Netatmo: 76% Polaków obawia się włamania w trakcie Świąt

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym wielu Polaków decyduje się na opuszczenie swojego domu, by spędzić ten czas z rodziną. Niejednokrotnie wiąże się to z dłuższą podróżą i pozostawieniem domu na kilka dni bez nadzoru. To sprawia, że staje się on atrakcyjnym celem dla włamywaczy. Jak zabezpieczyć dom przed wyruszeniem w podróż?

 

Czego obawiają się Polacy podczas wyjazdów?

Według wyników badania Netatmo z lipca 2023 roku, Polacy podczas wyjazdów najbardziej obawiają się włamania do swoich domów. Aż 76% respondentów wskazało tę opcję jako najmocniej spędzającą im sen z powiek. Co ciekawe, drugim największym strachem mieszkańców Polski okazały się pożary, jednak wskazało na nie znacznie mniej, bo 49% respondentów.

Ponadto z tego samego badania wynika, że pomimo znaczących obaw o bezpieczeństwo swojego domostwa, tylko 30% Polaków zdecydowało się na instalację systemów alarmowych lub antywłamaniowych.

Osoby, które podjęły się implementacji tego typu systemów, w przeważającej części (86%) są przekonane, że ich dom jest wystarczająco chroniony.

Czy te obawy są uzasadnione?

Jak wynika z oficjalnych danych Policji, w 2023 roku stwierdzono łącznie aż 62 689 włamań. Najwięcej, bo aż 9036, odnotowanych zostało w województwie mazowieckim. Najmniejszą liczbą tego typu zdarzeń może się natomiast poszczycić województwo podkarpackie, gdzie w całym ubiegłym roku odnotowano łącznie 1203 przypadki włamania.

W związku z tymi zdarzeniami, w samym 2023 roku, Policja wszczęła łącznie 37 866 postępowań – najwięcej we Wrocławiu (5339), a najmniej w Białymstoku (678).

 

Jak zabezpieczyć dom na święta?

Instalacja drzwi i rolet antywłamaniowych to podstawa, jeśli chodzi o pasywne zabezpieczenia przed włamaniem. Warto jednak dodatkowo chronić się aktywnie, na przykład poprzez inwestycję w rozwiązania smart home.

Widoczne kamery zewnętrzne mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy, a dodatkowa integracja wewnętrznych systemów pozwoli – między innymi – na symulowanie obecności domowników, aktywację syreny alarmowej, gdy złodziej zdecyduje się na wtargnięcie do wnętrza budynku, a nawet na podgląd w aplikacji w czasie rzeczywistym.

– Choć nie istnieje system alarmowy, który pozwoli nam na całkowite wyeliminowanie zagrożenia włamaniem, tak instalacja nawet jednej inteligentnej kamery może zredukować zagrożenie z nim związane – mówi Michał Sroka z Netatmo. – Widoczne kamery na zewnątrz mogą sprawić, że złodziej uzna, że ryzyko związane z włamaniem do konkretnego miejsca jest zbyt wysokie. Równie skuteczna może być instalacja rozwiązań pokroju inteligentnych gniazdek, które zaprogramujemy, by włączały i wyłączały się w losowych momentach, symulując obecność domowników.

 

źródło: informacje prasowe