Miniaturowa kamera IP do monitoringu wnętrz – AirLive CW-720IR

Monitoring domów, mieszkań, biur i korytarzy to obecnie coraz bardziej powszechne zjawisko. Kamery są spotykane praktycznie na każdym kroku. Zapewniają bezpieczeństwo, umożliwiają ochronę osób i obiektów a także pozwalają na kontrolę i nadzór. Oprócz drogich i zaawansowanych rozwiązań przemysłowych na rynku można znaleźć też prostsze konstrukcje, które są dla domowego użytkownika przystępniejsze cenowo i nie odstraszają zaawansowaną obsługą. Jednym z takim urządzeń jest kamera AirLive CW-720IR do monitoringu domów i biur. Jak wygląda i jak działa niedroga kamera dla użytkowników domowych? Sprawdźmy!

Specyfikacja
• Łatwa instalacja Plug-n-Play
• Obsługa kompresji H.264 oraz MJPEG
• 30 klatek na sekundę w rozdzielczościach 1280×1024 / 1280×720
• Diody IR do monitoringu w dzień i w nocy
• Funkcje WDR, LDC i De-Fog
• Dwukierunkowa komunikacja głosowa
• Wykrywanie ruchu, dźwięku i naruszenia kamery
• Kompatybilność z ONVIF
• Obsługa wielu zdarzeń

AirLive CW-720IR to niewielka kamera IP z obsługą Wi-Fi do monitoringu wnętrz. Zastosowanie łączności bezprzewodowej zwiększa elastyczność instalacji – kamerę wystarczy połączyć z domową siecią Wi-Fi, a następnie umieścić gdziekolwiek w jej zasięgu (oraz zasięgu zasilacza). Zastosowanie sensora optycznego o rozdzielczości 1,3 megapiksela umożliwia rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 1280×1024 piksele (proporcje 4:3) oraz 1280×720 (proporcje 16:9) z prędkością 30 klatek na sekundę. Jest to raczej wystarczająca rozdzielczość, chociaż miło byłoby zobaczyć obraz w pełnym FullHD. Urządzenie zostało wyposażone w pojedynczą diodę IR o deklarowanym zasięgu 5 metrów. Obiektyw umożliwia ręczną regulację ostrości za pomocą wbudowanego pierścienia. Oprócz tego kamera obsługuje dwukierunkową komunikację głosową – za sprawą wbudowanego mikrofonu i wyjścia audio.

AirLive CW-720IR

Budowa kamery
CW-720IR to jedna z mniejszych kamer IP dostępnych na rynku. Obudowa w kształcie prostopadłościanu ma wymiary 75 x 55 x 35 mm (W x Sz x G). Waga to około 100 g. Biała błyszcząca obudowa wykonana z plastiku sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z zabawką, ale szybki rzut oka na złącza przypomina, że jest to profesjonalne urządzenie do monitoringu.

Obudowa przyciąga kurz i zbiera odciski palców, ale z drugiej strony jest solidnie wykonana. Wszystkie elementy zostały ciasno spasowane, nie ma mowy o żadnym skrzypieniu czy wyginaniu się pod naciskiem. Sama obudowa ma nieco nieregularne kształty, w jednym miejscu jest węższa, a przednie krawędzie są ścięte. Dzięki temu urządzenie nie wygląda jak standardowe pudełko z obiektywem, taki design może się podobać, lub nawet wpasować w otoczenie.

Przednia ścianka zawiera oczko obiektywu wraz z pierścieniem do regulacji ostrości. Pierścień pokryty jest cienką warstwą gumy, co ułatwia precyzyjną regulację. Poniżej znajduje się dioda IR oraz logo AirLive. Obok obiektywu producent umieścił też otwór mikrofonu.

AirLive CW-720IR

Góra obudowy to symetrycznie rozmieszczone otwory wentylacyjne.

AirLive CW-720IR

Na lewym boku znajduje się złącze SMA przeznaczone do montażu anteny oraz otwory wentylacyjne.

AirLive CW-720IR

 

AirLive CW-720IR

Prawy bok zawiera slot na karty microSD (o pojemności do 64 GB) i otwory wentylacyjne.

AirLive CW-720IR

W dolnej części obudowy producent umieścił złącze zasilania 12 V DC, port RJ-45, wyjście audio mini jack 3,5 mm oraz przycisk reset ukryty w niewielkim otworze. Niestety przycisk ten nie jest opisany na obudowie ani w instrukcji obsługi.

AirLive CW-720IR

Tylna ścianka to kolejne otwory wentylacyjne, otwór do montażu uchwytu oraz naklejka z informacją o domyślnym adresie IP oraz danych dostępowych do panelu zarządzania.

AirLive CW-720IR

Uchwyt montażowy to trzyczęściowa konstrukcja, która składa się z podstawy, przykręcanej nóżki oraz elementu łączącego stojak i kamerę, który umożliwia też regulację w trzech płaszczyznach.
Podstawa ma 3 otwory, dlatego możliwe jest zamontowanie kamery na ścianie lub na suficie. Cała konstrukcja jest solidna i stabilna, chociaż moim zdaniem uchwyt montażowy powinien być nieco mniejszy.

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

Zestaw akcesoriów
Kamera została zapakowana w niewielkie pudełko utrzymanej w niebiesko-białej kolorystyce. Na pudełku zostały nadrukowane podstawowe parametry kamery, zdjęcia oraz schemat sposobu komunikacji kamery z komputerem. Wewnątrz pudełka znjaduje się kartonik z otworami na kamerę i antenę, a pod nimi umieszczone są pozostałe akcesoria. Cały zestaw jest zabezpieczony od góry i dołu piankowym materiałem, który zapewnia odpowiednią ochronę podczas transportu.

AirLive CW-720IR

 

AirLive CW-720IR

 

AirLive CW-720IR

Dołączone akcesoria to:
 Opisany wcześniej uchwyt montażowy
 3 kołki oraz śrubki do montażu uchwytu na ścianie lub suficie
 Skróconą instrukcję szybkiej instalacji
 Instrukcję instalacji oprogramowania CamPro Mobile
 Videoinstrukcję montażu i konfiguracji kamery (na płycie CD)
 Oprogramowanie CamPro Express oraz narzędzie IP Finder (na płycie CD)
 Naklejkę informującą o monitoringu
 Zasilacz DC 12V/1A

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

Obsługa kamery – instalacja i konfiguracja
Instalację kamery należy rozpocząć od podłączenia zasilania oraz kabla RJ-45 (podłączonego z drugiej strony do routera lub bezpośrednio do komputera). Przy pierwszym podłączeniu trzeba skonfigurować sieć bezprzewodową, a następnie odłączyć kabel ethernetowy. Kamera uruchomi się ponownie i automatycznie nawiąże łączność ze skonfigurowaną wcześniej siecią bezprzewodową.

Bezpośrednio po zalogowaniu się do panelu administracyjnego dostajemy podgląd obrazu z kamery, kilka przycisków funkcyjnych – do włącznia/wyłączania mikrofonu i głośnika w kamerze (do dwukierunkowej komunikacji głosowej), do przybliżania oraz oddalania obrazu funkcją cyfrowego zoomu, przełączanie się na tryb pełnoekranowy oraz przyciski do zapisywania nagrań oraz zdjęć na dysku komputera. Ostatnia funkcja działa tylko w przypadku korzystania z przeglądarki Internet Explorer, uruchomionej z prawami administratora.

Panel administracyjny został przetłumaczony na język polski, ale niestety nie wszystkie pozycje w menu oraz nazwy funkcji zostały przetłumaczone. Generalnie nie utrudnia to obsługi i konfiguracji kamery, ale producent mógł się trochę bardziej postarać. Samo menu jest bardzo rozbudowane, dostępnych mamy mnóstwo opcji. Umożliwia to dokładną konfigurację w zależności od miejsca i sposobu instalacji.

Główne pozycje w menu znajdują się po lewej stronie, a po kliknięciu w jedną z nich na środku ekranu pokazują się szczegółowe opcje. Są to kolejno:
 Sieć – najbardziej rozbudowane menu, zawiera zaawansowane opcje do konfiguracji sieciowej: adres IP, adres MAC, DNS, ustawienia sieci przewodowej oraz bezprzewodowej, włączenie obsługi IPv6, HTTPS, DDNS, PPPoE, UpnP, Bonjour, QoS oraz filtrowanie adresów IP.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Kamera – odpowiada za ustawienia ekspozycji obrazu z kamery: balans bieli, poziom koloru, jasność, nasycenie, kontrast, ostrość, rotację, odbicie lustrzane oraz moc diod LED. Oprócz tego możliwe jest nałożenie tzw. maski prywatności, która zakrywa dany fragment obrazu czarnym prostokątem.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 System – ta pozycja pozwala np. na wyłącznie diod LED sygnalizujących stan urządzenia, zaawansowaną konfigurację daty i godziny, a także przywrócenie ustawień fabrycznych, wgranie nowego oprogramowania oraz restart kamery.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Video – zawiera konfigurację parametrów nagrywania obrazu: kodek, rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę oraz przepływność. Możliwe jest też dodanie aktualnej daty i godziny lub dowolnego napisu na obraz z kamery.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Audio – kamera obsługuje dwukierunkową komunikację głosową. W tym menu możliwe jest ustawienie poziomów głośności mikrofonu i głośnika a także wybranie tryby half-duplex lub full-duplex.
AirLive CW-720IR

 Użytkownik – umożliwia dodawanie kont użytkowników do panelu administracyjnego z różnymi uprawnieniami: administratora lub oglądającego. Możliwe jest też włączenie anonimowego podglądania obrazu.
AirLive CW-720IR

 Protocol – wybór protokołu ONVIF spośród dwóch wersji (standard ten odpowiada za współpracę z urządzeniami do monitoringu różnych firm).
AirLive CW-720IR

 E-Mail – kamera umożliwia wysłanie zdjęcia lub nagrania na zdefiniowany adres e-mail.Tutaj podajemy odpowiednie adresy, nazwy użytkowników i hasła.
AirLive CW-720IR

 Event Detection – odpowiada za konfigurację wykrywania ruchu (maksymalnie 3 strefy o różnej czułości wykrywania ruchu), funkcji wykrywania poruszenia kamery oraz wykrywanie dźwięku przy pomocy wbudowanego mikrofonu. Działania kamery po wykryciu tych zdarzeń konfiguruje się w „Obsłudze zdarzeń”.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Pamięć – pozwala na obsługę karty pamięci microSD i serwera SAMBA – definiowanie folderów zapisu, usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia dysku lub po określonej liczbie dni.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Continous Recording – funkcja pozwalająca na ciągłe nagrywanie na karcie pamięci microSD lub zdalnym serwerze SAMBA. Ciągłe działanie jest zapewnione przez usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia nośnika.
AirLive CW-720IR

 Lista nagrań – zawiera listę nagrań z trybów Event Detection oraz Continous Recording. Nagrania można zapisać na dysku komputera lub usunąć z nośnika.
AirLive CW-720IR

 Serwer zdarzeń – trochę myląca nazwa, ale menu odpowiada za konfigurację miejsc źródłowych do zapisu nagrań oraz zdjęć. Może to być serwer FTP, SAMBA, TCP lub HTTP
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

 Obsługa zdarzeń – tutaj konfiguruje się reakcję kamery na zdarzenia ustawiane w menu „Event Detection”.
AirLive CW-720IR

AirLive CW-720IR

Na pierwszy rzut oka ilość opcji może odstraszyć, ale na szczęście wszystkie pozycje są sensownie rozmieszczone. Warto wspomnieć o dwukierunkowej komunikacji głosowej – funkcji, która w przypadku np. monitoringu dziecka umożliwia rozmawianie z nim. Kamera niestety nie ma wbudowanego głośnika, należy podłączyć go do złącza „Audio-Out” w urządzeniu. Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość wykrywania ruchu w maksymalnie 3 zdefiniowanych strefach, detekcja dźwięku (alarm po przekroczeniu określonego przez użytkownika progu) oraz funkcja wykrywania poruszenia kamery. Ważna jest również obsługa ciągłego nagrywania na karty pamięci – w przypadku braku dostępu do sieci nagrania będą zapisywane na lokalnym nośniku, dlatego żadne zdarzenie nie zostanie pominięte.

Jakość obrazu

Podsumowanie
Kamera AirLive CW-720IR to z pozoru proste urządzenie do monitoringu domu, jednak w praktyce okazuje się, że zostało ono wyposażone w wiele funkcji, które z powodzeniem będzie można wykorzystać w bardziej zaawansowanym systemie nadzoru. Nic nie można zarzucić jakości oraz płynności obrazu, chociaż szkoda, że nie jest możliwe nagrywanie w rozdzielczości Full HD. Zasięg diod LED w pomieszczeniach jest aż nadto wystarczający. Kamera nie jest niestety pozbawiona wad – niepełne tłumaczenie panelu administracyjnego, nieopisany przycisk reset, czy moim zdaniem zbyt duży uchwyt montażowy. Jednak wysoka jakość obrazu, ciekawy design i mnogość funkcji przeważają, dlatego kamerę mogę polecić osobom szukającym solidnej kamery do domowego monitoringu. Dodatkowym atutem jest niewysoka cena – około 400 zł. Wg informacji producenta urządzenie trafi do sprzedaży w marcu 2015 roku.

Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca