Garmin Forerunner 610 – test zegarka dla aktywnych

Garmin jak dobrze wiemy specjalizuje się w produkcji sprzętu przeznaczonego dla ludzi aktywnych. Dziś przedstawię Wam zegarek przeznaczony dla biegaczy i kolarzy z dotykowym ekranem oraz czujnikiem GPS. Zapraszam!
Forerunner 610 jest dostępny w 2 wersjach, różniących się dostępnym czujnikiem tętna (testowy zestaw zawierał):

  • Forerunner 610
  • Czujnik tętna
  • Ładowarka sieciowa
  • Podstawka ładująca
  • Moduł USB ANT Stick™
  • Skrócony podręcznik użytkownika
  • Podręcznik użytkownika na płycie

1-img_7289

Trochę suchych danych technicznych:

Wymiary urządzenia, szer. x wys. x gł. 4,57 x 6,35 x 1,42 cm (1,80 x 2,50 x 0,56 cala)
Wymiary wyświetlacza, szer. x wys. przekątna 2,54 cm (1,0 cala)
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. 128 x 128 pikseli
Ekran dotykowy Tak
Waga 72 g (2,54 uncji)
Bateria bateria litowo-jonowa
Czas działania baterii 4 tygodnie w trybie oszczędzania energii, 8 godzin w trybie treningu
Wodoszczelny Tak (IPX7)
Obsługa GPS Tak
Bardzo czuły odbiornik Tak

Opis:

Po wyjęciu zegarka z pudełka ma się wrażenie jakby to był normalny zwykły zegarek o bardzo ładnym wyprofilowanym kształcie. Zaokrąglone krawędzie oraz przyjemne materiały a jednocześnie solidność wykonania robią naprawdę bardzo dobre wrażenie. Model w kolorze czarnym może nie prezentuje się tak jak wariant kolorystyczny (biało zielono niebieski), ale daje poczucie lekkiej subtelności i elegancji, co w połączeniu z jego przeznaczeniem zasługuje na pochwałę. Zaraz po założeniu można odczuć lekki dyskomfort, jednak po krótkiej chwili ciało przyzwyczaja się do wagi oraz kształtu zegarka i można zapomnieć, że się go ma na ręku.

1-img_7151

Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Do dyspozycji mamy trzy przyciski z dostępem do podstawowych funkcji, takich jak: włącznik – podświetlenie, start – stop oraz międzyczas. Cała reszta ustawień „schowana” jest pod płaszczykiem dotykowego ekranu. Gdy usłyszałem że w zegarku jest ekran dotykowy pomyślałem że to bardziej gadżet w stylu Jamesa Bonda niż zegarek dla nawet początkującego biegacza czy kolarza. Miałem również obawy o użyteczność tego typu rozwiązania czy nie będzie bardziej irytujące niż pomocne. Okazało się jednak że Forerunner 610 naprawdę daje radę i chociaż zdarzyło się że przewijanie działało trochę na odwrót to jest to rozwiązanie które nie dość że świetnie się sprawdza to jeszcze daje niesamowite uczucie. Wielkość ekranu jest w sam raz, wszystko jest czytelne, a podświetlenie jest bardzo dobre. Drobne problemy mogą mieć osoby o dużych dłoniach, ustawianie np. alertu dystansu może sprawić kłopot. Do wyboru mamy cztery edytowalne ekrany, które za pomocą przewijania możemy w łatwy sposób przeglądać podczas biegu czy jazdy na rowerze. Na ekranach sami możemy zdecydować jakie parametry biegu czy jazdy na rowerze maja nam się wyświetlać.

1-img_7209

1-img_7224

1-img_7243

Funkcje:

Moduł GPS działa naprawdę dobrze. Forerunner 610 ma wbudowany jeden z najlepszych modułów GPS dostępnych na rynku. Dokładność można jedynie pochwalić, oczywiście jeśli często i na krótkich odcinkach zmieniamy kierunek, GPS może się trochę pomylić ale w porównaniu do innych tego typu urządzeń wychodzi i tak naprawdę bardzo dobrze. Jedynym minusem jest czas oczekiwania na połączenie z satelitą, tutaj zaczynają się schody, oczywiście po wyciągnięciu roweru czy krótkim rozciąganiu możemy przez chwile rozkoszować się otaczającą nas przyrodą, jednak za którymś razem jest to naprawdę denerwujące. Chciało by się po prostu wstać, wyjść i biec.

1-img_7264

Moduł GPS ma jeszcze jedną przydatną funkcję jaką jest zapis aktualnej pozycji i powrót do tej pozycji, jest to opcja bardzo przydatna w terenie na którym trenujemy pierwszy raz. W przypadku braku orientacji gdzie dokładnie się znajdujemy i nie wiemy jak wrócić strzałeczka kierunku wyświetlana na kompasie skieruje nas na prawidłową ścieżkę powrotu.

Pulsometr działa bez zarzutu. Elektrody umieszczone na materiałowym pasku szybko i pewnie łapią „kontakt” z naszym sercem. Zegarek ma do zaoferowania pięć stref tętna, które sami możemy sobie skonfigurować. Za pomocą panelu możemy ustawić przedział tętna w danej strefie. Jest to o tyle przydatne że w każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić w jakim stopniu nasze serce jest obciążone. Pozwala to bardziej efektywniej wykorzystywać każdy trening, a zapis danych w pamięci zegarka oraz wyświetlenie ich na ekranie komputera w specjalnej aplikacji Garmin Connect pozwala na analizę parametrów z dużą dokładnością. Training Effect to opcja pozwalająca bardziej świadomie trenować, dzięki zastosowaniu po raz pierwszy w zegarku funkcji TE firmy Firstbeat. Funkcja ta mierzy wpływ ćwiczeń na sprawność aerobową, dzięki obliczeniom opartym na profilu użytkownika (między innymi waga, wzrost, wiek), tętnie oraz stopniu trudności treningu.

1-img_7258

Virtual Race oraz Virtual Partner to opcje dla wszystkich tych, w których żyłach płynie, choć nutka krwi współzawodnictwa. Funkcja Virtual Race pozwala na ściganie się z naszymi wynikami lub wynikami innych trenujących na danej trasie czy odcinku. W czasie rzeczywistym mamy podane parametry jak prędkość, dystans, strata lub przewaga jaką osiągnęliśmy, jest to naprawdę przydatne, jeśli chcemy ukończyć daną aktywność w określonym czasie. Virtual Partner natomiast pozwala na ustawianie tempa z jakim chcemy pokonywać kolejne kilometry oraz związane z nimi alerty pokazujące o ile jesteśmy z przodu czy tyłu Naszego wirtualnego partnera.

1-img_7265

Dzięki alertom ustawionym na tętno, tempo, dystans, bieg czy chód, kalorie Garmin Forerunner 610 działa motywująco jak mało co. Gdy tylko jeden z parametrów, na który ustawimy alert spadnie poniżej wartości ustawionej przez Nas, delikatne przypomnienie wibracją pozwoli na zachowanie odpowiednich proporcji treningu.

1-konto-garmin-connect

Przesyłanie dany z zegarka na komputer i do serwisu Garmin Connect nie było bardziej prostsze, wystarczy podłączyć pendrive, dzięki któremu instalujemy aplikację na komputerze oraz synchronizujemy nasz zegarek i komputer. Później wystarczy, że pendrive dołączony do zestawu znajduje się w złączu USB a zegarek w pobliżu jednego metra a dane same trafią na nasz komputer i serwis. Nic prostszego!

1-konto-garmin-connect2

Podsumowanie:

Garmin Forerunner 610 to naprawdę doskonały zegarek dla wszystkich aktywnych początkujących, amatorów czy profesjonalistów. Dzięki funkcjom które poprawiają sylwetkę i kondycję jest idealny dla początkujących i zmotywowanych na utratę wagi. Funkcje bardziej zaawansowane pozwolą amatorom swobodnie sprawdzać swoje wyniki i zbierać kilometry w statystykach. Zaawansowanym pozwoli na dokładną analizę treningów, poprawę osiąganych rezultatów oraz idealne przygotowanie do zawodów. Wadą może okazać się cena, która oscyluje w granicach 1200zł (w chwili przeprowadzania testu), dla kogoś kto zaczyna czy uprawia sport w formie rekreacji i dobrej zabawy jest to dość dużo. Może jednak wtedy wybrać inny produkt o podobnej charakterystyce z bogatej gamy produktów firmy Garmin.

Produkt naprawdę godny uwagi!

Cena
Od 1200 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca