Test małego projektora Asus B1MR

Znany producent sprzętu elektronicznego ASUS przygotował mini projektor, który może okazać się niezastąpiony gdy potrzebujemy dokonać prezentacji, lub wyjeżdżamy na wakacje i mamy w planach oglądanie filmów. Projektor nie zmieści się do kieszeni, ale jest na tyle mały, że jego przenoszenie nie nastręcza problemów. Zapraszam do recenzji projektora Asus B1MR.

ASUS_B1MR_2

Zawartość opakowania
– Projektor Asus B1MR
– Torba
– Pilot
– Moduł WiFi
– Przewód VGA
– Zasilacz wraz z kablami
– Instrukcja obsługi

Specyfikacja
– Jasność 900 lumenów
– Rozdzielczość 1280x800px
– Żywotność lampy 30000 godzin
– Wbudowane głośniki 2 x 2W
– Wymiary 175 x 44.5 x 139 mm

ASUS_B1MR_3

Opis

Projektor zapakowany jest w niewielkie pudełko. Przestrzeń wewnątrz została bardzo dobrze zagospodarowana, dzięki czemu zmieściły się wszystkie akcesoria. Poza projektorem znajdziemy tu torbę do przenoszenia urządzenia, pilota, moduł Wifi podłączany do portu USB projektora, przewód VGA do połączenia z komputerem, zasilacz oraz instrukcję obsługi. W zestawie nie ma niestety przewodu HDMI, moim zdaniem producent mógłby zastąpić odchodzący w zapomnienie przewód VGA przewodem HDMI.

ASUS_B1MR_8

Projektor jest koloru czarnego, z wyróżniającą się chromowaną obudową obiektywu. Wszystkie przyciski sterujące zostały umieszczone na górnej części obudowy, zaraz za obiektywem. Regulacja ostrości umieszczona jest na obudowie obiektywu.

ASUS_B1MR_4

ASUS_B1MR_5
Przycisków jest dwanaście i są one podświetlane, obsługa jest intuicyjna i nie nastręcza problemów. Dokładną kopię przycisków sterujących znajdziemy na pilocie dołączonym do zestawu.

ASUS_B1MR_9

Na tylnym panelu umieszczone zostały: gniazdo słuchawkowe, wejście AV, slot na karty SD, port HDMI, port VGA oraz port USB.

ASUS_B1MR_10

Z prawej strony znajdziemy gniazdo zasilania.

ASUS_B1MR_11

Spód projektora wyposażono w cztery gumowe stopki, dzięki którym urządzenie nie ślizga się po powierzchni. Mamy także do dyspozycji rozkładane stopki pozwalające ustawić projektor pod kątem. Do wyboru są trzy pozycje ustawienia projektora – płasko, z otwartą mniejszą stopką oraz z otwartą większą stopką.

ASUS_B1MR_14

ASUS_B1MR_13

Obudowa projektora Asus B1MR ze wszystkich stron posiada otwory wentylacyjne służące do odprowadzania nadmiaru ciepła.

ASUS_B1MR_7

Materiały z których wykonany jest projektor są bardzo dobrej jakości i są bardzo dobrze spasowane.

Wrażenia z użytkowania

Asus B1MR możemy ustawić minimalnie w odległości 60 cm od powierzchni, na której będziemy wyświetlać obraz. Uzyskamy wtedy obraz o przekątnej 31 cali. Maksymalnie można ustawić projektor w odległości trzech metrów, co przełoży się na 153 cale. Producent chwali się, że z odległości jednego metra projektor wyświetla obraz o przekątnej 51 cali. Sprawdziłem to, ustawiłem projektor w odległości 1 metra od ściany i zmierzyłem przekątną wyświetlanego obrazu. Okazało się, że jest o cal większa od podawanej przez producenta i wyniosła 52 cale. To bardzo dobry wynik potwierdzający szeroki kąt obiektywu.

ASUS_B1MR_15

ASUS_B1MR_16

ASUS_B1MR_17

ASUS_B1MR_18

Lampa ma moc 900 lumenów wystarcza to do komfortowego użytkowania projektora wieczorem i w nocy. Jeśli chcemy korzystać z projektora w słoneczny dzień należy zasłonić wszystkie okna i zmniejszyć odległość od powierzchni wyświetlającej obraz.

Jakość wyświetlanego obrazu pomimo niedużej rozdzielczości 1280 x 800 jest bardzo dobra, a kolory są ładnie odwzorowane. Wraz ze zwiększaniem odległości i zwiększaniem przekątnej obraz traci na szczegółowości, dlatego zależnie od zastosowania trzeba dobierać odpowiednią odległość.

Na projektorze bardzo dobrze ogląda się filmy, ładnie też prezentują się gry. Jednak najbardziej zadowolone będą osoby potrzebujące małego lekkiego projektora do zabierania go ze sobą na prezentacje.

ASUS_B1MR_19

Po włączeniu Asus B1MR automatycznie wyszukuje urządzenia, które są do niego podłączone i rozpoczyna wyświetlanie obrazu. Oczywiście możemy podłączyć kilka źródeł danych i przy pomocy menu przełączać się pomiędzy nimi.

Projektor odczytuje dane z kart SD i urządzeń podłączonych pod USB. Pozwala na wybranie rodzaju danych jaki chcemy wyświetlać np. zdjęcia, filmy, pliki pdf. Zależnie od typu, który ustawimy przyciski w menu zostaną zmienione tak, by było dostosowane do wybranego typu danych.

Lista obsługiwanych formatów plików:
– wideo: AVI, MKV, MOV, MP4, MPG, MPEG, WMV
– audio: AAC, MP2, MP3, WAV, WMA
– graficznych: JPEG, BMP, JPG
– dokumentowych: Adobe PDF, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel, Microsoft Word, Text

Projektor został wyposażony w zestaw kodeków pozwalających mu odtwarzać filmy, niestety nie wyświetla napisów. Jeśli więc chcemy obejrzeć film z napisami, trzeba będzie podłączyć komputer. Bardzo dużą zaletą jest za to obsługa dokumentów Microsoft Word, Excel, PowerPoint i PDF, dzięki temu na prezentację nie musimy zabierać laptopa tylko np. pendrive czy kartę SD z odpowiednimi dokumentami.

Asus B1MR wyposażono w dwa dwu-watowe głośniki. Sprawdzają się w małych pomieszczeniach i pozwalają na dokonanie prezentacji, czy obejrzenie filmu. Jeśli jednak pomieszczenie będzie duże lub będziemy znajdować się w większej odległości od projektora mogą okazać się zbyt ciche. Dźwięk generowany przez głośniki jest dobry, nic nie trzeszczy, wszystkie dźwięki są wyraźne.

ASUS_B1MR_12

W zestawie znajduje się moduł WiFi, który możemy podłączyć do portu USB, ponieważ w urządzeniu znajduje się tylko jeden port USB, będziemy musieli wybierać czy włączamy WiFi, czy pendriva. Podłączenie modułu WiFi pozwala na połączenie z projektorem smartfona bądź tabletu. Aby to uczynić trzeba pobrać aplikację na urządzenia mobilne – Asus Wi-Fi Projection. Po jej zainstalowaniu możemy sparować smartfon/tablet z projektorem.

Aby tego dokonać należy w aplikacji podać kod wygenerowany przez projektor. Niestety nie można sparować urządzeń na stałe, przy każdym podłączeniu modułu WiFi generowany jest nowy kod, który trzeba wpisać w aplikacji, aby połączyła się z projektorem.

Aplikacja pozwala na prezentowanie zawartości pamięci urządzenia na projektorze, dodatkowo możemy na żywo przesyłać obraz z kamery smartfona/tabletu.

Projektor w trakcie użytkowania ma ciepłą obudowę, system chłodzący generuje słyszalny szum, ale nie jest on drażniący i szybko przestajemy zwracać na niego uwagę.

ASUS_B1MR_6

Podsumowanie

Projektor Asus B1MR to bardzo dobry projektor o niewielkich rozmiarach. Idealnie nadaje się do przenoszenia, a co za tym idzie świetnie sprawdzi się na prezentacjach, a także na wakacjach jako mobilne centrum rozrywki. Lampa jest wystarczająco jasna, by móc korzystać z urządzenia w każdych warunkach. Jeśli potrzebujecie małego przenośnego projektora, polecam model B1MR.

Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

asus