Przetwornik cyfrowo-analogowy ADL GT40α – recenzja

Furutech ADL GT40α to urządzenie wielofunkcyjne. Jest to równocześnie USB DAC, wzmacniacz słuchawkowy, przedwzmacniacz gramofonowy oraz przedwzmacniacz liniowy. Mamy więc do czynienia z małą uniwersalną maszynką do dźwięku. Jakie wrażenie na nas wywarł? Zapraszam do recenzji.

Specyfikacja

 • USB i analogowy system odtwarzania i nagrywania mediów audio
 • Łącza: USB 2.0, analogowe złącze wyjścia/wejścia.
 • Odtwarzanie USB : 24bit/192KHz (Max)
 • Nagrywanie USB: 24bit/192kHz (Max) supports 44.1/48/88.2/96/176.4/192kHz
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz ~ 20kHz (+/-0.5 dB)
 • SN ratio:-90dB (A-wtd) / Line Output
 • Wyjście liniowe: 5 Vrms
 • Wejście liniowe: MC 0.4mV / MM 4.0mV / Line 2V
 • Moc wyjścia słuchawkowego: 1% THD 1kHz (Max) 94mW (16 ohm), 110mW (32ohm), 98.6mW 9 ohm), 23mW (300ohm)
 • Zasilanie: zasilacz sieciowy pod Erp step2, wyjścia 2Wire typu AC, klasa II, rozgałęźnik AC/DC z wymiennym wejściem DC 15V / 0.8A / 12W
 • Wymiary: 150 (W) x 111 (D) x 57 (H) mm
 • Waga: 650g

Cechy

 • wysokiej jakości chip 192kHz/24bit
 • wysoka jakość audio 192kHz/24bit deklasująca standardowe 44.1kHz/16bit
 • współpracuje z najbardziej profesjonalnymi sterownikami audio dla odtwarzania i nagrywania w 24bit/192kHz
 • zasilanie zasilaczem zewnętrznym – dzięki czemu nie ma problemów z mocą urządzenia
 • wzmacniacz słuchawkowy wysokiej jakości dla słuchawek od 16 do 300 Ω
 • przedwzmacniacz gramofonowy MM i MC – rejestrowanie winyli na dysku komputera
 • możliwość rejestrowania sygnału audio ze źródeł analogowych takich jak radio, gramofon itp.
 • najwyższej klasy złącza audio – pozłacane

ADL_GT40a_2

ADL GT40α zapakowany jest w niewielkie szare tekturowe pudełko. Opakowanie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wewnątrz znajdziemy dobrze zabezpieczone urządzenie, oraz akcesoria. W zestawie znajduje się ładowarka, oraz przewód USB.

Urządzenie jest wykonane z metalu. Jego kolor jest jasnoszary, a powierzchnia matowa.

ADL_GT40a_3

Od frontu w lewym górnym rogu znajduje się logo producenta, poniżej dwa podświetlane na niebiesko przeźroczyste przyciski. Pierwszy to POWER służący do włączania/wyłączania urządzenia, drugi służy do przełączania trybu działania USB/ANALOG. Gdy przycisk jest wciśnięty ustawione jest wejście/wyjście sygnału analogowe (kolor przycisku jest wtedy czerwony), gdy  przycisk jest wyciśnięty, to ustawione jest wejście/wyjście sygnału USB.

ADL_GT40a_6

ADL_GT40a_7

Obok znajduje się czerwona dioda sygnalizująca przesterowanie sygnału, następnie wejście słuchawkowe 6,3mm pozwalające na podłączanie słuchawek o impedancji od 16 do nawet 300 Ohm. Po prawej stronie znajduje się duża gałka potencjometru do regulacji głośności.

ADL_GT40a_4

Z tyłu od lewej znajduje się zacisk uziemienia dla gramofonu, następnie wejście liniowe RCA z przełącznikami MM/MC i PHONO/LINE, wyjście liniowe RCA, przełącznik RecAtt./dB pozwalający ustawić poziom tłumienia podczas digitalizacji płyt winylowych, gniazdo USB, oraz gniazdo zasilania. Zarówno gniazda RCA jak i gniazdo USB są pozłacane.

ADL_GT40a_5

Od spodu urządzenie wyposażono w cztery okrągłe, gumowe stopki, tłumiące wszelkie wstrząsy i zapewniające urządzeniu dobrą przyczepność do podłoża. Wysokość „nóżek” sprawia, że urządzenie ma od spodu sporą przestrzeń i swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu ciepło z urządzenia jest lepiej odprowadzane.

ADL GT40α jest wykonany bardzo starannie, a wszystkie elementy są wzorowo spasowane. Waży jedynie 650 gram, i ma niewielkie wymiary: 150 (W) x 111 (D) x 57 (H) mm, dzięki czemu bez problemu można go przenosić np. w plecaku.

Wyposażony jest w układ typu delta-sigma 24/192kHz, wzmacniacz słuchawkowy zbudowano w oparciu o układ Maxim Max9722.

Do współpracy z komputerem PC potrzebna jest instalacja sterownika dostępnego na stronie producenta, w przypadku komputerów MAC nie jest to wymagane. Po podłączeniu urządzenia i instalacji sterownika potrzebne jest też czasem przestawienie domyślnego urządzenia do odtwarzania dźwięku. Gdy wszystkie te czynności zostaną wykonane można podłączyć słuchawki i rozpocząć odsłuch naszej muzyki w nowej odsłonie.

Jakość dźwięku oferowana przez GT40α jest znakomita, dźwięk jest mocny, czysty. Wszystkie pasma są bardzo wyraźne i szczegółowe. Do tego brzmienie dźwięku jest bardzo neutralne, więc to od słuchawek zależeć będzie efekt końcowy. Dzięki temu możemy dobrać słuchawki, które grają w naszym stylu i mieć gwarancję, że GT40α nie wpłynie na charakterystykę ich grania, za to wyciśnie z nich wszystko co najlepsze.

W zależności od utworu możemy docenić łagodne delikatne brzmienie przy muzyce relaksacyjnej, a jeśli włączymy coś cięższego GT40α potrafi dać odpowiedni poziom mocy, by dźwięk był dynamiczny i przepełniony energią. Tak samo łagodne partie przerwane silniejszymi akcentami świetnie wpływają na różnorodność brzmienia i zaskakują tym, co potrafi wykrzesać z nich ten mały wzmacniacz.

Ale ADL GT40α działa nie tylko jako wzmacniacz słuchawkowy. Wykorzystując go jako przedwzmacniacz liniowy, możemy podłączyć go do wzmacniacza i przekazać dźwięk do dużych kolumn podłogowych. Dzięki temu możemy go wykorzystać jako domowe źródło dźwięku przekazywanego z komputera do głośników, bądź słuchawek.

Bardzo ciekawym dodatkiem jest możliwość podłączenia do urządzenia gramofonu, co pozwala albo słuchać płyt winylowych korzystając ze słuchawek, bądź głośników (za pośrednictwem wzmacniacza). Istnieje także możliwość zgrywania winyli na komputer. Dzięki temu stare płyty naszych rodziców mogą odnaleźć nowe życie na nośnikach cyfrowych. Muzyki z płyty winylowej nie odtworzymy w autobusie, czy w pracy, zgrywając utwory z płyt na komputer możemy zabrać je ze sobą wszędzie i cieszyć się własną „winylową” kolekcją.

Niewątpliwym plusem jest także możliwość słuchania muzyki z gramofonu na słuchawkach, dzięki temu na nowo odkryjemy wszystkie utwory, których brzmienie nabierze nowego wymiaru. Można na nowo odkrywać zgromadzoną muzykę i cieszyć się nią. Dzięki słuchawkom nie będziemy także przeszkadzać innym.

ADL_GT40a_8

Podsumowanie

Furutech ADL GT40α idealnie wpasowuje się w miejsce, gdzie jest komputer, wzmacniacz z głośnikami i dobre słuchawki, a brakuje urządzenia, które te przedmioty połączyłyby w jeden przepełniony muzyką organizm. Jeśli do tego posiadamy gramofon nie ma innego wyboru jak zapatrzyć się we własną sztukę GT40α.

Cena
Od 1449 zł
Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

ostateczne-mp3store_z_zaokraglonymi_rogami