Test kamery samochodowej XBlitz

W dzisiejszym odcinku chcę przybliżyć kamerę samochodową A2 GPS Xblitz. Kamera dotarła do mnie w małym, białym pudełku. Z przodu opakowania widzimy jak mniej więcej prezentuje się urządzenie.

1

Na odwrocie pudełka sprawdzić możemy sobie specyfikację techniczną.

2

Zawartość zestawu to kamera przednia, kamera tylna, moduł GPS, przewód łączący, ładowarka, czytnik kart micro SD, uchwyt magnetyczny, instrukcja, naklejka informująca o nagrywaniu kamerą Xblitz.

3

Cały zestaw został wykonany w kolorze czarnym. Kamera jest niewielka i lekka. Frontowa część urządzenia wyposażona została w obiektyw, nad nim widnieje logo Xblitz, w prawym dolnym rogu nazwa modelu – ,,A2 GPS”.

4

Na odwrocie kamerki umiejscowiono ekran LCD, na dole poniżej wyświetlacza umiejscowiono 3 przyciski, za pomocą których sterujemy funkcjami urządzenia.

5

Lewy bok został wyposażony w przycisk włączający zasilanie.

7

Z prawej strony kamera została wyposażona w slot na kartę microSD, RESET i port kamery cofania.

6

Spód kamerki  pokrywają otwory wentylacyjne, które mają za zadanie chłodzić urządzenie.

8

U góry mocujemy uchwyt, na którym zostanie zawieszona kamera.

9

Dane techniczne

Rozdzielczość przedniej kamery: FHD 1920×1080 px
Rozdzielczość tylnej kamery: VGA 640×480 px
Szeroki kąt widzenia: Tak
Obsługa kart pamięci: micro SD
Automatyczny podgląd w momencie cofania: Tak
G-Sensor: Tak
Tryb parkingowy: Tak
Moduł GPS: Tak
Nagrywanie w pętli: Tak
Detekcja ruchu: Tak
Wbudowana bateria: Tak
Wbudowany mikrofon: Tak
WDR: Tak

Tak jak już wspominałam wyżej – kamera jest kompaktowego rozmiaru, będzie więc bardzo dyskretna w samochodzie, z pewnością nie będzie rozpraszać kierowcy w trakcie jazdy. Niemniej jednak wyświetlacz jest wystarczająco duży by komfortowo z niego korzystać. Jego przekątna wynosi 1,5 cala a interfejs jest w języku polskim, co znacznie ułatwia obsługę urządzenia.

14

Samo mocowanie kamerki w samochodzie odbywa się w wygodny i bezproblemowy sposób – za pomocą przyssawki.

11

Ładowanie A2 GPS odbywa się za pomocą złącza miniUSB umiejscowionego nieco wyżej ponad przyciskiem włączającym zasilanie kamery.

12

A2 GPS jak sama cyfra wskazuje – to zestaw dwóch kamer samochodowych: przedniej i tylnej. Zyskujemy tym samym całkowitą kontrolę nad tym co dzieje się zarówno z przodu samochodu jak i z tyłu. Obiektyw, w który została wyposażona ta kamera nagrywa obraz w zakresie 140°.

Dzięki obiektywowi 140°, o którym mowa wyżej – kamerka nagrywa filmy a także robi zdjęcia w wysokiej jakości High Definition (rozdzielczość 1920 x 1080px w 30 klatkach na sekundę) a więc filmy nagrywane A2 GPS wychodzą idealnie. Bez problemu jesteśmy w stanie odczytywać numery tablic. Musicie jednak pamiętać o tym, że rejestrowanie i zapisywanie numerów rejestracyjnych aut nie w każdym kraju jest legalne więc zanim przekroczycie granice danego kraju koniecznie sprawdźcie obowiązujące tam przepisy ażeby uniknąć ewentualnej kary finansowej. Poniżej film nagrany testowanym wideorejestratorem:

IMG_001

Jeśli chodzi o kamerę tylną – tutaj obraz nagrywany jest w rozdzielczości VGA – 640 x 480 pikseli. Filmy nagrywane tym modelem oraz zdjęcia zapisują się w plik MOV z kodowaniem H.264 więc będziemy w stanie włączyć je praktycznie na każdym, dowolnym urządzeniu. Materiały zapisywane są na kartę microSD ale niestety producent nie dołącza jej do zestawu więc musimy ją zakupić we własnym zakresie. Kamera tylna może posłużyć nie tylko do rejestracji zdarzeń za pojazdem ale również jako kamera cofania. W kwestii czysto technicznej – warto ją zamontować w okolicy oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub tak jak w naszym przypadku – poniżej niej.

Niestety warunki atmosferyczne nie sprzyjały wykonaniu zdjęć, załączam więc jedno:

16

Automatyczne zabezpieczenie nagranych plików zapewni nam G-sensor. Gdy trzeba gwałtownie zahamować albo auto bierze udział w wypadku – nasze materiały pozostają bezpieczne i nie zostaną skasowane. Mowa tutaj oczywiście o materiałach z najbliższego przedziału czasowego a więc mogą okazać się kluczowe w pomocy ustalenia winnego niebezpiecznego zdarzenia drogowego i pociągnięcia go do konsekwencji.

Jedna z możliwych funkcji tego modelu to tryb parkingowy.  Jak działa tryb parkingowy? W przypadku wstrząsu wywołanego jakąś stłuczką w trakcie postoju – kamerka zacznie automatycznie nagrywanie. Zapisze dla nas niepożądane zdarzenie mimo, że nas akurat nie będzie w aucie.

Zdjęcia wykonane kamerą A2 GPS są wyraźne i dokładne. Uchwycony obraz zachowuje naturalną kolorystykę otoczenia.

Testowany wideorejestrator został wyposażony w funkcję WDR czyli Wide Dynamic Range – jest to funkcja, która poprawia możliwości w kamerkach IP i rozszerza zakres dynamiki. Wzbogaca też naświetlenie obrazu, uwidacznia nieoświetlone elementy obrazu, analizuje piksele i dynamicznie zmienia ich wartości – te niedoświetlone oraz prześwietlone. WDR pozwala na dokładnie zarejestrowanie obrazu, nawet gdy mamy do czynienia z dużym kontrastem.

Na koniec ostatnia z opcji tego rejestratora, o której chcę wspomnieć a jest to nagrywanie w pętli czyli LOOP RECORDING – pozwala ono na filmowanie obrazu bez przerwy, bez względu na to jakiej pojemności posiadamy kartę pamięci (funkcja ta łączy się ściśle z czujnikiem G-sensor). Nagrywanie w pętli jest dużą zaletą. Wiele osób nie docenia tej funkcji a przecież umożliwia nam w wygodny sposób przeglądać filmiki z najważniejszych zdarzeń, jednocześnie nie przeciążając karty pamięci bo nie trzymamy na niej niepotrzebnych filmów, które zajmowałyby wolne miejsca na karcie.

Kamera samochodowa A2 GPS służy zapisywaniu obrazu w rozdzielczości 1080 Full HD podczas jazdy samochodem – nagrywa dokładnie to, co widzi kierowca. Jeśli zdarzy się nam jakiś incydent na drodze – bez problemu będziemy w stanie odtworzyć i sprawdzić kto brał udział w zdarzeniu a także jego przebieg. Kamerka zarejestruje numery tablic rejestracyjnych i będzie w stanie dostarczyć materiał dowodowy dla policji. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję WDR czyli Wide Dynamic Range, G-sensor, tryb parkingowy.

Kamerka łączy w sobie malutki rozmiar ze wszystkimi niezbędnymi dla kierowcy funkcjami. Zdjęcia i filmy wykonywane rejestratorem są naprawdę bardzo wyraźne i bez problemu będą dla nas zapisywać wszystkie interesujące nas informacje i dane. Kupując wideorejestrator na pewno zyskacie spokój i poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Kamera A2 GPS Xblitz jest dostępna w cenie 299,00 zł

ocena9

Sprzęt do testów dostarczył:

logo Xblitz