Test AX1800 Wi-Fi 6 DWA-X1850 USB Adapter od D-Link

W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam bliżej Adapter Wi-Fi 6 od D-Link.

Urządzenie dotarło do nas w malutkim fioletowo-czarnym pudełku.20211117_102813 (Kopiowanie)

Druga strona opakowania prezentuje się następująco:

20211117_102820 (Kopiowanie)

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się czarny, mały Adapter a także skrócona instrukcja obsługi. Adapter został wykonany z lekkiego po części matowego a po części śliskiego tworzywa. Od góry na środku zobaczyć można szary trójkąt, informujący nas o kierunku otwarcia urządzenia. Po bokach owego trójkąta umiejscowione zostały otwory wentylacyjne, które służą chłodzeniu adaptera.

7

Z tyłu praktycznie cały Adapter pokryty został otworami wentylacyjnymi – wyjątkiem jest czarna, śliska zatyczka, zabezpieczająca slot Adaptera.

5

Boki Adaptera nie zostały wyposażone w żadne funkcje.

4

 

3

Od spodu umiejscowiono srebrny pasek z logo ,,D-Link”.

6

Od góry urządzenie zostało wyposażone w wejście USB, zamykane czarną zaślepką.

2

Dane techniczne

Rodzaj połączenia
802.11ax Wi-Fi 6
Dual-Band
 Tak
MU-MIMO
 Tak
Złącze
USB 3.2
Przepustowość Wi-Fi
1200 Mbps 5 GHz574 Mbps 2.4 GHz
Rodzaj urządzenia
Adapter USB

Jak już wspominaliśmy wyżej – adapter jest malutki i lekki. Prezentuje się bardzo ciekawie, chociaż boki dosyć daleko wystają. W laptopie mając kilka wejść USB obok siebie – niestety obok nie podłączymy nic więcej. Bok adaptera będzie przeszkadzał.

Podłączając urządzenie do laptopa wyświetlają nam się od razu możliwości adaptera – konfiguracja lub otwarcie folderu w celu wyświetlenia zawartych na nim plików.

X18-50 oferuje maksymalny transfer danych a to wszystko za sprawą USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0). Pozwala to w pełni korzystać z potencjału Wi-Fi 6 i dostosować przepustowość do maksymalnego poziomu.

Urządzenie zostało wyposażone w technologię OFDMA czyli Orthogonal frequency-division multiple access, czyli wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości a także w MU-MIMO. Zapewniają one większą przepustowość wszystkim urządzeniom jednocześnie. O technologii MU-MIMO pisaliśmy nie tak dawno przy okazji innej recenzji. Czym ona jest? Przypomnijmy krótko – dzięki niej jesteśmy w stanie osiągać do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. A więc podsumowując – wiele urządzeń jednocześnie korzysta z wysokiej przepustowości, co przekłada się na wydajniejszą dystrybucję danych i szybsze transfery danych Wi-Fi 6.

DWA-X1850 wyposażony jest w najnowsze 128-bitowego szyfrowania zabezpieczenia WPA3- standard bezpieczeństwa kolejny po WPA2. Czym właściwie jest WPA2? Jest to skrót z języka angielskiego – Wi-Fi Protected Access, czyli dokładniej mówiąc – jest to standard bezpieczeństwa, który określa, co dzieje się po połączeniu się z zamkniętą siecią Wi-Fi za pomocą hasła. Standard WPA3 musi obowiązkowo dodawać więcej funkcji, które nie występują w starszym standardzie WPA2.

DWA-X1850 udostępnia połączenia w standardzie Wi-Fi 6 802.11ax. Dzięki temu standardowi damy radę np. przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO, oglądać filmy w jakości 4K bez buforowania z prędkością do 574 Mb/s (2,4 GHz) i 1200 Mb/s (5 GHz), możemy błyskawicznie pobierać duże pliki, grać online w wieloosobowe gry bez opóźnień i prowadzić rozmowy wideo bez zakłóceń. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

Użytkowanie i pierwsze użycie adaptera jest banalnie proste. Działa na zasadzie Plug & Play – adapter ma fabrycznie wgrany sterownik systemu Windows 10 a więc wystarczy go podłączyć i nawiązać połączenie. Po poprawnym uruchomieniu, trójkąt umiejscowiony od góry adaptera – okazuje się diodą świecącą na niebiesko. Jeżeli mówimy o użytkowaniu – warto też w tym miejscu zaznaczyć, że adapter został wyposażony we wsteczną kompatybilność. Co to oznacza? To, że urządzenie jest wstecznie kompatybilne z routerami starszej generacji.

Wykonaliśmy test prędkości by pokazać drogim czytelnikom jak urządzenie sprawuje się w praktyce. Do tego celu wykorzystaliśmy platformę pomiarową Speed Test. Poniżej przedstawiamy pomiar z wykonanego testu bez adaptera i następnie z adapterem.

2 z adapterem (Kopiowanie)

1bez adaptera (Kopiowanie)

 

Jak widać na załączonym teście – prędkość pobierania wzrasta ponad 4-krotnie. W przypadku prędkości wysyłania – wynik oscyluje w granicach 18.07 Mb/s podczas używania adaptera, natomiast bez niego – wynosi około 10 MB/s. Warto podkreślić, że różnica między czasem opóźnień wynosi 1,5 x i z pewnością użytkownik podczas wykorzystania tego adaptera zauważy same korzyści zarówno podczas długotrwających sesji gier online, jak również chociażby podczas oglądania filmów w wysokiej jakości.

Podsumowując – adapter jest lekki, mały i poręczny. Doskonale sprawdzi się w podróży, z łatwością zmieści się w kieszeni. Wymieniając jego podstawowe funkcje należy wspomnieć o standardzie bezpieczeństwa WPA3, technologii OFDMA, MU-MIMO.  DWA-X1850 udostępnia połączenia w standardzie Wi-Fi 6 802.11ax. Dzięki temu standardowi damy radę np. przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO, oglądać filmy w jakości 4K bez buforowania z prędkością do 574 Mb/s (2,4 GHz) i 1200 Mb/s (5 GHz). Test prędkości za pomocą strony Speed Test potwierdził znaczny wzrost prędkości pobierania danych. Producent D-Link kolejny raz przedstawił nam sprzęt bardzo dobrej jakości. Serdecznie polecamy zakup tego adaptera!

Cena: około 300 zł

ocena10