Test zaawansowanego bezlusterkowca Panasonic Lumix GH4 z obiektywem 14-140mm

Test zaawansowanego bezlusterkowca Panasonic Lumix GH4 z obiektywem 14-140mm

Podobne artykuły

  • Brak podobnych artykułów.

W lutym tego roku Panasonic zaprezentował najnowszy model swojej topowej serii aparatów – Lumix GH4. Jak sprawuje się aparat w codziennym użytkowaniu, jakie daje nam możliwości i czy jest wart swojej ceny? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej recenzji.

 

panasoniclumixgh4_1

Zawartość opakowania

– aparat Panasonic Lumix GH4
– obiektyw Lumix 14-140 f 3,5-5,6
– ładowarka
– instrukcja obsługi

panasoniclumixgh4_2

 

panasoniclumixgh4_21

Specyfikacja

Liczba efektywnych pikseli [mln]: 16.05
Typ matrycy: live MOS
Rozmiar matrycy: 17.3 x 13 mm
Zoom cyfrowy: 4x
Ogniskowa (ekwiwalent dla 35mm) [mm]: w zależności od obiektywu
Jasność obiektywu [f/]: w zależności od obiektywu
Zakres ustawiania ostrości [cm]: w zależności od obiektywu
Średnica obiektywu [mm]: 58
Czas otwarcia migawki [s]: 60 – 1/8000s, Bulb.
Pomiar światła: 1728 -strefowy, tryby: inteligentny matrycowy, centralnie-ważony, punktowy
Rozmiar LCD [cale]: 3.0
Typ LCD: dotykowy, kolorowy, OLED
Rozdzielczość LCD [piksele]: 1.036.000
Jasność LCD: 7 poziomów
Obracany LCD: tak
Wizjer: elektroniczny, kolorowy OLED, 2.359.000 punktów
Autofokus: jest
Manualfokus MF: jest
Ilość programów tematycznych: 7
Efekty barwne: Ekspresyjny, Retro, Dawne dni, Wysoka tonacja, Niska tonacja, Sepia, Czarno-białe, Dynamiczne czarno-białe, Ziarniste czarno-białe, Gładkie czarno-białe, Mocny obraz, Wysoka dynamika, Efekt krosowania, Efekt zabawki, Zabawka pop, Pominięcie wybielania (filtr Bleach Bypass), Efekt miniatury, Miękka ostrość, Fantazja, Filtr gwiezdny, Obraz jednobarwny, Słoneczny obraz
Tryby ekspozycji: auto
Czułość ISO: 200–25600
Balans bieli: Auto, Światło dzienne, Cień, Chmury, Światło jarzeniowe, Lampa błyskowa
Lampa błyskowa: wbudowana, gorąca stopka
Tryby pracy lampy: AUTO, Redukcja efektu czerwonych oczu, Synchronizacja z długimi czasami naświetlania, Synchronizacja z pierwszą i drugą kurtynę migawki, Błysk wymuszony, Błysk wymuszony wyłączony
Samowyzwalacz: 2s, 10s, 10s (3 zdjęcia)
Zdjęcia seryjne: maksymalnie 40 zdjęć w formacie RAW lub 100 zdjęć w formacie JPEG
Filmowanie: 4096×2160; 3840×2160; 1920×1080; 1280×720
Dźwięk: stereo
Format zapisu danych: Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.3, DPOF, DCF), MPO (przy użyciu obiektywu 3D systemu Micro 4/3) RAW, JPEG+RAW, JPEG+MPO Rodzaje JPEG: Fine/Standard; Filmy: MOV, MP4, AVCHD; Dźwięk: LPCM (MOV), LPCM/AAC stereo (MP4), Dolby Digital Stereo (AVCHD)
Menu w języku polskim: jest
Pamięć: karty pamięci SD, SDHC, SDXC
Rozdzielczość obrazu: maks. 4608 x 3456
Złącza: Złącze USB 2.0 Hi Speed, wyjście Mikro HDMI (Typu D) , wejście mikrofonu stereo mini jack o średnicy 3.5 mm, wejście na wężyk spustowy o średnicy 2.5 mm, wyjście słuchawek stereo mini jack o średnicy 3.5 mm, Gniazdo synchronizacji lampy błyskowej
Zasilanie: dedykowane DMW-BLF19E
Inne: obsługiwane przestrzenie kolorów: sRGB, AdobeRGB; elektroniczna poziomica (w 3 osiach); opcjonalny interfejs DMW-YAGH; magnezowy korpus
Waga [g]: 560
Wymiary [mm] – szerokość: 132.9
Wymiary [mm] – wysokość: 93.4
Wymiary [mm] – głębokość: 83.9

 

panasoniclumixgh4_10

Opis

Aparat został zapakowany w średniej wielkości czarne pudełko. Wewnątrz umieszczono aparat, obiektyw, ładowarkę i instrukcję obsługi.

Jak na bezlusterkowca Panasonic Lumix GH4 jest całkiem dużych rozmiarów. Przypomina raczej klasyczną lustrzankę niż aparat pozbawiony lustra. Aparat jest czarny, podobnie jak dołączony do niego obiektyw. Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Materiały zastosowane do jego wykonania są wysokiej jakości, a sam aparat wygląda bardzo solidnie. Korpus aparatu wykonano ze stopu magnezu, a obudowa została uszczelniona przed wilgocią i kurzem.

panasoniclumixgh4_14

Do zasilania aparatu zastosowano akumulator DMW-BLF19 o napięciu 7.2 V i pojemności 1860 mAh. Wystarcza on na wykonanie 500 – 600 zdjęć. Akumulator wkładamy od spodu, otwierając klapkę zabezpieczoną przełącznikiem „LOCK – OPEN”. Akumulator można naładować przy pomocy dołączonej do zestawu ładowarki, czas ładowania to około 4h.

panasoniclumixgh4_13

Z prawej strony aparatu umieszczono gniazdo na kartę SD zabezpieczone plastikową klapką, powyżej niego znajdziemy złącze wężyka zdalnego sterowania.

panasoniclumixgh4_11

 

panasoniclumixgh4_12

Z lewej strony umieszczono wyjście mikro-HDMI typu D, wielofunkcyjne złącze USB/AV OUT, wyjście słuchawkowe, oraz wejście mikrofonu.

panasoniclumixgh4_15

Na przedniej ściance umieszczono gniazdo synchronizacji lampy błyskowej.

panasoniclumixgh4_9

Do obsługi aparatu służy zestaw pokręteł i przycisków. Na górze od lewej umieszczono pokrętło trybu pracy migawki. Poniżej znajdziemy przycisk otwierający lampę błyskową. Po prawej stronie wizjera znajduje się pokrętło z nastawami trybów pracy aparatu. Przy pokrętle umieszczono także przełącznik „ON – OFF” służący do włączania i wyłączania aparatu. Dalej znajduje się przycisk funkcyjny Fn1, który domyślnie służy do włączania wifi, natomiast mamy możliwość przypisania mu dowolnej funkcji. Powyżej tego przycisku znajdziemy trzy przyciski odpowiadające za: balans bieli, czułość ISO oraz kompensację ekspozycji. Powyżej przycisków znajduje się pokrętło sterujące, oraz przycisk migawki.

panasoniclumixgh4_8

Na tylnym panelu od lewej umieszczono oznaczony na zielono przycisk przejścia do trybu przeglądania zdjęć, a obok niego przycisk funkcyjny Fn5 domyślnie przełączający wyświetlanie obrazu pomiędzy wyświetlaczem OLED, a wizjerem. Z prawej strony wizjera umieszczono regulację pracy autofokusa oraz oznaczony na czerwono przycisk włączania nagrywania filmów. Pod wizjerem zlokalizowany został obrotowy i odchylany ekran OLED. Po jego prawej stronie umieszczono przyciski funkcyjne: Fn2 – domyślnie otwiera szybkie menu, Fn3 – domyślnie służy do przełączania trybu pracy autofokusa, Fn4 – domyślnie służy do usuwania zdjęć w trybie przeglądania, lub do cofnięcia się w menu o jedną pozycję. Pomiędzy przyciskami funkcyjnymi znajdziemy pokrętło sterujące pełniące również rolę krzyżaka kierunkowego z umieszczonym wewnątrz przyciskiem Menu/Set służącym do otwierania menu aparatu i zatwierdzania ustawień. Powyżej z prawej mamy przycisk DISP. służący do przełączania trybu pracy wyświetlacza OLED. Nad tym przyciskiem umieszczono kolejne pokrętło sterujące.

panasoniclumixgh4_7

Od frontu znajdziemy tylko jeden przycisk, służący do zwalniania blokady bagnetu, w celu wymiany/odłączenia obiektywu.

panasoniclumixgh4_18

Menu aparatu podzielone zostało na pięć kategorii: fotografowanie, filmowanie, ustawienia własne, konfiguracja, odtwarzanie. Wewnątrz każdej z nich znajdziemy mnóstwo opcji, które pozwalają na skonfigurowanie aparatu zgodnie z naszymi potrzebami.

Wyświetlacz zastosowany w aparacie ma rozdzielczość 1036000 punktów. Jest wyraźny i dobrze spełnia swoją rolę. Został umieszczony na obrotowym przegubie, pozwalającym odchylać go na maksymalnie 180 stopni, oraz obracać w granicach 240 stopni. Sam ekran wyposażono także w funkcję dotykową, mamy więc możliwość sterowania ustawieniami przy pomocy samego ekranu.

panasoniclumixgh4_17

Poza wyświetlaczem do robienia zdjęć producent dał nam do dyspozycji elektroniczny wizjer. Ma on rozdzielczość 2359000 punktów i posiada 100% krycie.

Aparat został wyposażony w ultradźwiękowy system czyszczenia matrycy. Matryca jest czyszczona automatycznie przy każdym włączeniu aparatu. Czyszczenie matrycy możemy także wykonać klikając odpowiednią pozycję w menu.

panasoniclumixgh4_19

Lumix GH4 został wyposażony we wbudowaną lampę błyskową o sile przewodniej 12 (dla iso 100) o minimalnym czasie synchronizacji 1/250 sekundy.

panasoniclumixgh4_3

Obiektyw dołączony do aparatu jest zmiennoogniskowy i pozwala na ustawienie ogniskowej od 14 do 140 mm. Oferuje on światło w zakresie 3,5 przy ogniskowej 14mm do 5,6 przy ogniskowej 140mm.

panasoniclumixgh4_6

Średnica filtrów jakie możemy zastosować do tego obiektywu wynosi 58 mm. Do obiektywu dołączono osłonę przeciwsłoneczną. Sam obiektyw wykonany jest solidnie, a regulacja ogniskowej i ostrości jest szybka i płynna. Obiektyw wyposażony jest w stabilizację obrazu.

panasoniclumixgh4_4

panasoniclumixgh4_5

Wrażenia z testów

Panasonic Lumix GH4 bardzo dobrze leży w dłoni, jest to zasługą solidnego uchwytu i odpowiednich rozmiarów. Duża ilość programowalnych przycisków funkcyjnych i pokręteł sterujących sprawia, że aparat jest łatwy i szybki w ustawieniach. Dzięki temu użytkuje się go bardzo dobrze.

Aparat włącza się szybko i błyskawicznie jest gotowy do pracy. Menu i ustawienia także działają szybko i płynnie.W zasadzie wszystko działa idealnie i nie ma się do czego przyczepić.

panasoniclumixgh4_16

Lumix GH4 daje nam możliwość wykonywania zdjęć seryjnych w trzech trybach prędkości: 12, 7 i 2 klatki na sekundę. Do tego mamy do dyspozycji tryb super szybki pozwalający wykonywać zdjęcia z prędkością 40 klatek na sekundę, ale rozmiar zdjęcia jest wtedy ograniczony do 4 Mpix. Aparat faktycznie osiąga podane przez producenta prędkości jest to więc jego duża zaleta.

Autofokus w aparacie działa bardzo dobrze, podczas testów prawie wszystkie zdjęcia udało się zrobić ostre. Jest celny i szybki.

Aparat pozwala na ręczne ustawienie balansu bieli – mamy do dyspozycji kilka trybów, oraz na ustawienie automatyczne. W drugim przypadku należy pochwalić urządzenie, ponieważ praktycznie w każdych warunkach aparat poprawnie ustawia balans bieli.

Lumix GH4 został wyposażony w matrycę 16 Mpix, i możliwość regulacji ISO w przedziale 200-25600. Jakość zdjęć jest bardzo dobra aż do ISO 3200, gdzie szumy są praktycznie niezauważalne, dopiero od ISO 6400 zaczynamy widzieć pogorszenie obrazu.

Zdjęcia wykonywane Lumixem GH4 wyglądają naturalnie, widać że aparat dobrze radzi sobie z odwzorowaniem barw.

W automatycznym trybie fotografowania zdjęcia przy dobrej pogodzie wychodzą świetne. Gorzej wygląda sytuacja w pomieszczeniach i w nocy. Tutaj zdecydowanie lepsze efekty otrzymamy przechodząc w tryb manualny.

Poza wykonywaniem zdjęć aparat daje nam możliwość kręcenia filmów, także na tym polu sprawdza się doskonale. Filmy można kręcić w rozdzielczości maksymalnej 4K, oraz w niższych rozdzielczościach. Nagrywanie rozpoczyna się błyskawicznie po wciśnięciu przycisku nagrywania. Aparat bardzo dobrze ostrzy podczas kręcenia filmów.

Obiektyw, który oferowany jest w zestawie z Lumixem GH4 dysponuje 10 krotnym powiększeniem, a minimalna ogniskowa to 14mm, sprawia to, że otrzymujemy bardzo uniwersalny zestaw do robienia zdjęć. Duży zakres ogniskowej oraz bardzo dobra jakość wykonywanych przy pomocy tego obiektywu zdjęć pozwalają zapomnieć o potrzebie kupowania dodatkowych obiektywów.

Przykładowe zdjęcia wykonana Lumixem GH4:

Podsumowanie

Panasonic Lumix GH4 to zaawansowany bezlusterkowiec, oferujący świadomemu użytkownikowi bardzo szeroką gamę ustawień i możliwości, jednocześnie pozwala na wykonywanie zdjęć w trybie automatycznym kompletnemu laikowi. Jest solidnie wykonany i dopracowany w każdym względzie. Zdjęcia są świetnej jakości, a dołączony w zestawie obiektyw jest bardzo uniwersalny. Jedyne co może powstrzymać przed zakupem, to cena aparatu.

Cena
Od 8999 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca