Tamrac Velocity 8z Pro Sling Pack – testujemy średniej wielkości plecak dla fotografów

Każdy fotograf potrzebuje torby lub plecaka na swój sprzęt. Z czasem jest go coraz więcej i więcej, dlatego przerzucamy się z małych plecaczków mieszczących sam aparat na coś większego. Tamrac udostępnił nam do testów plecak Velocity 8z, w którym zmieścimy trochę więcej niż sam aparat. Zapraszam do recenzji.
velocity8z_4
Specyfikacja

Materiał: PolyTek z dwuwarstwym pokryciem wodoodpornym, nylon
Wymiary wewnętrzne: 28 x 15 x 30cm
Wymiary zewnętrzne: 33 x 17 x 34cm
Waga: 992g

Opis

Tamrac Velocity 8z to plecak jednoramienny, możemy go używać jak typowy plecak lub jako torbę. Według instrukcji może pomieścić lustrzankę i trzy obiektywy. Plecak jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: szaro bordowej i czarnej. Do testów otrzymaliśmy wersję czarną. Wykonany jest z materiału PolyTek z dwiema warstwami wodoodpornymi oraz z nylonu. Waży niecały kilogram. Patrząc od góry mamy rączkę z materiału pokrytą gumową siatką i po obu stronach plecaka plastikowe zatrzaski zabezpieczające. W celu otwarcia plecaka należy odpiąć zatrzaski i odsunąć zamek błyskawiczny, którymi zabezpieczone jest „wieko” plecaka. Od frontu znajdziemy jedną dużą kieszeń, na której producent umieścił logo firmy. Z tyłu znajduje się ramię plecaka, które możemy wydłużyć i zamienić plecak w torbę naramienną. Dodatkowo znajdziemy chowane zapięcie pozwalające przypiąć plecak w pasie w celu lepszej stabilności i komfortu podczas chodzenia. Z obu stron plecaka znajdują się taśmy pozwalające zamocować akcesoria Tamrac zgodne z systemem MAS (Modular Accessory System).
Plecak jest sztywny i zachowuje swój kształt, solidny spód pozwala na stawianie go w pozycji pionowej, nie ma możliwości żeby się przewrócił.
Wnętrze plecaka jest dowolnie konfigurowalne przy pomocy przegródek przyczepianych na rzepy. Jest to sprawdzone i znane rozwiązanie.

velocity8z_7

velocity8z_6

velocity8z_5

Skoro mamy omówiony wygląd, przejdźmy teraz do rzeczy najważniejszej, czyli co nam się zmieści do środka?
Cóż całkiem sporo, ja upchnąłem trzy obiektywy:
Canon 50mm f1.8
Canon 100mm f2.8
Canon 75-300mm f4-5,6

velocity8z_2

velocity8z_1
A także Canona 50D z założonym obiektywem Tamron 17-50 f2.8, który bez problemu wszedł do plecaka razem z gripem. Było to lekkim zaskoczeniem, ponieważ na pierwszy rzut oka wydawało się, że grip się zwyczajnie nie zmieści. Co ciekawe została mi jeszcze jedna wolna przestrzeń wewnątrz plecaka i sądzę, że dałbym rade umieścić tam lampę błyskową, ale niestety nie miałem żadnej pod ręką. Po zapakowaniu sprzętu mamy jeszcze do dyspozycji kieszeń na tablet, jednak jej wielkość moim zdaniem pozwala na przechowanie także mniejszego laptopa, czy netbooka.
Zarówno obiektywy jak i aparat trzymają się w plecaku dobrze. Pewną niedogodnością jest brak możliwości otwarcia plecaka w ten sposób, aby widoczna była cała zawartość komory głównej. Żeby wyciągnąć obiektyw umieszczony na spodzie trzeba wyjąć aparat i trochę pogrzebać. Może innym nie będzie to przeszkadzać, dla mnie było to trochę uciążliwe.
Poza główną przestrzenią ładunkową plecaka, do dyspozycji mamy także kieszeń przednią. Po jej otwarciu okazuje się, że wewnątrz mamy jeszcze jedną małą odsuwaną kieszeń w przedniej części, natomiast w części właściwej trzy małe wąskie kieszenie na mniejsze akcesoria np. telefon, oraz 3 kieszonki na karty pamięci. Mamy więc wystarczająco miejsca na średniej wielkości zestaw fotograficzny.
Plecak nosi się dobrze, jest wygodny i można go wyregulować pod siebie. Podczas fotografowania najlepszym rozwiązaniem jest przewieszenie go sobie przez ramię, co pozwala na szybki dostęp do sprzętu. Dzięki temu w każdej chwili możemy aparat wyjąć i schować to duża zaleta.
Plecak wykonany jest z wodoodpornego materiału, spokojnie wytrzyma nawet ulewny deszcz.

velocity8z_3
Podsumowanie
Tamrac znany jest z solidnie wykonanych produktów, nie inaczej jest w tym przypadku. Plecak Tamrac Velocity 8z charakteryzuje się bardzo dobrym wykonaniem, prostotą i ergonomią użytkowania, a także całkiem sporą pojemnością.
Jeśli szukasz dobrego sprawdzonego solidnego plecaka, Tamrac Velocity 8z taki właśnie jest.

Cena
Od 254 zł
Nasza ocena

ocena8wujekpoleca