Garmin Vivofit 3 – test opaski dla osób aktywnych

W ostatnim czasie mieliśmy możliwość przetestować opaskę dla aktywnych użytkowników firmy Garmin model Vivofit 3. Produkt ten to monitor aktywności z jej automatycznym wykrywaniem. Brzmi bardzo ciekawie, a jak to się sprawdzi w codziennym użytkowaniu? Czy warto zainwestować w ten model? Czy jest dobrym mobilizatorem do ćwiczeń? Zapraszam do recenzji.

Urządzenie dotarło do nas w oryginalnym, niewielkim opakowaniu dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem. Wewnątrz przesyłki znajdziemy zegarek oraz dokumentację.
Producent wypuścił smartband na rynek w wielu wersjach kolorystycznych. Są one designerskie i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Do nas urządzenie dotarło w klasycznej, czarnej kolorystyce.

Własności fizyczne i działanie

Wymiary fizyczne 22,3 mm × 10,33 mm (szer. × gr.); długość zależy od rozmiaru opaski i wynosi odpowiednio 137 mm – 195 mm (L) oraz 165 mm – 225 mm (XL)
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. 10 mm × 10 mm
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 64 mm × 64 mm
Wyświetlacz z trybem odwróconych kolorów  
Masa Rozmiar normalny: 26 g; XL: 28 g
Bateria Jedna wymienna bateria pastylkowa CR1632
Czas działania baterii 1 rok
Klasa wodoszczelności 5 ATM
Funkcje zegarka time, date, calendar, and alarm

Funkcje biegowe

Akcelerometr (oblicza dystans dla aktywności fizycznej w pomieszczeniach bez konieczności używania czujnika na nogę) Tak 

Funkcje biegowe i rowerowe

Zliczanie spalonych kalorii  Tak

Funkcje golfowe

Cyfrowa karta wyników Nie

Funkcje śledzenia aktywności

Licznik kroków  Tak
Cel automatyczny (rozpoznaje poziom aktywności użytkownika i wyznacza dzienny cel kroków)  Tak
Pasek ruchu (wyświetlany w urządzeniu po ukończeniu aktywności; wystarczy chodzić przez kilka minut, aby go zresetować)  Tak
Monitorowanie snu (monitoruje całkowity czas snu oraz fazy ruchu i spokojnego snu)  Tak

Garmin Connect®

Zgodność z Garmin Connect™ (społecznością online umożliwiającą analizowanie, sortowanie i udostępnianie danych)  Tak
Automatyczna synchronizacja (automatyczne przesyłanie danych do komputera)  Tak

Dodatkowe

Dodatkowe
  • Automatyczne wykrywanie aktywności
  • Minuty intensywnej aktywności
  • Mierzy dystans w oparciu o dane z profilu użytkownika oraz długość kroku
  • Ekrany i wzór tarczy do wyboru
  • Podświetlenie
  • Sygnalizator dźwiękowy
  • Stoper aktywności
  • Opcjonalny czujnik tętna

¹ Funkcja zliczania minut intensywnej aktywności zakłada umiarkowany poziom aktywności.

garmin1

Opaska jest nieduża, bardzo zgrabna i ładnie prezentuje się na przegubie dłoni. Urządzenie ma mały wyświetlacz o rozdzielczości 64×64 px i tak na prawdę jeden przycisk funkcyjny, który wprowadzi nas w szczegółowe menu. Kolorystyka w jakiej dotarł do nas produkt jest bardzo uniwersalna, stonowana i pasuje niemalże do każdej garderoby. Gumowy pasek, na powierzchni, którego są wyżłobione romby przylega bardzo dobrze do nadgarstka, nie uciska i jest miły w dotyku. Dzięki swojej piórkowej wadze (26 g) po kilku minutach zapominamy, że w ogóle mamy go na ręce. Opaskę zamkniemy na naszym przegubie przy pomocy zębatego koła. Po założeniu go na nadgarstek wystarczy przekręcić koło. Pasek unieruchomi się i dzięki temu nie będzie strachu przed odpięciem i zgubieniem smartbanda.

garmin11

garmin12

Obsługa opaski jest bardzo prosta. Wystarczy klikać przycisk funkcyjny, aby zobaczyć co nasza opaska kryje w sobie. Przy dłuższym przytrzymaniu przycisku podświetlimy urządzenie. Dzięki temu informacje są czytelne zarówno w dzień jak i w nocy.

Wodoszczelność na poziomie 5ATM gwarantuje, że urządzenie poradzi sobie zarówno podczas deszczowej pogody, jak i na basenie. Również pot i woda spod prysznica nie mają negatywnego wpływu na działanie Vivofit 3. Nie można w nim jednak skakać do wody i nurkować.

garmin9

Garmin przy połączeniu z innym urządzeniem stawia na aplikację Connect. Vivofit 3 kompatybilny jest z telefonami wyposażonymi w system Android, iOS oraz Windows Phone. Aplikacja dedykowana do parowania to Garmin Connect Mobile, którą bez problemu zainstalujemy na naszym telefonie i dzięki połączeniu bluetooth z opaską nasze dane zostaną szybko zaczytane. Brak ANT+ uniemożliwia połączenie bezpośrednio z komputerem, nie mniej jednak nasze dane po synchronizacji z telefonem odczytamy w aplikacji Garmin Express.

Podczas pierwszego uruchomienia sprzętu należy zainstalować program, podać swoje dane (min. płeć, wiek, wagę) i częstotliwość dziennej aktywności. Na podstawie tych danych program wylicza dzienne cele aktywności.

garmin13

Aplikacja Garmin Connect daje nam dostęp do rozszerzonych informacji o aktywności oraz pozwala integrować się ze społecznością. Możemy rywalizować zarówno ze znajomymi, jak i innymi użytkownikami, biorąc udział w różnych ciekawych wyzwaniach. Mamy również możliwość udostępnienia swoich rezultatów na portalach społecznościowych.

Aplikacja jest bardzo czytelna i nie wymaga wielkich umiejętności, aby swobodnie się po niej poruszać.

garmin10

Dzięki urządzeniu możemy śledzić aktywność dobową. Z jej poziomu mamy dostęp informacji takich jak: przebyty dystans, pokonane kroki, spalone kalorie, dzienny cel do pokonania, godzina, data oraz liczba minut intensywnej aktywności z tygodnia. Przytrzymując przycisk funkcyjny odrobinę dłużej możemy rozpocząć/zakończyć aktywność fizyczną. Jeśli tego nie zrobimy to wykrywacz aktywności Move IQ zrobi to za nas. Rozpoznaje on i zapisuje automatycznie  codzienną aktywność. Podczas samego treningu możemy śledzić czas trwania sesji, nasz cel czy przebyty dystans. Przy pomocy przycisku zsynchronizujemy urządzenie, sparujemy z telefonem i przeczytamy informację o produkcie.

garmin5

Vivofit 3 nie został wyposażony w moduł GPS. Mimo to akcelerometr, który posiada smartband dostarcza całkiem precyzyjne informacje.

Bardzo przydatną funkcją są alerty dźwiękowe mobilizujące do aktywności. Jeśli zbyt długo siedzimy w miejscu, smartband to wychwytuje i daje nam znać, że powinniśmy ruszyć się z miejsca. Funkcja ta przyda się osobom pracującym w biurze, przy komputerze, aby na kilka chwil oderwać się i zrobić sobie małą przerwę.

garmin6

Opaska służyła mi głównie w trakcie treningów. Podczas wykonywania ćwiczeń w podporze jej obecność nie przeszkadza absolutnie, a wszyscy ćwiczący wiedzą jak wtedy nadgarstki są obciążone. Po zakończonych ćwiczeniach podglądałam swoje rezultaty z ciekawością. Na co dzień była doskonałym uzupełnieniem mojej biżuterii. Służyła mi jako zegarek i motywator do ruszenia się z fotela w pracy. W urządzeniu tym nie znajdziemy funkcji powiadomień z telefonu. Na pewno znajdą się zwolennicy i przeciwnicy tej funkcji. Mi osobiście to nie przeszkadzało. Na tak małym wyświetlaczu mogłyby być one mało czytelne.

garmin8

Mam trochę wątpliwości co do automatycznego wykrywania aktywności. W trakcie testów jeździłam na rolkach, na rowerze a opaska aktywności te wykryła jako spacer lub bieg. Może funkcja ta nie do końca została dopracowana przez producenta.

Mocną cechą Vivofit 3 jest pastylkowa bateria, która pozwala pracować urządzeniu przez calutki rok. Nie byłam w stanie tego stwierdzić, ponieważ produkt nie był u mnie tak długo, nie mniej jednak wierzymy na słowo 🙂

garmin7

Urządzenie firmy Garmin jest praktycznie niezniszczalne. Podczas intensywnego treningu, gdzie pot kapie z czoła i po plecach działa bez zarzutu. Bez strachu można wejść pod prysznic czy spacerować w deszczu. W trakcie testów działało bez najmniejszego zarzutu.

W tej opasce zawarty jest motywator i osobisty trener. Możemy podglądnąć poziom dziennej aktywności, historię treningów i na bieżąco pracować nad poprawą wyników. Próżno szukać w tym urządzeniu cudów, jednak jeśli ktoś szuka motywatora nie zawiedzie się na pewno. Mi osobiście bardziej przypadł do gustu Vivosmart HR, testowany przez nas kilka tygodni temu, ale myślę że i ta opaska znajdzie swoich zwolenników.

garmin3

Podsumowanie

Garmin Vivofit 3 to smartband dla osób aktywnych. Podstawowe funkcje, długi czas pracy baterii oraz wodoszczelność działają na jego plus. Minusem jest brak powiadomień z telefonu i w moim odczuciu automatyczne wykrywanie aktywności. Urządzenie to na pewno znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od tego czego szukamy. Polecamy Vivofit 3 dla osób aktywnych, szukających mobilizatora, ale nie wymagających od opaski dodatkowych funkcji.

Cena: od 529 zł

Ocenaocena8

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

garmin_logo