej, ale również nowoczesnych technologii.
Designed by Fibaro
Produkty Fibaro cieszą się uznaniem w niemal setce krajów na całym świecie. Od początku twórcom, a szczególnie prezesowi firmy – Maciejowi Fiedlerowi, który jest współautorem projektów wszystkich urządzeń, przyświeca idea tworzenia produktów praktycznych, wygodnych oraz wysokiej jakości, zarówno pod względem użytych materiałów, jak i designu.
Głównym projektantem marki Fibaro jest Łukasz Gdyk, który kieruje zespołem projektowym. To m.in. za jego sprawą produkty Fibaro spełniają zarówno ważną funkcję w systemie zarządzania inteligentnym domem, jak również subtelnie dopełniają wystrój wnętrz.
W Fibaro udało mi się połączyć fascynację designem oraz wykształcenie inżyniera – opowiada Łukasz Gdyk – Gdy startowaliśmy, urządzenia konkurencyjne wyglądały bardzo technicznie i mało atrakcyjnie, miały po prostu działać. My od początku chcieliśmy funkcję praktyczną urządzenia, harmonijnie połączyć, czy może zamknąć w atrakcyjnej wizualnie formie. Projektując nasze produkty odchodzimy od standardów, kierujemy się w stronę designu organicznego, czerpiemy inspirację z natury. Ponadto zmierzamy do miniaturyzacji naszych urządzeń, tak, aby nie tylko ich instalacja, ale i wygląd nie ingerowały w przestrzeń. To bardzo ważne, jako że czujniki często muszą być montowane w widocznych miejscach domowych pomieszczeń.
Inspiracja naturą jest doskonale widoczna w produktach Fibaro. Motion Sensor swoją funkcjonalność oraz formę zawdzięcza wzorowaniu się na kształcie i właściwościach kociego oka. Ta inspiracja przełożyła się na zapewnienie urządzeniu szerokiego pola widzenia, dużego zasięgu i niebywałej czułości.
W designie wpływy te widać chociażby w wielobarwnej źrenicy LED, która informuje o wykryciu ruchu oraz aktualnej temperaturze w pomieszczeniu. Innym, widocznie wzorowanym na naturze urządzeniem, jest sensor zalania – Flood Sensor. Opływowy, eliptyczny kształt i gładka powierzchnia przywodzi skojarzenia z kroplą wody. Nowoczesny, minimalistyczny design charakteryzuje również Wall Pluga – najmniejszy na świecie inteligentny włącznik sprzętów elektrycznych. Kryształowy pierścień LED informuje domowników kolorowym światłem o aktualnym obciążeniu podłączonego urządzenia elektrycznego. Delikatna, jasnoniebieska barwa diod, która aktywuje się po włączeniu Wall Pluga do kontaktu, sprawia, że urządzenie sprawdza się również jako subtelna nocna lamka.
Uznanie
O powszechnym uznaniu w dziedzinie designu dla tworzonych w Polsce projektów Fibaro świadczą zdobyte przez firmę nagrody i wyróżnienia. Flood Sensor otrzymał prestiżową nagrodę branży wzorniczej – IF Design Award 2014. Motion Sensor to zdobywca licznych nagród, takich jak CES 2015 Innovation Awards, CEDIA Awards Best Innovative Product, International Design Awards 2015, TWICE VIP AWARDS 2015 oraz TOP DESIGN 2015. W 2014 r. Sensory marki Fibaro uhonorowane zostały również nagrodą Wzór Roku w konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego pod patronatem honorowym Ministerstwa Gospodarki.
Tworzony przez Polaków design jest dopełnieniem polskiego rodowodu marki Fibaro. Jej rozwiązania są produkowane i projektowane technologicznie oraz wzorniczo w Polsce.
Źródło: Informacja prasowa.