Test taniego pendriva ADATA – UV150 32 GB USB 3.0

Znany producent pamięci ADATA oferuje szeroki wybór pamięci przenośnych. Wśród nich znajduje się budżetowy model pendriva UV150 o pojemności 32 GB. Pendrive ten ma zachęcać nabywców przede wszystkim niską ceną i działaniem w standardzie USB 3.0.

ADATA_UV150_32GB_2

Pendrive zapakowany jest w jednorazowy blister. Wykonany został z cienkiego, lekkiego tworzywa, dzięki czemu jego waga jest prawie niezauważalna. Pendrive jest czarny z czerwoną wstawką przy mocowaniu zatyczki.

ADATA_UV150_32GB_3

Plastik jest błyszczący, a gładka powierzchnia zbiera odciski palców, są one jednak niewidoczne, a połysk sprawia, że ADATA UV150 wygląda elegancko. Pendrive z powodu swojej lekkości sprawia wrażenie delikatnego i wrażliwego na uszkodzenia. Jednak po bliższym przyjrzeniu się budowie i sprawdzeniu jak zachowuje się pod naciskiem, stwierdzam, że jest całkiem solidny, a plastik mimo lekkości jest twardy i odporny. Nie powinniśmy się bać uszkodzenia pamięci w przypadku upuszczenia go. Zatyczka lekko rusza się, nie jest zamocowana na sztywno, ale żeby ją odpiąć należy włożyć trochę siły, nie powinna więc wypiąć się samoczynnie podczas przenoszenia.

ADATA_UV150_32GB_4

Na pendrivie białą czcionką nadrukowano nazwę producenta, model i pojemność. Pendrive jest zakończony uchem, do którego możemy przyczepić smycz. Po zdjęciu zatyczki możemy ją przyczepić do wspomnianego ucha, dzięki czemu zmniejszymy szansę jej zgubienia.

ADATA_UV150_32GB_5

W przypadku tanich pamięci zwykle nie możemy oczekiwać dużej szybkości transferu danych. ADATA UV150 może jednak pochwalić się pracą w standardzie USB 3.0, pytanie tylko czy przełoży się to na szybkość pracy?

ADATA_UV150_32GB_6

Do testów prędkości przesyłania danych wykorzystałem dwa programy, AS SSD Benchmark i Crystal Disk Mark. Poniżej wyniki:

AS SSD Benchmark

  • Odczyt – 114,62 MB/s
  • Zapis – 17,92 MB/s

Crystal Disk Mark

  • Odczyt – 120,4 MB/s
  • Zapis – 18,46 MB/s

Testy wykazały, że ADATA UV150 bardzo dobrze radzi sobie z odczytem danych. Średnie prędkości osiągane przez urządzenie sięgały 120 MB/s, co w przypadku urządzeń działających w standardzie USB 3.0 jest przyzwoitym wynikiem. Gorzej przedstawia się szybkość zapisywania danych na pendrivie. Osiągnięte prędkości nie przekraczały magicznej granicy 19 MB/s, czyli pendrive nie wykorzystuje w pełni nawet szybkości na jaką pozwala USB 2.0.

Podczas testów z pamięcią nie było żadnych problemów, była szybko wykrywana przez komputery i nie nagrzewała się.

ADATA_UV150_32GB_7

Podsumowanie

ADATA UV150 32GB to solidnie wykonany, budżetowy pendrive o ładnym wyglądzie i dobrej szybkości odczytu. Słabiej prezentuje się przy zapisie danych, ale w tej cenie próżno szukać demonów prędkości. Jako tani nośnik danych powinien posłużyć właścicielowi długo i bezawaryjnie.

Cena
Od 33 zł
Nasza ocena

 ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

adata-logo