Ferguson FBOX ATV – test tv boxa dla wymagających

FBOX ATV to nowy model tv boxa w ofercie firmy Ferguson. Ma bardzo ciekawą specyfikację, ale nie należy do najtańszych. Zapraszam do bliższego poznania produktu w poniższej recenzji.

Specyfikacja

CPU GPU
Main Chipset HiSilicon HI3798M V200 up to 2.0GHz
CPU Cores Quad-core
CPU Architecture ARM Cortex A53
GPU ARM Mali-450 (OpenGL ES 2.0/1.1 and OpenVG 1.1)
MEMORY
RAM memory SDRAM 2GB DDR4
DISK SPACE
Storage 8GB
External Storage microSD card up to 128GB (also for applications)
CONNECTIVITY
Bluetooth 4.0
HDMI HDMI 2.0a TX with HDCP 2.2, 4K 10bit UHD @60Hz up 4096x2160px, 1080p/i, 720p/i, 576p/i, 480p/i
Ethernet RJ45 10/100M Ethernet interface
Wi-Fi DualBand 2,4/5GHz 802.11a/b/g/n/ac MIMO 2 build-in antennas
USB 1x USB 3.0 port, 1x USB 2.0 port
Ports AV, HDMI 2.0, USB 2.0, USB 3.0, S/PDIF, LAN 10/100Mbit, Micro SD (up to 128GB), DC 5V
SYSTEM
Software Dual OS Android for TV 7.0 and Linux Debian
VIDEO
Video Support HDTV, SDTV MPEG-2, MPEG-4,
H.264, HEVC/H.265, AVS, Divx 2K/4K decoding
Video Formats Support MKV, MP4, WMV, MPG, MPEG, DAT, AVI, MOV, ISO, others via applications
Video Containers Support MKV(h.264, HEVC/h.265), WMV, MP4, RM, RMVB, TS, AVI, VOB, MOV (h.264, HEVC/h.265), ASF, 3GP, others via applications
AUDIO
Audio Support Dolby Digital 5.1, 7.1, Dolby Atmos 9.1.2
Audio Containers Support MP3, WMA, WMA, AAC, OGG, OGA, FLAC, ALAC, others via applications
OTHER
Input Voltage DC 5V/2A
Power Consumption Max 10W
Power Consumption in Standby ≤ 0.5W
Storage Temperature -40~60°C
Operating temperature -5~45°C
Humidity <95%
Dimensions (HxWxL) 20x105x105 mm
Net Weight 200 g

Zawartość opakowania

  • Ferguson FBOX ATV
  • Pilot
  • Baterie
  • Zasilacz
  • Instrukcja obsługi w języku polskim i angielskim
  • Karta gwarancyjna
  • Kupony rabatowe do sklepu Ferguson

FBOXATV_2

Ferguson FBOX ATV ma niewielkie rozmiary, dzięki temu nie rzuca się w oczy i nie wymaga wiele miejsca. Jego kształt patrząc od góry jest kwadratowy z zaokrąglonymi rogami, od przodu zobaczymy niski, długi prostokąt, z widoczną nazwą modelu napisaną jasną, dużą czcionką.

FBOXATV_9

Zaraz za nazwą swoje miejsce znalazł odbiornik sygnału pilota, podświetlony czerwoną diodą gdy FBOX ATV jest wyłączony, lub zieloną gdy jest włączony.

FBOXATV_5

Z prawej strony umieszczone są dwa gniazda USB, po jednym w standardzie 3.0 i 2.0.

FBOXATV_6

Z tyłu zaczynając od lewej znajdują się: gniazdo AV 3.5 mm jack, gniazdo S/PDIF optyczne, złącze HDMI 2.0, gniazdo RJ45 10/100Mbit Ethernet oraz gniazdo zasilania DC 5V.

FBOXATV_7

Z lewej strony producent umieścił slot kart microSD.

FBOXATV_8

Od spodu urządzenie wyposażone jest w cztery stopki antypoślizgowe, które poza przyczepnością zapewniają także przepływ powietrza między FBOXem, a podłożem zapewniając lepsze chłodzenie. Dodatkowo obudowa FBOXa posiada wiele otworów, dzięki którym urządzenie jest dobrze chłodzone.

Ferguson FBOX ATV prezentuje się dobrze i wykonany został z bardzo dobrej jakości materiałów. Obudowa jest odporna na palcowanie, ale nie na kurz, który od czasu do czasu będziemy musieli zetrzeć.

FBOXATV_4

Wewnątrz FBOX ATV swoje miejsce znalazły całkiem dobre podzespoły. Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor 4x (2 GHz) HISilicon 3798M V200 z 2 GB pamięci DDR4. FBOXa wyposażono w 8 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD. TV box wspiera rozdzielczość 4K, a także dźwiek 9.1.2 Dolby Atmos.

FBOX ATV posiada dwuzakresowe WiFi działające w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Dzięki temu przy zadaniach wymagających szybkiej transmisji danych możemy skorzystać z pasma 5 GHz, jest to ważne np. przy oglądaniu filmów w rozdzielczości 4K. Połączenie sieciowe działa stabilnie, anteny dobrze zbierają sygnał.

Urządzenie pozwala na korzystanie z dwóch systemów operacyjnych. Podstawowym jest Android TV 7.0, drugi to Linux Debian.

Android TV oferuje pełny pakiet multimedialny, do dyspozycji mamy przeglądarkę internetową, programy muzyczne i filmowe, a także gry i aplikacje google play.
Linux oferuje natomiast zaawansowane funkcje sieciowe i przyda się bardziej zaawansowanym użytkownikom. Do dyspozycji mamy serwer SSH, Pure-FTP serwer, transmission-daemon, Plexmediaserver, TVH 4.1.

FBOXATV_3

Do obsługi Ferguson FBOX ATV używamy pilota dołączonego w zestawie. Wygląda jak typowy pilot dołączany do telewizorów i ma mnóstwo przycisków. Pilot działa dobrze, pod warunkiem, że wycelujemy go dokładnie w stronę odbiornika, czasem może to być uciążliwe. Zamiast pilota do sterowania urządzeniem możemy użyć klawiatury i myszki podłączając je do gniazda USB. Podczas testów korzystałem na przemian z pilota i bezprzewodowej klawiatury z touchpadem. W przypadku wpisywania tekstu w przeglądarce, youtube, czy wyszukiwarce filmów lepiej sprawdza się klawiatura, natomiast przy nawigacji po pozycjach np. poszczególne filmy w Showmax – lepiej operuje się pilotem.

FBOXATV_15

Instalacja urządzenia jest bardzo prosta, wystarczy podłączyć je przewodem HDMI (nie ma w zestawie) do telewizora, oraz podłączyć zasilacz. Następnie za pomocą pilota włączamy FBOX ATV, a na telewizorze ustawiamy źródło obrazu na odpowiednie gniazdo HDMI.

FBOXATV_14

Po włączeniu należy połączyć się z siecią LAN, bądź WiFi. Po skonfigurowaniu połączenia możemy zacząć korzystać z dobrodziejstw FBOXa. Producent zaleca na początek aktualizację oprogramowania, można to zrobić w ustawieniach. Możemy też rozpocząć korzystanie bez aktualizacji, urządzenie samo przypomni się w tym temacie, gdy sprawdzi czy jest dostępne nowe oprogramowanie. Sama aktualizacja przebiega bezboleśnie i szybko, w przypadku kolejnych aktualizacji należy jednak pamiętać o backupie danych, ponieważ niektóre wymagają całkowitego skasowania danych urządzenia.

Żeby korzystać z Google Play i usług Google, należy zalogować się na swoje konto gmail. Działa to na takiej samej zasadzie jak w smartfonach z androidem.

FBOXATV_13

Dalej jest już z górki, na ekranie startowym mamy podstawowe aplikacje, można je dowolnie dodawać i usuwać. Wszystkie aplikacje znajdują się w „App Manager”. Korzystając z Google Play Store możemy instalować nowe aplikacje i gry.

FBOXATV_12

Podczas testów urządzenie działało stabilnie, nie zdarzały się restarty, czy samoczynne wyłączanie otwartych programów. Bardzo dobrze działają usługi płatne takie jak Netflix i Showmax jak i bezpłatne Kodi czy Youtube. Programy uruchamiają się szybko, a system działa płynnie.

FBOXATV_11

Ferguson FBOX ATV nie ma tendencji do nagrzewania się, układ chłodzenia dobrze spełnia swoją rolę.

Na szczególną pochwałę zasługuje instrukcja obsługi, gdzie dokładnie, krok po kroku opisana jest konfiguracja urządzenia, przeprowadzanie aktualizacji, czy wszystkie funkcje pilota. Brawo dla producenta za bardzo dobre podejście do klienta.

FBOXATV_10

Podsumowanie

Ferguson FBOX ATV to niewielkie urządzenie o sporych możliwościach. Z jednej strony dostajemy multimedialny kombajn wspierający odtwarzanie w rozdzielczości 4K i świetnej jakości dźwięk w standardzie Dolby Atmos 9.1.2, z drugiej mały domowy serwer zapewniający szeroki zakres funkcji dzięki systemowi Linux. Niewątpliwie jest to produkt warty uwagi i polecenia.

Cena
329 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

logo-ferguson-sp-z-o-o