Recenzja iRobot Roomba

iRobot Roomba jest to małe i zgrabne urządzenie mające pomagać nam, a nawet wyręczać z codziennych obowiązków jakimi jest odkurzanie podłóg.

Sprzęt ten po zakupie, którego dokonać możemy w ulubionym sklepie internetowym, lub bezpośrednio na stronie producenta, przychodzi dobrze zapakowany. Zabezpieczony mocnym kartonowym pudełkiem oraz wkładkami dopasowanymi i trzymającymi w środku poszczególne elementy. W opakowaniu poza samym urządzeniem znajdziemy akumulator Xlife, wirtualną latarnię, pilota, zintegrowaną stację dokującą z zasilaczem oraz dodatkowy filtr HEPA.

Omówmy kolejno funkcje urządzeń znajdujących się w zestawie na sam koniec zostawiając sobie serce zestawu czyli samego iRobota.

– Akumulator Xlife mający dwukrotnie większą żywotność niż jego poprzednicy, pozwala na dłuższe sprzątanie bez konieczności doładowania się w międzyczasie.

– Stacja dokująca pozwala na samodzielne ładowanie się odkurzacza kiedy nasza bateria sygnalizuje słaby stan. Roomba sama odnajduje stację i powoli z pełna precyzją najeżdża na nią rozpoczynając ładowanie. iRobot zjeżdża też po wykonaniu każdej swojej pracy aby nabrać energii do kolejnego zadania.

– Pilot jak każdy dobry pilot wyręcza nas w spacerowaniu i schylaniu się do urządzenia w celu jego zaprogramowania lub po prostu wyłączenia w trakcie pracy jeśli zajdzie taka potrzeba.

– Wirtualna latarnia jest urządzeniem, które pozwala ujarzmić naszego robota i wyznaczyć mu linię, poprzez którą Roomba nie przejdzie. Sprawdza się to doskonale w okolicy schodów lub wyznaczenia barier między pomieszczeniami, do których nie chcemy wpuszczać naszego odkurzacza. Dodatkowo chcąc sprawdzić jak skuteczny jest iRobot możemy ustalić jego pracę na połowie pomieszczenia i zobaczyć jak świetną robotę potrafi wykonać.

– Filtr HEPA zatrzymuje tak bardzo nieprzyjazne człowiekowi rzeczy jak alergeny, pyłki i drobinki kurzu. Wszystko kierowane jest do szczelnego pojemnika a z wnętrza wylatuje tylko czyste powietrze.irobot-roomba-880-robotic-vacuum

Zawartość opakowania to nie wszystkie atuty naszego iRobota wyposażony jest również w Dirt Detect™ II generacji pozwalający na lokalizację i skupienie większej uwagi na mocniej zabrudzonych miejscach. Harmonogram sprzątania – czyli programowanie naszego urządzenia do pracy właśnie wtedy kiedy sobie tego życzymy i niekoniecznie podczas naszej obecności w domu. Możliwość ta jest o tyle wygodna, że nie tylko nie musimy słuchać odgłosów sprzątania ale nawet pozostawiając naszego pupila w domu po powrocie z pracy, nie znajdziemy jego sierści rozrzuconej po całej podłodze, a czas jaki potrzebny był by na posprzątanie przeznaczyć możemy na relaks. Kolejną z rzeczy ułatwiających codzienna obsługę jest samoczyszcząca się głowica czyszcząca. Sprzątanie wzdłuż krawędzi i technologia iAdapt sprawiają, że pokrycie sprzątanego terenu wynosi 98% niezależnie od jego złożoności i ilości pomieszczeń. Ostatnia rzecz o jakiej warto wspomnieć to technologia AeroForce zapewniająca doskonały balans pomiędzy mocą ssącą i zdolnościami mechanicznymi szczotek, które nie tylko zbierają ale wcześniej rozdrabniają drobinki brudu dzięki swojej specjalnej konstrukcji.

Roomba zdecydowanie nie wygląda jak odkurzacz. Otrzymała estetyczny i bardzo nowoczesny design, oparty na połączeniu połyskliwego, czarnego tworzywa z matowymi, srebrnymi i czarnymi elementami. Średnica odkurzacza to 35 cm. W górnej części znajduje się duży zderzak, z którego wychodzi moduł łączności bezprzewodowej oraz spust który umożliwia wyciągnięcie zabrudzonego pojemnika. Po bokach robota znajdują się dwa kółka pokryte gumą zapewniające amortyzację. Jest również obrotowe kierunkowe kółko. Roomba zbudowana jest z mocnego plastiku dlatego też jest bardzo trwała.

Przejdźmy do samego urządzenia rumba jest to taniec wymagający dużo zaangażowania, doskonałej sprawności fizycznej i koordynacji ruchów. Rumba jest tańcem pełnym erotyzmu i miłości, czy tak jest też w przypadku naszego „iRobot Roomba” – no cóż. To czemu nie możemy zaprzeczyć, to fakt, że posiada niesamowitą sprawność fizyczną i koordynację ruchową.

Z robotem możemy komunikować się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest panel umieszczony w górnej części, na którym widnieje 5 przycisków. Dzięki nim możemy dostosować pracę Roomby do naszych potrzeb. irobot

Roomba 880 jest w stanie wyczyścić kilka pokoi po jednym naładowaniu, i w każdym z pokoi spędza 25 minut. Do opakowania są dołączono dwie „Wirtualne Świetlne Ściany”, które symulują ścianę w przejściu, aby zatrzymać odkurzacz przed wyjechaniem z pokoju zanim nie skończy czyścić go dokładnie, i pomaga powrócić robotowi do bazy dokującej. Robot skończy pracę, gdy zbiornik jest pełen lub gdy bateria będzie na wyczerpaniu. Automatycznie wróci wtedy do stacji dokującej.

Przetestowany został w trudnym terenie, gdzie poza dużą powierzchnia wykładziny dywanowej występowały urozmaicenia terenu w postaci gumowych wycieraczek, które to raz opadały a innym razem wznosiły się nad powierzchnię. Nasz robot bez problemu wjeżdżał i zjeżdżał z niewielkich wysokości, radził sobie doskonale z kłębami przewodów leżących w pobliżu biurek, oraz z licznymi krzesłami, które to dokładnie objeżdżał omiajając trudniej dostępne miejsca swoją „zwinną miotełką”. Gdybym miał powiedzieć co jest jego największą zaletą i zarazem przewagą nad tradycyjnym odkurzaczem z cała pewnością byłoby to sprzątanie pod łóżkiem, pod które wjeżdża bez ” bólów w krzyżu”. iRobot Roomba ma też wady, a mianowicie możemy zapomnieć o włączeniu go w czasie relaksu na kanapie. Dźwięk jaki wydaje nie jest głośny, jednak daje się odczuć pewien dyskomfort, dlatego najlepiej kiedy urządzenie zaprogramujemy na sprzątanie podczas naszej nieobecności. Posiadając mieszkanie lub biuro na jednym poziomie jest to o tyle komfortowe, że możemy tak ustawić jego pracę, że praktycznie zawsze będzie czysto, a Roomba nie będzie wykonywała swojego tańca wprost pod naszymi nogami. Posiadając piętrowy dom lub przestrzenie o bardziej skomplikowanym rozłożeniu będzie on mimo wszystko wymagał naszego zaangażowania. iRobot może służyć nie tylko jako następca tradycyjnego odkurzacza, ale jego doskonałe uzupełnienie. Na jego korzyść przemawia też niski pobór energii wynoszący jedynie 30W podczas jednego cyklu ładowania.

Czyszczenie urządzenia jest wyjątkowo przyjazne użytkownikowi, wszystkie elementy podatne na zabrudzenie jak również filtr i pojemnik na nieczystości, można w bardzo prosty sposób wypiąć i oczyścić. Po kilku tygodniach użytkowania pojemnik trzeba było opróżnić raz lub dwa razy tygodniowo. W zależności od rodzaju podłogi i typu powierzchni do sprzątania. W średniej wielkości dwupokojowym mieszkaniu opróżnianie pojemnika i czyszczenie filtrów odbywało się raz na tydzień.

Podsumowanie

iRobot Roomba to wyjątkowo zaawansowany robot czyszczący. Jego pracę i funkcjonalność cechuje wysoki stopień dopracowania, oparty na doświadczeniach wyniesionych z poprzednich modeli. Początkowo można podejść do tego robota dosyć sceptycznie. Jednak po dłuższym czasie użytkowania da się zauważyć, że poziom kurzu w mieszkaniu stanowczo się zmniejszył, dlatego jest to bardzo rozwiązanie dla alergików. Dzięki temu urządzeniu niemal całkowicie można zapomnieć o odkurzaniu. Wyręcza w codziennym schylaniu się. Może pracować, kiedy robimy inne ważne czynności i nie tracimy czasu na odkurzanie. Z łatwością wchodzi w trudne zakamarki, kable pod biurkiem nie sprawiają jej najmniejszego problemu.

Cena:

od 2880 zł

Ocena:

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył:

irobot