Test Tracer SJ4000 – budżetowa kamera sportowa wzorowana na GoPro

Firma Tracer kojarzona jest raczej z akcesoriami komputerowymi, a nie z kamerami sportowymi, jednak ciągle rosnąca popularność tego typu produktów, nie może przejść bez echa w żadnej z firm zajmujących się elektroniką. Tracer SJ4000 jest do złudzenia podobny do GoPro, co ma swoje plusy i minusy, o których w dalszej części testu. Zapraszam.

Tracer SJ4000

SJ4000 zapakowana jest w białe, ładne opakowanie z plastikowym okienkiem, w którym umieszczona jest sama kamera w wodoszczelnej obudowie. Na pudełku znajdziemy miłe dla oka grafiki, przypominające że mamy do czynienia z kamerą sportową. Na bokach podane są parametry oraz obrazkowa lista akcesoriów, całość wygląda bardzo ładnie.

Tracer SJ4000

Tracer SJ4000

Specyfikacja:

• Wyświetlacz: 1.5“ LCD
• Rozdzielczość nagrań video
1080P (1920*1080) 30FPS
720P (1280*720) 60FPS
VGA ( 848*480) 60FPS
QVGA (640*480) 60FPS
• Rozdzielczość zdjęć: 12M / 8M / 5M
• Zoom: 4X
• Złącza: USB 2.0 / HDMI
• Długość nagrania: 1080P/ ok. 70 minut
• Czas ładowania:ok. 3,5 h
• Wymiary: 59.2x41x29.8 mm
• Waga: 44g (bez baterii) / 58g (z bateriami)
• Pamięć: Karta Micro SD do 32 GB
• Gwarancja: 2 lata

Wraz z kamerą otrzymujemy prawie kompletną listę akcesoriów, które dzięki podobieństwu Tracer’a pasują również do GoPro, co jest bardzo dużym plusem, ponieważ posiadacze GoPro mogą teraz bez problemu wykorzystać akcesoria od Tracer SJ4000 i na odwrót. W skład wchodzą, wodoszczelna obudowa, uchwyt do rur, uchwyt na kask, klips do ubrań i standardowych statywów. Jest też obudowa, która umożliwia obsługę kamery jak i przymocowanie jej za pomocą przyssawki do płaskich powierzchni, np. do szyby w samochodzie. Taki zestaw robi ogromne wrażenie, tym bardziej że w przypadku GoPro każdy uchwyt musielibyśmy dokupić osobno.

Tracer SJ4000

Na pierwszy rzut oka możemy pomylić Tracer SJ4000 z kamerą GoPro ponieważ są one identyczne jeśli chodzi o kształt obudowy, umiejscowienie obiektywu, który ma 170 stopniowe pole widzenia i jasność f/1,8. Slot na kartę microSD oraz złącza microHDMi i microUSB są osadzone w obudownie dokładnie tak samo jak w GoPro brakuje jedynie klapki która by zabezpieczała owe wejścia przez kurzem i wodą, gdy nie mamy ze sobą obudowy.

Tracer SJ4000

Na obudowie znajdują się również cztery przyciski co jest bardzo miłym dodatkiem ułatwiającym obsługę kamery (GoPro ma trzy przyciski w tym jeden do obsługi WiFi). Na górze znajduje się przycisk OK/zatwierdzania, na prawym boku znajdują się dwa przyciski do obsługi funkcji i menu, od frontu natomiast znajduje się przycisk zasilania, który również ma funkcję przełączania trybów.
Tracer SJ4000

Tracer SJ4000

Na lewym boku znajdują się złącza i slot micro, jednak na tylnej ściance jest największa różnica jeśli chodzi o Tracer SJ4000 w stosunku do GoPro, jest nim ekran o przekątnej 1,5 cala. Może nie powala na kolana swoją rozdzielczością i kątami widzenia, ale ułatwia on bardzo pracę i obsługę kamery. Całość wykonana jest z dobrych materiałów i sprawia wrażenie solidności i trwałości.

Tracer SJ4000

Podobnie jak w GoPro, Tracer SJ4000 oferuje wymienny akumulator który możemy wymienić podczas nagrywania, minusem jest czas pracy kamery który waha się między 60 a 80min oraz brak ładowarki do akumulatorów, którą musimy sobie dokupić. Ekran po kliku minutach od włączenia urządzenia wygasza się przechodząc w tryb oszczędności akumulatora.

Tracer SJ4000

Obsługa Tracer SJ4000 jest bardzo prosta, korzystając z przycisków przejdziemy bez najmniejszych przeszkód do interesujących nas ustawień. Brak opisu funkcji może być dokuczliwy jeśli chcemy naprawdę pobawić się ustawieniami które mamy do dyspozycji. Tryby wideo – 1080/30p, 720/60p, 720/30p, WVGA i VGA, są to podstawowe tryby ale czego można było się spodziewać po produkcie kilkukrotnie tańszego niż najwyższe modele. Kamera posiada elektroniczną funkcję stabilizacji obrazu, jednak nie jest ona zauważalna w trybie wideo, a w trybie foto, tryb rejestratora samochodowego czy nagrywanie w pętli. Mamy możliwość nakładania daty na nagrania oraz tryb HDR dla wideo, jednak jest on słaby i nie widzimy korzyści z jego zastosowania.

Tracer_SJ4000_11

Najwięcej trybów mamy do dyspozycji w trybie foto, są to między innymi zmiana kolorystyki, jakości kompresji, korekty ekspozycji czy stopnia wyostrzenia. Regulacja ISO w stopniach 100, 200, 400 i auto nie powala ale spełnia swoją rolę. Brakuje natomiast trybu zdjęć seryjnych lub w ściśle określonych odstępach.

Przykładowe nagrania

Tracer SJ4000 sprawdza się w nasłoneczniony dzień jak i w pochmurne dni, co prawda widać kompresję, bardziej w trybie foto, ale czystością obrazu jak i kontrastem wyróżnia się na tle konkurentów w tym przedziale cenowym. Przy dużych wstrząsach można zauważyć efekt galaretowatości obrazu jednak nie jest to tylko problem Tracera SJ4000 ale większości kamer dostępnych na rynku i to we wszystkich przedziałach cenowych. Mikrofon w kamerze jest można powiedzieć dość dobry jeśli nie jest ona zamknięta w obudowie, wtedy dźwięk jest przeciętny. Zoom to bardziej dodatek niż pożyteczna funkcja, ponieważ widać dość znaczący spadek jakości obrazu raczej nie warto go nadmiernie użytkować.

Tracer_SJ4000_10

Podsumowanie

Tracer SJ4000 to znakomita tania alternatywa dla drogich kamer sportowych. Począwszy od jakości wykonania, solidności, ilości akcesoriów, obsłudze, a kończąc na cenie, SJ4000 to znakomity wybór dla osób, których nie stać na GoPro a inne kamery w podobnej cenie nie spełniają ich oczekiwań. Tracer ma wiele wad i niedociągnięć, jednak cena rekompensuje wszystko, a stosunek jakości do ceny jest wyśmienity. Można ją polecić osobom początkującym jak i doświadczonym użytkownikom jako dodatek do drogich kamer sportowych. Polecamy !!!

Sprawdź cenę
Nasza ocena

ocena8

wujekpoleca