Recenzja podróżnego routera TP-Link AC750 Wireless Travel Router TL-WR902AC

Wyjeżdżając w podróż czy to służbową, czy na wakacje, często zabieramy laptopa, tablet i oczywiście telefon. Internet towarzyszy nam nieodłącznie, chcemy być stale w kontakcie ze światem i ludźmi. Posiadając kilka urządzeń łączących się z internetem przydałby się też router. Jest to dodatkowy bagaż, który niekoniecznie jest nam na rękę. TP-Link stworzył urządzenie, które łączy w sobie funkcję routera z mobilnością. Zapraszam do recenzji TP-Link AC750 Wireless Travel Router.

CECHY SPRZĘTOWE

 • Porty: 1 port WAN/LAN 10/100Mb/s, 1 port USB 2.0, Przełącznik tryb pracy, Przycisk Reset, Przycisk WPS
 • Zasilanie: 5V/2A
 • Wymiary: (S x G x W) 74*67*22mm (2,91*2,64*0,87 cala)
 • Typ anteny: Wbudowana

WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ

 • Standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
 • Częstotliwość pracy: 2,4GHz oraz 5GHz
 • Prędkość transmisji 5GHz: Do 433Mb/s z kartą sieciową 11AC, Do 150Mb/s z kartą sieciową 11N; 2,4GHz: Do 300Mb/s
 • Czułość odbiornika 11a 54M: -76dBm; 11ac VHT20 MCS8: -70dBm; 11ac VHT40 MCS9: -65.5dBm; 11ac VHT80 MCS9: -61.5dBm; 2,4GHz: 11g 54M: -76dBm11n; HT20 MCS7: -74dBm; 11n HT40 MCS7: -71dBm
 • EIRP CE: <20dBm(2,4GHz), <23dBm(5GHz)
 • Funkcje transmisji bezprzewodowej: Włączenie/wyłączenie nadajnika bezprzewodowego, WDS, WMM, Statystyki połączenia bezprzewodowego
 • Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej 64/128 bitowe WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK

FUNKCJE OPROGRAMOWANIA

 • Funkcja Quality of Service WMM, Kontrola przepustowości
 • Zarządzanie: Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
 • Typ połączenia WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)
 • DHCP Serwer, Klient, Lista klientów DHCP, Rezerwacja adresów
 • Przekierowanie portów Serwery wirtualne, Port Triggering, UPnP, DMZ
 • Dynamiczny DNS DynDns, Comexe, NO-IP
 • VPN Pass-Through PPTP, L2TP, IPSec
 • Kontrola dostępu: Kontrola rodzicielska, Kontrola dostępu do panelu zarządzania, Lista hostów, Harmonogram dostępu, Zarządzanie regułami dostępu
 • Zabezpieczenia zapory sieciowej: Ochrona przed atakami DoS, zapora sieciowa SPI, filtrowanie adresów IP, MAC i domen, wiązanie adresów IP i MAC
 • Protokoły IPv4
 • Funkcja Guest Network Sieć dla gości 2,4GHz, Sieć dla gości 5GHz

INNE

 • Certyfikaty CE, FCC, RoHS
 • Zawartość opakowania: TL-WR902AC, Zasilacz, Kabel Ethernet, Instrukcja szybkiej instalacji
 • Wymagania systemowe Microsoft® Windows XP/Vista/7/8/8.1/10, MAC OS lub Linux.
 • Środowisko pracy: Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉), Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉), Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90% niekondensująca, Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90% niekondensująca

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_2

TP-Link AC750 Wireless Travel Router jest malutki. Zapakowany został w zgrabne, białe, kwadratowe pudełko. Poza urządzeniem wewnątrz znajdziemy ładowarkę, płaski przewód Ethernet i instrukcję szybkiej instalacji.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_3

Rozmiar routera jest zaskakująco mały, spokojnie zmieści się do kieszeni spodni, bez problemu znajdzie więc miejsce w naszym plecaku, torbie, czy walizce.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_4

Obudowa wykonana została z twardego tworzywa sztucznego. Materiały są wysokiej jakości, a wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane. Router jest leciutki, nie będzie więc dla nas ciężarem w podróży.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_5

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_6

Od góry producent umieścił diody sygnalizujące pracę urządzenia, oraz przycisk WPS.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_7

Z lewej strony znajduje się przełącznik trybu pracy, oraz gniazdo WAN/LAN.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_8

Od dołu umieszczono gniazdo zasilania microUSB, przycisk reset, oraz gniazdo USB.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_10

Na spodzie producent umieścił domyślne dane do logowania czyli nazwę użytkownika i hasło, ale także adres MAC urządzenia, hasło sieci bezprzewodowej, SSID sieci 2,4 i 5 GHz.

Aby rozpocząć pracę z routerem, należy podłączyć go do zasilania. Do dyspozycji mamy dołączony w zestawie zasilacz, ale możemy też podłączyć router do dowolnego źródła energii o napięciu 5V. Może to być komputer, power bank, czy ładowarka smartfona.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_12

Router posiada kilka rodzajów trybu pracy. Wybieramy je za pomocą przełącznika umieszczonego z lewej strony obudowy. Do dyspozycji mamy tryb tradycyjnego routera, który jest trybem domyślnym, hotspot, access point, range extender, oraz client. Ustawiamy pożądany tryb i przechodzimy do konfiguracji. Z routerem możemy połączyć się za pomocą kabla RJ-45, bądź też bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi.

W instrukcji obsługi, a także na obudowie urządzenia znajdziemy informację o tym, że w celu wyświetlenia panelu admina należy w przeglądarce wpisać adres: http://tplinkwifi.net. Od siebie dodam, że wpisanie w pasku przeglądarki adresu http://192.168.0.1 także pozwala na otwarcie panelu admina.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_Screen_1

Logujemy się korzystając z domyślnych danych logowania admin/admin (informacja w instrukcji oraz na obudowie). Otworzy się ekran z wybraną zakładką Quick Setup. Pozwala ona na szybką i prostą konfigurację routera metodą krok po kroku. Kreator poprowadzi użytkownika przez instalację informując jakie dane ma uzupełnić. W zależności od wybranego trybu pracy dostaniemy trzy różne ścieżki konfiguracji.

1. Tryb routera

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_Screen_18

2. Tryb hotspot

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_Screen_2

3. Tryb access point/range extender/client

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_Screen_20

Skorzystanie z kreatora to najszybszy i najbardziej przyjazny użytkownikowi sposób na skonfigurowanie routera. Jednak do dyspozycji mamy także tryb prosty konfiguracji – zakładka „Basic”, oraz tryb zaawansowany – „Advanced”. Obie zakładki oferują dostęp do szeregu ustawień, przy czym w trybie prostym ogranicza się to do podstawowej konfiguracji sieci WAN/3G/4G, oraz WiFi – 2,4GHz i 5 GHz. Za to tryb zaawansowany daje nam dostęp do tego wszystkiego, co oferują tradycyjne, „duże” routery. W nasze ręce trafią więc ustawienia DHCP, USB, forwardowania, zabezpieczeń, kontrola rodzicielska, kontrola dostępu, a także narzędzia systemowe.

Zakładki „Basic” i „Advanced” dostępne są w trybie routera i hotspotu, natomiast w trybie access point/range extender/client dostępna jest zakładka „Setting”. Oferuje ona znacznie mniej opcji niż tryb zaawansowany, ale dzięki niej wybierzemy, czy urządzenie ma pracować jako access point, range extender czy też client.

 TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_Screen_21

TP-Link AC750 Wireless Travel Router wyposażony jest w gniazdo USB, które ma wielorakie zastosowanie. Możemy podłączyć do niego zewnętrzny modem 3G/4G, co pozwoli na korzystanie z internetu za pośrednictwem sieci komórkowych. Możemy podłączyć do niego pendrive lub dysk zewnętrzny, to z kolei pozwala na dzielenie się danymi z innymi urządzeniami, stworzenie serwera ftp, czy serwera mediów. Dodatkową funkcją w tym przypadku jest możliwość ładowania smartfonów/tabletów. Po podłączeniu urządzenia, będzie ono ładowane prądem o natężeniu do 2A.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_9

Router wykorzystuje dwie częstotliwości pracy 2,4GHz i 5 GHz, dzięki czemu może pracować z maksymalną prędkością 750 Mb/s. Podczas testów nie udało mi się uzyskać takiej prędkości, jednak router działa bardzo szybko i ma całkiem dobry zasięg jak na swoje rozmiary i brak zewnętrznej anteny.

Przez cały okres testów router działał stabilnie, jedyny mankament, to jego nagrzewanie się. Producent nie wyposażył go w żadne stopki, przez co od spodu nie ma przestrzeni między routerem, a podłożem. Skutek jest taki, że od spodu urządzenie jest „dobrze ciepłe”.

TP-LINK_AC750_Wireless_Travel_Router_11

Podsumowanie

TP-Link AC750 Wireless Travel Router to małe, lekkie, ale bardzo zaawansowane urządzenie, posiadające kilka trybów pracy. Możemy korzystać z niego zarówno w podróży jak i w domu. Jest przyjazny dla użytkownika i daje się łatwo skonfigurować. Bardziej wymagający użytkownicy także będą zadowoleni. Ilość opcji zaawansowanych zadowoli niejednego administratora sieci. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena. Jeśli potrzebujesz routera w podróży TP-Link TL-WR902AC jest do tego stworzony.

Cena
Od 138 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył