Test kuchenki mikrofalowej Panasonic NN-GD371S

Test kuchenki mikrofalowej Panasonic NN-GD371S

Podobne artykuły

 • Brak podobnych artykułów.

Kuchenka mikrofalowa ma swoich zwolenników i przeciwników. W większości kuchni możemy ją jednak zobaczyć, a dla niektórych osób jest niezastąpiona. Do testów trafiła kuchenka wyposażona w nowoczesną technologię inwertorową: Panasonic NN-GD371S. Zapraszam do lektury.

Zawartość opakowania

 • Kuchenka mikrofalowa Panasonic NN-GD371S
 • Szklany talerz obrotowy
 • Pierścień z rolkami
 • Ruszt
 • Talerz Panacrunch
 • Uchwyt
 • Instrukcja obsługi

Specyfikacja

 • System zasilania Inverter
 • Moc w trybie gotowania 950 W
 • Moc grilla 1000 W
 • Pojemność komory 23 L
 • Rozmiar talerza 285mm
 • Wymiary zewnętrzne 489 x 279 x 395 mm
 • Programy automatyczne 13
 • Blokada rodzicielska

Kuchenka zapakowana jest w duże, solidne, tekturowe pudło. Wewnątrz znajdziemy urządzenie oraz akcesoria. Panasonic NN-GD371S jest dość ciężka i ma spore rozmiary. Rekompensuje to pojemnością komory i średnicą talerza.

Panasonic_NN_GD371s_12

Kuchenka jest wykończona stalą nierdzewną, dzięki czemu bardzo dobrze się prezentuje. Wadą tego rozwiązania są pozostające na powierzchni odciski palców. Wykonanie i zastosowane materiały są bardzo dobrej jakości. Wszystkie elementy są dobrze spasowane i dopracowane w każdym calu.

Panasonic_NN_GD371s_11

Od frontu znajdują się drzwiczki otwierane przyciskiem, a po prawej stronie wyświetlacz oraz panel sterujący.

Górna powierzchnia jest gładka i umieszczono na niej jedynie naklejkę z ostrzeżeniem o gorącej powierzchni.

Panasonic_NN_GD371s_5

Podobnie z prawej strony nie znajdziemy niczego szczególnego.

Panasonic_NN_GD371s_4

Za to po lewej stronie umieszczone zostały otwory wentylacyjne.

Panasonic_NN_GD371s_3

Z tyłu po lewej stronie znajduje się otwór wentylacyjny, a nad nim wyjście przewodu zasilającego, oraz odbojnik, który zabezpiecza urządzenie przed zbyt bliskim dosunięciem do ściany.

Panasonic_NN_GD371s_6

Wnętrze kuchenki mikrofalowej to miejsce, w którym wykorzystamy wszystkie dołączone akcesoria. Podstawą jest pierścień z rolkami i umieszczony na nim szklany talerz. To właśnie na nim możemy położyć talerz Panacrunch lub ruszt.

Panasonic_NN_GD371s_8

Panasonic_NN_GD371s_7

We wnętrzu pod sufitem umieszczony został grill, na górze po lewej i prawej stronie znajdują się otwory wentylacyjne. Po prawej na dole umieszczona została osłona mikrofali, której nie należy zdejmować.

Dzięki zastosowaniu technologii inwertorowej zmniejsza się przestrzeń potrzebna na mechanizmy, a zwiększa przestrzeń do gotowania. Tym samym rozmiar kuchenki pozostaje taki sam, a zyskujemy zwiększoną przestrzeń komory. Dodatkowo jej kompaktowe rozmiary zmniejszają wagę urządzenia.  Energia jest dostarczana w sposób ciągły, co pozwala na szybsze rozmrażanie i gotowanie potraw, przy zachowaniu tej samej mocy urządzenia.

Wróćmy do frontu urządzenia, a konkretnie jego prawej strony, czyli wyświetlacza i panelu sterującego.

Panasonic_NN_GD371s_10

Na wyświetlaczu pokazywany jest czas gotowania/rozmrażania, rodzaj ustawionego programu, a także tryb, w którym aktualnie działa kuchenka. Gdy nie korzystamy z urządzenia wyświetla się godzina (należy ją ustawić po każdym odłączeniu zasilania).

Pod wyświetlaczem znajduje się centrum dowodzenia kuchenką mikrofalową. Zaczynając od góry od lewej mamy przycisk Micro Power, który pozwala na ustawienie poziomu mocy mikrofalowej kuchenki według poniższej tabeli:

1 naciśnięcie Duża 950 Watów
2 naciśnięcia Rozmrażanie 270 Watów
3 naciśnięcia Średnia 600 Watów
4 naciśnięcia Niska 440 Watów
5 naciśnięć Powolne gotowanie 300 Watów
6 naciśnięć Utrzymywanie ciepła 100 Watów

Drugi przycisk Grill 1-2-3 pozwala na ustawienie poziomu mocy grilla według poniższej tabeli:

1 naciśnięcie Grill 1 1000 W (wysoki)
2 naciśnięcia Grill 2 850 W (średni)
3 naciśnięcia Grill 3 700 W (niski)

Trzeci przycisk Combi pozwala na ustawienie gotowania kombinacyjnego zgodnie z poniższą tabelą:

Naciśnij Poziom MW Grill
1 raz Combi 1 440 W 1000 W (wysoki)
2 razy Combi 2 300 W 1000 W (wysoki)
3 razy Combi 3 300 W 850 W (średni)

Drugi rząd przycisków rozpoczyna Turbo, który pozwala na ustawienie automatycznego programu rozmrażania zależnie od wagi produktu w trybie turbo.

Następnym w kolejce jest przycisk Auto, którym możemy ustawić programy automatycznego gotowania z uwzględnieniem wagi.

Ostatni przycisk w tym rzędzie to Panacrunch służący do podgrzewania potraw z wykorzystaniem przeznaczonego do tego talerza.

Pod przyciskami umieszczone zostało pokrętło czas/waga, przy pomocy którego ustawiamy czas gotowania/rozmrażania/grillowania/podgrzewania potraw, a także jeśli dany program ma taką możliwość ustawiamy wagę umieszczonych w kuchence produktów. Pokrętło można schować wciskając je w obudowę, aż poczujemy, że zaskoczył zatrzask. Jeśli chcemy wyciągnąć pokrętło, klikamy w nie. Dzięki temu po dokonaniu ustawień, możemy je schować, aby przypadkiem nie dokonać już żadnych zmian. Jeśli nie używamy kuchenki, to schowane pokrętło poprawia jej estetykę i zapobiega osadzaniu się na nim kurzu.

Panasonic_NN_GD371s_9

Pod pokrętłem znajduje się kolejny zestaw przycisków. Pierwszym jest M – przycisk pamięci pojedynczego programu. Jeśli podgrzewamy coś często i nie chcemy za każdym razem ustawiać mocy i czasu przygotowania, to możemy skorzystać z przycisku pamięci, który po zaprogramowaniu i naciśnięciu będzie odtwarzał zapamiętany program. Należy jednak pamiętać, że po odłączeniu zasilania przycisk należy ponownie zaprogramować.

Drugim przyciskiem w rzędzie jest Timer, którym ustawiamy opóźnienie włączenia danego programu, bądź opóźnienie kolejnego kroku gotowania.

Trzeci przycisk to zegar, który pozwala na zaprogramowanie zegara w urządzeniu, który wyświetla się w trybie czuwania.

W kolejnym rzędzie znajdują się dwa przyciski. Pierwszy to przycisk stop/kasowanie, który po ustawieniu programu można skasować pojedynczym kliknięciem. Jeśli program jest uruchomiony to pojedyncze kliknięcie go pauzuje, drugie kliknięcie powoduje jego skasowanie. Drugi przycisk to Start, jak nazwa wskazuje służy do włączania ustawionego programu.

Na samym dole umieszczony został duży wciskany przycisk, przy pomocy którego otwieramy drzwiczki kuchenki. Podczas działania urządzenia wciśnięcie przycisku i otwarcie drzwiczek powoduje automatyczne zatrzymanie pracy kuchenki. Drzwiczki wyposażone zostały także w specjalne zatrzaski, które uniemożliwiają otwarcie ich „na siłę” bez wciśnięcia przycisku otwierającego.

Kuchenka wyposażona jest w funkcję zabezpieczenia przed dziećmi. Aby ją uruchomić należy trzykrotnie nacisnąć przycisk start. Na wyświetlaczu pojawią się poziome kreski sygnalizujące, że urządzenie jest zabezpieczone. W tym trybie nie można uruchomić urządzenia. Aby wyłączyć tryb zabezpieczenia, należy trzykrotnie nacisnąć przycisk stop.

A jak Panasonic NN-GD371S działa w praktyce? Najprostszym sposobem na podgrzanie potrawy jest umieszczenie jej w komorze mikrofali. Następnie należy ustawić moc mikrofali za pomocą przycisku Micro Power (moc wyświetla się na wyświetlaczu), po czym pokrętłem ustawiamy czas (widoczny po ustawieniu na wyświetlaczu) i klikamy Start. Rozpocznie się proces podgrzewania, a na wyświetlaczu będzie pokazywane odliczanie czasu pozostałego do końca procesu. O zakończeniu pracy kuchenka poinformuje nas sygnałem dźwiękowym. Wystarczy otworzyć drzwiczki i wyjąć gotową potrawę.

Panasonic_NN_GD371s_14

Ta kuchenka mikrofalowa to nie tylko zwykłe podgrzewanie czy gotowanie. Za pomocą drugiego przycisku Grill, możemy zrobić sobie grilla bez wychodzenia z domu. W tym celu do komory kuchenki wkładamy ruszt. Na nim możemy umieścić co chcemy. Ponieważ jestem bardziej mięsożercą, to wśród potraw przygotowanych w urządzeniu znalazła się kiełbaska, kurczak czy kaszanka. Ale grilować możemy wszystko to, co na zwykłym grillu, pod warunkiem, że dany produkt zmieści się do komory. Po zamknięciu drzwiczek ustawiamy jeden z 3 poziomów grillowania, następnie pokrętłem ustawiamy czas i włączamy przyciskiem Start. Podczas grillowania należy co jakiś czas kontrolować, czy potrawa się nie przypala i obracać jeśli chcemy by była równomiernie upieczona. Z mojego doświadczenia wynika, że kuchenka Panasonic NN-GD371S z grillowaniem radzi sobie bardzo dobrze, a w potrawach brakuje jedynie popiołu z węgla.

Panasonic_NN_GD371s_15

Następną funkcją jaką oferuje nam urządzenie jest gotowanie kombinacyjne. Do wyboru również są 3 poziomy mocy, przy czym tutaj korzystamy i z mikrofali do gotowania i z grilla do opiekania, co w połączeniu pozwala zarówno równomiernie ugotować całą potrawę jak i ugrillować ją z zewnątrz. Podobnie jak w poprzednich programach także tutaj zaczynamy od ustawienia mocy przyciskiem Combi, a następnie ustawiamy pokrętłem czas i klikamy Start.

Panasonic NN-GD371S oferuje także tryb automatycznego rozmrażania w trybie Turbo. Dostępne są trzy programy, z których pierwszy przeznaczony jest do małych kawałków mięsa, takich jak kotlety, mięso mielone, kiełbaski. Drugi program służy do rozmrażania dużych kawałków mięsa takich jak cały kurczak, czy pieczeń. Trzeci program pozwala rozmrażać małe i duże bochenki chleba. Po włożeniu obiektu do komory ustawiamy właściwy program przyciskiem Turbo, następnie pokrętłem ustawiamy wagę produktu i wciskamy Start. Podczas rozmrażania należy sprawdzać czy potrawa rozmraża się równomiernie i obracać bądź rozdzielać kawałki, które rozmroziły się na tyle by je oddzielić.
Funkcja ta jest bardzo fajna i sprawdza się bardzo dobrze jeśli nie chcemy czekać kilku godzin na zwykłe rozmrożenie.

Do dyspozycji mamy także tryb automatycznego gotowania z uwzględnieniem wagi potrawy. Programów w tym trybie jest 10, w tym między innymi: gotowanie świeżych warzyw, gotowanie świeżych ryb, ryż, gotowanie kawałków świeżego kurczaka, a przy wykorzystaniu talerza Panacrunch także pizza świeża i mrożona. Ustawiamy odpowiedni program, następnie wagę produktu i włączamy Start. Programy są proste w użyciu i pozwalają na szybkie przygotowanie smacznych potraw, a nawet całego obiadu. Wystarczy dokładnie stosować się do informacji zawartych w instrukcji obsługi, gdzie znajdziemy tabelę, ze wszystkimi trybami Auto, oraz informacje jaki tryb należy zastosować do danego rodzaju potrawy. Bardzo smaczny wychodzi ryż z warzywami i kurczakiem, mimo że poszczególne produkty musimy gotować osobno, to na koniec połączone danie możemy delikatnie podgrzać i otrzymujemy solidną porcję smacznego białka, węglowodanów i witamin.

Wspomniałem wyżej o zastosowaniu talerza Panacrunch. Talerz ten pozwala zarumienić i uzyskać większą kruchość  przygotowywanej potrawy. Panacrunch działa na trzy sposoby: podgrzewa talerz, absorbując mikrofale, podgrzewa żywność bezpośrednio przez mikrofale oraz opieka żywność grillem. Dno talerza Panacrunch do pizzy pochłania mikrofale i zamienia je w ciepło. Następnie, ciepło to jest przekazywane przez talerz do żywności. Efekt podgrzewania jest maksymalizowany przez powłokę antyadhezyjną.

Panasonic_NN_GD371s_13

Jak go używać? Żeby uzyskać jak najlepszy efekt należy najpierw zagrzać talerz. Grzejemy go korzystając z maksymalnej mocy mikrofal. Następnie umieszczamy w nim naszą potrawę i podgrzewamy korzystając z programu kombinacyjnego, czyli używając i mikrofal i grilla. Efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający zwłaszcza dla pizzy, jeśli ktoś lubi chrupiącą skórkę. Talerz możemy także posmarować oliwą, co da dodatkowy efekt.

Przy korzystaniu z talerza Panacrunch należy pamiętać o tym, że bardzo się nagrzewa, na szczęście producent dodał specjalny uchwyt, przy pomocy którego możemy bezpiecznie wkładać i wyciągać talerz.

Na koniec zostawiłem możliwość gotowania w kilku krokach i możliwość gotowania z przerwami. Pierwsza funkcja polega na tym, że możemy ustawić przygotowanie potrawy w 2 lub 3 krokach. Np. najpierw grillujemy przez 10 minut, a później gotujemy przez 3 minuty. Jak to wykonać? Wkładamy potrawę do komory kuchenki. Wciskamy przycisk Grill, pokrętłem ustawiamy czas 10 minut, następnie wciskamy przycisk Micro Power i pokrętłem ustawiamy czas na 3 minuty. Wciskamy Start i czekamy na wykonanie całej operacji.

Panasonic_NN_GD371s_16

Z kolei druga funkcja, czyli gotowanie z przerwami dostępna jest przy użyciu Timera. Możemy ustawić gotowanie z opóźnieniem, np. wychodzimy na godzinę z domu, ale chcemy po powrocie mieć ciepłe jedzenie czy gorącą herbatę. Najpierw klikamy przycisk Timer i ustawiamy czas opóźnienia, następnie ustawiamy program i klikamy Start. Po upływie czasu program zostanie włączony. Timer pomocny jest także np. podczas rozmrażania. Ustawiamy tryb rozmrażania, kolejno przy pomocy Timera czas odstawienia, a także czas gotowania i włączamy start. Efekt będzie taki, że kuchenka najpierw będzie rozmrażać potrawę, następnie odczeka określony przez nas czas i zacznie ją gotować. Po zakończeniu całej operacji powinniśmy mieć gotowe do spożycia danie.

W instrukcji obsługi znajdziemy komplet informacji do korzystania ze wszystkich funkcji urządzenia, a także szczegółowe tabele z programami i zastosowaniami. Dodatkowym smaczkiem są przepisy umieszczone na końcu podręcznika.

Panasonic_NN_GD371s_2

Podsumowanie

Panasonic NN-GD371S pokazuje, że kuchenka mikrofalowa może oferować całkiem duże możliwości przygotowywania posiłków. Jest to łatwe, szybkie i przyjemne. Zaletą urządzenia jest także zwiększona pojemność komory w stosunku do wymiarów kuchenki, dzięki zastosowaniu technologii inwertorowej. Dla osób z małymi dziećmi nie bez znaczenia może być też funkcja blokady rodzicielskiej.

Cena
Od 559 zł
Nasza ocena

 ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

panasonic_logo