Herbata jest drugim po wodzie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zielona, biała lub czarna, ma wiele korzyści dla zdrowia. Jeśli często gotujesz wodę na herbatę, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika i jak go dopasować do swoich potrzeb.
W sklepach jest niezliczona ilość gatunków herbat. Różnią się one kolorem, zapachem, a przede wszystkim smakiem i właściwościami. Niezależnie od rodzaju, wszystkie herbaty zawierają antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się komórek organizmu i zachorowania na niektóre choroby przewlekłe. Ale na tym jej dobroczynne właściwości się nie kończą. Chociaż nie powoduje utraty wagi, to pomaga utrzymać w ryzach sylwetkę, zwłaszcza herbata zielona, która znana jest ze swoich właściwości drenujących i detoksykujących. W przeciwieństwie do kawy, herbata nie przeszkadza w zasypianiu, pod warunkiem, że pijemy ją co najmniej 2 godziny przed snem i w rozsądnych ilościach (nie więcej niż 2 do 4 filiżanek dziennie). Zawiera teinę, cząsteczkę podobną do kofeiny, w ilości 30 mg na szklankę, podczas, gdy w kawie jest jej 135 mg. Jak prawidłowo zaparzać herbatę? Czarną, zieloną i czerwoną parzymy przez 2-3 minuty a białą od 5 do 7 minut. W przypadku rooibos parzenie nie powinno przekraczać 5 minut. Warto też zwracać uwagę na temperaturę parzenia. W przypadku herbaty czarnej woda powinna być niemal wrząca, czyli o temperaturze 95-98℃. Dla herbaty białej jest to ok. 80℃, dla zielonej (japońskiej) – ok. 70℃, a dla naparów ziołowych – ok. 90℃.
Liczy się moc czajnika
Do przygotowania herbaty potrzebujemy przede wszystkim dobrego czajnika. Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy jego wyborze, jest moc, która wpływa na czas gotowania wody. Im większa moc, tym szybsza praca urządzenia. W przypadku czajników Breville element grzewczy o mocy 2400, pozwala na błyskawiczne zagotowanie wody, gwarantując krótszy czas oczekiwania, a pojemność 1,7 litra zapewni wystarczającą ilość wrzącej wody, by napełnić aż do 8 filiżanek. Pokrywa z przyciskiem umożliwia łatwe uzupełnianie wody.
Różnica tkwi w szczegółach
Ponieważ kamień zmienia smak herbaty, niektóre czajniki są wyposażone w filtr antywapienny. W czajnikach Breville Mostra i High Gloss wyjmowany w prosty sposób filtr, nadaje się do mycia, co pozwala na utrzymanie czajnika w czystości oraz zapobiega osadzaniu się nadmiaru kamienia. Z kolei okienko na wodę pozwala w wygodny sposób kontrolować poziom napełnienia czajnika, a podstawa 360° umożliwia użytkowanie czajnika zarówno przez osoby prawo, jak i leworęczne. Wygodny uchwyt to konieczność. Powinien być on na tyle duży, aby z łatwością można było trzymać czajnik, zachowując jednocześnie bezpieczną odległość pomiędzy dłonią a parą wydobywającą się z wylewki. Szukaj antypoślizgowych, odpornych na wysokie temperatury uchwytów, które są chłodne w dotyku.
W stylu wnętrza
Jeśli jesteś wielkim miłośnikiem herbaty, twój czajnik zapewne będzie zajmował centralne miejsce na kuchennym blacie. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprzęt, który będzie idealnie pasował do Twojego wnętrza. W gamie Breville Mostra znajdziesz czajniki z obudową ze stali nierdzewnej i dopracowanymi do perfekcji detalami, co wprowadzi odrobinę współczesnego stylu do każdej kuchni. Z kolei czajnik elektryczny Breville High Gloss z elementami na wysoki połysk, inspirowany stylem Art Deco spodoba się osobom, które lubią w kuchni akcenty w stylu retro.
Aromatyczna herbata na rozgrzewkę
Gdy jesteśmy zziębnięci najlepiej rozgrzeje nas aromatyczna, korzenna herbata. Aby przygotować ją samodzielnie, wystarczy zaparzyć herbatę z dodatkiem przypraw. Na 1 litr wody potrzebujesz 2 łyżki stołowe zielonej lub czarnej herbaty, 1 laskę cynamonu, 4-5 nasion kardamonu, 5-6 goździków, szczyptę mielonej gałki muszkatołowej, szczyptę imbiru mielonego lub kilka plasterków surowego. Wszystkie składniki zalej wrzątkiem i odczekaj chwilę, aż herbata się zaparzy. Możesz też przygotować w słoiku esencję herbacianą z przyprawami i korzystać z niej przez kilka dni. Najlepsza będzie z dodatkiem suszonych skórek pomarańczy. Przepis jest bardzo prosty. Obierz pomarańczę i ułóż skórki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 100℃ na 10 minut do wyschnięcia. Potem połam je na małe kawałki. Zaparz esencję herbacianą, wlej ją do średniej wielkości słoika, dodaj kawałki skórek pomarańczy i ok.1/2 łyżeczki przyprawy do piernika na słoik. Dokładnie zamknij i potrząśnij słoikiem, aby równomiernie wszystko rozprowadzić. Pozostaw esencję do namoczenia na kilka dni i korzystaj z niej, kiedy tylko masz ochotę na rozgrzewającą herbatkę.
Źródło: Informacje prasowe