Test alkomatu elektrochemicznego PRO X-5

Dla potrzeb najnowszego odcinka otrzymaliśmy najnowszej generacji elektrochemiczny alkomat osobisty. Urządzenie zostało wyprodukowane w Korei, natomiast jego dystrybutorem jest SPEED-UP S.C. w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej (oficjalnie dystrybuje marki PROMILER, czy AlcoForce, jest także właścicielem brandów: alkotester, expertmarket i blokadaalkoholowa.com) Sprawdzany przez nas model to PRO X-5.

Alkomat dotarł do nas w niewielkim czarno-niebieskim pudełku. Już na jego frontowej części rzuca się nam w oczy jak wygląda PRO X-5.

1

Zawartość opakowania to: alkomat PRO X-5, dwie baterie AAA zasilające sprzęt, pokrowiec, dokumentacja oraz 2 ustniki.

2

Pierwsze nasuwające się nam słowa zaraz po wzięciu alkomatu do ręki to: mały, lekki, dyskretny i stylowy. Wykonany został w całości w czerni, z przyjemnego w dotyku, delikatnie matowego tworzywa. Jego frontowa część została wyposażona w wyświetlacz pomiarów, nad nim widnieje nazwa modelu- ,,PRO X-5″. Poniżej umiejscowiono przycisk włączający urządzenie a także oznaczony literą ,,M” przycisk ,,Pamięć”.

3

Z lewej strony znajdziemy miejsce na ustnik:

6

Prawa strona alkomatu nie została wyposażona w żadne funkcje.

7

Z tyłu alkomatu umieszczona została informacja o jego produkcji w Korei, nieco niżej znajduje się miejsce otwierania klapki – wystarczy delikatnie podważyć paznokciem, żeby się otworzyła. Tutaj wkładamy dwie baterie AAA. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producent w instrukcji użytkowania zastrzega, że używane mogą być tylko i wyłącznie baterie wysokiej jakości. Stosowanie kiepskich baterii lub zużytych może powodować nieprawidłowości w pracy alkomatu. Zalecane baterie wykazują się długą żywotnością.

5

Specyfikacja techniczna:

Rodzaj i liczba baterii : 2x AAA 1.5V Alkaliczne
Dokładność prezentowanego wyniku : 0.01‰
Możliwość Kalibracji : tak
Precyzja pomiaru : +/- 0,10‰ przy 1,0‰ w 25°C
Wymienny czujnik : tak/tylko serwis
Rodzaj sensora : elektrochemiczny
Wymaga ustnika : tak
Waga netto : 85g z bateriami
Wymiary produktu : 47 x 108 x 17 mm
Zakres pomiaru : 0.000-5.000 ‰

Użytkowanie PRO X-5 jest bardzo łatwe. W celu uruchomienia urządzenia należy kliknąć raz przycisk zasilający. Wcześniej oczywiście należy włożyć ustnik z lewej strony alkomatu.

12

Wlot na ustnik podświetla się nam na niebiesko, pojawia się sygnał dźwiękowy a na ekranie pojawia się cyfra oznaczająca ilość wykonanych dotychczas pomiarów a następnie czas pozostały do kolejnej kalibracji (w dniach). Rozpoczyna się odliczanie od 11 w dół – w tym czasie alkomat przygotowuje się do pracy, w lewym górnym rogu widnieje napis ,,WAIT” – następnie ,,WAIT” znika. Miejsce obok wyświetla się napis ,,START” oraz pojawiają się 3 kreski z lewej strony. To znak, żeby rozpocząć dmuchanie i dokonać pomiaru. Wraz z rozpoczęciem dmuchania pojawia się również charakterystyczny ciągły dźwięk. Dzięki niemu wiemy jak długo powinien trwać wydech i kiedy powinniśmy go zakończyć (około 5 sekund)- po ciągłym dźwięku na samym końcu pojawią się dwa krótkie sygnały. Teraz kreski kręcą się dookoła- alkomat pracuje nad wynikiem, po kilku sekundach pojawia się on na wyświetlaczu. Aby wykonać kolejny pomiar wystarczy nacisnąć ponownie przycisk zasilania.

11

Jeśli chodzi o skorzystanie z przycisku ,,M” – czyli tryb pamięci – nie wystarczy po prostu go nacisnąć. Uaktywnia się on tylko w momencie trwania odliczania. Jakie dane wyświetla tryb pamięci? Najpierw czas jaki minął od ostatniego pomiaru a potem wynik przeprowadzonego pomiaru.

14

Wskazówki producenta dotyczące pomiaru mówią o tym, że zanim sprawdzimy swoją trzeźwość musi minąć co najmniej 30 minut od ostatniego wypalonego papierosa, od ostatniego posiłku i picia. Warto też przepłukać usta przed wykonaniem testu a pomiar należy powtórzyć 3 razy, zachowując kilku minutowe odstępy czasowe. Najpewniejszym będzie wynik z najwyższym wskaźnikiem procentowym.

Czynniki, które mogą zafałszować wynik pomiaru to np. silny wiatr, klimatyzowane pomieszczenia albo zanieczyszczone powietrze czy różne opary gazowe – warto więc zwracać na to szczególną uwagę.

Komunikaty:

16

Bardzo przydatny okazuje się komunikat wyczerpania baterii – za pomocą dźwięku poinformuje nas odpowiednio wcześniej, byśmy mogli je wymienić na nowe. Moc baterii ma kluczowe znaczenie dla sensora alkomatu bowiem słabe zasilanie po prostu będzie fałszować wyniki pomiarów.

PRO X-5 w testach wypadł bardzo dobrze. Pomiary wykonywane tym modelem są wykonywane z dokładnością do  0,10‰ przy 1,0‰ w 25*C, warunki pracy 5~40*C. Przedział w jakim możemy sprawdzać ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,00 do 5,00‰

Sercem PRO X-5 jest zaawansowany sensor elektrochemiczny generacji PRO X, który dzięki swojej nowoczesnej technologii gwarantuje naprawdę wiarygodne pomiary a także zapewnia długą żywotność urządzenia.

13

 Podsumowanie:

Alkomat PRO X-5 to dyskretne, niewielkich rozmiarów urządzenie (47mm x 108 mm x 17mm) i lekkie (85 g wraz z bateriami). Z łatwością zmieści się w każdej kieszeni i schowku. Alkomat został wyposażony w podświetlany ustnik a także czytelny cyfrowy wyświetlacz. Pomiary wykonywane tym modelem są wykonywane z dokładnością do  0,10‰ przy 1,0‰ w 25*C, warunki pracy 5~40*C. Przedział w jakim możemy sprawdzać ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,00 do 5,00‰

Jak każdy alkomat – oczywiście by poprawnie działać potrzebuje regularnej kalibracji – jednak nie częściej niż co 500 pomiarów lub po prostu raz w roku. Zestaw zawiera 2 baterie alkaiczne AAA, 2 sztuki plastikowych ustników wielokrotnego użytku, instrukcję użytkowania oraz praktyczny pokrowiec, który chroni sprzęt. Nowoczesne funkcje, w które został wyposażony PRO X-5 to pamięć z ostatnich dziesięciu pomiarów oraz odliczanie czasu do następnej kalibracji. Alkomat jest dostępny w przystępnej cenie już od 299zł!

ocena9

Produkt dostępny na ceneo.pl