D-Link DIR-X1530 – Recenzja routera

D-Link to bardzo dobrze znany Wujkowi producent sprzętów sieciowych, który z powodzeniem poszerza swoją ofertę o coraz to lepsze produkty. W dzisiejszym odcinku przedstawimy wam router DIR-X1530.

Sprzęt dotarł do nas w czarno-fioletowym pudełku, oczywiście w środku został dokładnie zabezpieczony w idealnie wyprofilowanej, tekturowej warstwie ochronnej. Z przodu opakowania zawarto kilka informacji o testowanym modelu.

1

Tył opakowania:

2

Dane techniczne

Standard WiFi
802.11ax Wi Fi 6
Ilość pasm
Dwupasmowy
Przepustowość
1300 Mb/s 5 GHz300 Mb/s 2.4 GHz
Anteny
4 anteny dookólne
Porty
1 x Gigabit Ethernet WAN3 x Gigabit Ethernet LAN
Zaawansowane funkcje
Multicast supportMU-MIMOSmartBeam

Zawartość zestawu:

3

Router został wykonany w kolorze czarnym. Prawie cały środek pokryty jest otworami wentylacyjnymi, które służą chłodzeniu urządzenia.

4

Poprzez otwory wentylacyjne jesteśmy w stanie zobaczyć wnętrze routera:

8

Od spodu producent również wyposażył sprzęt w liczne otwory wentylacyjne a także dwa uchwyty, za pomocą których możemy zawiesić urządzenie w dowolnym miejscu na ścianie.

6

Poniżej otworów wentylacyjnych znajduje się logo marki ,,D-Link” a poniżej 4 diody: zasilania, dostępu do internetu, pasma 2.4 i pasma 5G.

4

Tył routera:

5

Bez tytułu

Przed stworzeniem naszej sieci domowej należy najpiew ją w odpowiedni sposób przygotować, dlatego też w pierwszym kroku należy podłączyć zasilacz a ten wpiąć do gniazda elektrycznego. Następnie podłączamy kabel sieciowy i następnie uruchamiamy urządzenie. Na tylnym panelu routera znajduje się żółte gniazdo opisane jako INTERNET – wpinamy w nie kabel WAN. Konfiguracja routera odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej – szybko i sprawnie. Interfejs w przeglądarce prowadzi nas krok po kroku przez prostes instalacji routera tak aby umożliwiał dostęp do sieci. W tym celu w pasku wyszukiwania przeglądarki internetowej należy wpisać adres IP. Następnie należy podać login i hasło. Po poprawnym zalogowaniu otrzymujemy możliwość zdecydowania o sposobie konfiguracji. Dzięki szybkiej konfiguracji możemy wpisać jedynie najważniejsze dane.

10

 

11

 

12

 

13

DIR -X1530 niewątpliwie bez problemu poradzi sobie z przetworzeniem bardzo dużej ilości transferów danych a to z kolei przekłada się na przyjemność z gry – bez zacinania, bez opóźnień, strumieniowanie 4K/HD na żywo i bez buforowania!

Testowany router wyposażony jest również w sieć domową nowej generacji Wi-Fi 6. Wi-Fi 6, czyli 802.11ax to atualnie najszybsza wersja standardu sieci bezprzewodowych Wi-Fi – umożliwia uzyskanie wyższych przepustowości nawet do 10 Gbit/s a także daje możliwość łączenia się z większą ilością urządzeń. Przygotowany w ten sposób nowy standard szykuje nas na przyszłość – da możliwość obsługi nawet do kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie. Wi-Fi 6 jest o 38 % szybszy od poprzedniego standardu Wi-Fi 802.11ac. Zapewnia łączną szybkość połączeń do 1500 Mbit/s, dzięki mocy do 1024-QAM i 4 jednoczesnych strumieni. Wbudowane wzmacniacze mocy także zwiększają zasięg, a technologie formowania wiązki i MU-MIMO zapewniają większą przepustowość wszystkim urządzeniom jednocześnie. O technologii MU-MIMO pisaliśmy nie tak dawno przy okazji innych recenzji. Czym ona jest? Przypomnijmy krótko – dzięki niej jesteśmy w stanie osiągać do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.

7

Router został wyposażony w technologię OFDMA, umożliwiając tym samym transmisję dużej ilości pakietów danych do wielu urządzeń jednocześnie.

Kontrola rodzicielska – w wygodny sposób, korzystając z aplikacji mobilnej mamy możliwość włączyć albo wyłączyć dostęp do internetu naszym pociechom, zawsze wtedy gdy uznamy to za stosowne. Z poziomu aplikacji mamy też inne możliwości, takie jak tworzenie harmonogramów, dostępne są tutaj też informacje o zalogowanych urządzeniach, jest opcja uwierzytelnienie loginów, możemy w łatwy sposób ponowne zdalnie uruchamiać system.

Poniżej załączam wynik testu wydajności sieci. Urządzenie zapewnia maksymalną przepustowość łącza jaką dostarcza  nam ISP.

9

Podsumowując i wymieniając zalety DIR-X1530 od D-Link – jest to zgrabny, czarny i lekki router generacji Wi-Fi 6, korzystający z technologii OFDMA, MU-MiMO, Smart Beam. DIR-X1530 gwarantuje wam bardzo dobrą wydajność, wysoką przepustowość zapewniając łączną szybkość połączeń. Do tego kontrola rodzicielska, strefa Wi-Fi dla gości- ustawianie danych logowania dla gości, którzy okazyjnie będą korzystać z sieci oraz blokada nieznanych nam urządzeń, automatycznie aktualizowany firmware, szybka sieć VPN, łatwa konfiguracja też nie jest bez znaczenia. Niewielki, czarny router w rozsądnej cenie z zaawansowaną technologią Wi-Fi 6 to idealny wybór dla wymagających użytkowników. Polecamy!

DIR-X1530 dostępny jest od 230,00 zł 

ocena9

Sprzęt do testów dostarczył producent:

logo d link