Asus ZenBook UX305LA – ultrabook dla zapracowanych

Ultrabook ZenBook został stworzony przez Asusa z myślą o ludziach, którzy często się przemieszczają i potrzebują mieć przy sobie swój komputer, narzędzie pracy. Do takich celów kiepsko nadaje się duży, ciężki laptop. Potrzeba rozwiązania, które pozwoli na komfortowe przenoszenie nie tracąc przy tym na wydajności pracy. Czy ZenBook realizuje te cele? Zapraszam do recenzji.

Asus_ZenBook_1

Specyfikacja

  • Procesor: Intel Core i5-5200U (2 rdzenie, 4 wątki, od 2.2 GHz do 2.7 GHz, 3 MB cache)
  • Pamięć RAM: 8 GB RAM DDR3 1600 MHz
  • Karta graficzna: Intel HD Graphics 5500
  • Dysk HDD: SSD Micron M600 128 GB SSD M.2
  • Ekran: 13,3″, Full HD: 1920×1080 pikseli, AU Optronics B133HAN02.1, IPS, , matowa matryca
  • Czytnik kart pamięci: tak
  • Wymiary laptopa: szerokość: 324 mm x głębokość: 226 mm x wysokość: 12,2 mm
  • Waga: 1,34 kg (z akumulatorem)
  • Bateria: 3-komorowa, 3830 mAh, Li-Polymer
  • Dźwięk: Conexant SmartAudio HD
  • Bluetooth: v4.0
  • System operacyjny: Microsoft Windows 8.1 PL (wersja 64-bit)

Zawartość zestawu

  • Asus ZenBook
  • Zasilacz
  • Pokrowiec

Asus_ZenBook_2

Opis

Asus ZenBook zapakowany jest w smukłe, prostokątne pudełko utrzymane w odcieniach szarości. Prostota i neutralny kolor sugerują, że ultrabook nie jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży, czy graczy. Przekaz jest jasny, urządzenie ma służyć do pracy.

Asus_ZenBook_3

W pudełku poza ZenBookiem znajdziemy zasilacz, oraz materiałowy pokrowiec. Pokrowiec jest brązowy, a jego wnętrze wyłożono miękkim materiałem podobnym do zamszu. Zamykany jest na rzep.

Asus_ZenBook_4

Ultrabook jest srebrny, na górnym panelu centralnie umieszczono chromowane logo producenta. Obudowa jest wykonana z aluminium, metal powoduje, że powierzchnia jest chłodna w dotyku. Metal jest matowy, dzięki temu nie zostają na nim odciski palców i nie ma skłonności do brudzenia się. Wygląd urządzenia jest stylowy, emanuje chłodną elegancją, na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. ZenBook ma grubość zaledwie 12,2 mm, a jego waga z baterią wynosi 1,3 kg.

Asus_ZenBook_7

Z lewej strony obudowy umieszczono dwa porty USB, oraz czytnik kart SD. Szkoda, że czytnik jest płytki i karta po włożeniu wystaje na 2/3 długości, sprawia to, że podczas przenoszenia musimy usunąć ją z czytnika, by nie uległa uszkodzeniu. Zaletą takiego rozwiązania jest natomiast łatwość umieszczania i wyciągania karty z czytnika.

Asus_ZenBook_6

Z prawej strony obudowy, zaczynając od lewej znajdziemy dwie diody, pierwsza informuje o pracy urządzenia, druga o baterii. Następne jest gniazdo słuchawkowe zintegrowane z gniazdem mikrofonowym, port HDMI, port USB, a na końcu gniazdo zasilania.

Z tyłu przez prawie całą długość urządzenia biegnie zawias, na którym zamocowany jest panel z ekranem. Zawias jest solidny i sprawia wrażenie niezniszczalnego. Chodzi sztywno, dzięki czemu utrzymuje pozycję, w której ustawimy ekran.

Asus_ZenBook_5

Od spodu ZenBook wyposażony jest w cztery gumowe stopki antypoślizgowe, które są umieszczone w czterech rogach obudowy. Z lewej i z prawej strony możemy także zobaczyć maskownice głośników. Pod zawiasem znajdują się otwory, za pomocą których odprowadzany jest nadmiar ciepła z urządzenia.

Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, a całość wykonana z dużą precyzją i dbałością. Jest to sprzęt, który ma bezawaryjnie służyć nam latami.

Asus_ZenBook_8

Po otwarciu ZenBooka możemy przyjrzeć się ekranowi. Przekątna ekranu to 13,3 cala, matryca jest matowa, dzięki czemu praca w jasny dzień nie sprawia problemów i na ekranie nie widać żadnych odblasków. Rozdzielczość ekranu to 1920x1080px czyli Full HD. Ekran ma świetne kąty widzenia i pracuje się przy nim bardzo komfortowo.

Asus_ZenBook_11

Nad ekranem umieszczono kamerkę z mikrofonem, oraz czujnik światła, dzięki któremu ZenBook sam dostosowuje jasność ekranu do panujących aktualnie warunków oświetleniowych.

W ultrabooku nie zmieściła się pełnowymiarowa klawiatura, nie mamy więc do dyspozycji klawiatury numerycznej znajdującej się zwykle z prawej strony. Przyciski są cienkie, przyjemne w dotyku i pracują bardzo miękko. Jak przystało w przypadku komputerów przenośnych klawiatura posiada klawisze specjalne, pozwalające na przejście w stan hibernacji, włączenie trybu samolotowego, ustawienie jasności ekranu, wybranie urządzenia wyjściowego pokazującego obraz, włączenie/wyłączenie touchpada, regulację głośności oraz ustawienie automatycznego dostosowywania jasności ekranu.

Asus_ZenBook_9

Pod klawiaturą znajduje się touchpad, który jest duży, zintegrowany z przyciskami, a jego kolor pokrywa się z kolorem obudowy. Touchpad działa precyzyjnie, a jego wielkość sprawia, że przesunięcie kursora wymaga dłuższego ruchu niż w przypadku mniejszych touchpadów. Dla jednych będzie to zaleta, dla innych wada. Osobiście na domyślnych ustawieniach przesuwanie wskaźnika odbywało się dla mnie zbyt wolno, dlatego zwiększyłem jego szybkość. Przyciski działają dobrze, a ich powierzchnia także jest dotykowa. Przy touchpadzie nie ma specjalnego scrolla, scrollowanie odbywa się poprzez przesuwanie dwoma palcami jednocześnie po touchpadzie.

Zarówno klawiatura jak i touchpad działają bardzo dobrze i właściwie wypełniają swoje obowiązki.

Wydajność

ZenBook UX305LA posiada wiele konfiguracji i w zależności od tego kształtuje się jego cena. Do testów trafiła wersja z procesorem Intel Core i5-5200U (2 rdzenie, 4 wątki,  od 2.2 GHz do 2.7 GHz, 3 MB cache). Ultrabook posiada 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 o częstotliwości taktowania 1600 MHz. Karta graficzna jest zintegrowana, a jest to model Intel HD Graphics 5500. ZenBook wyposażono także w dysk SSD, w naszym modelu ma on najmniejszą z dostępnych pojemności czyli 128 GB. Urządzenie otrzymało system operacyjny Windows 8.1. Po zakupie możemy więc od razu dokonać upgradu systemu do wersji 10. Nowsze modele są już oferowane właśnie z Windowsem 10.

Asus_ZenBook_14

Asus_ZenBook_13

Wiemy już co ultrabook kryje w środku, a jak działa? Bardzo sprawnie, włączanie trwa kilka sekund, system działa szybko i bezawaryjnie. Pracuje się na nim bardzo przyjemnie. Posiada pod dostatkiem mocy nie tylko do zastosowań biurowych.

Przetestowałem go programami: 3D Mark 11, 3D Mark (2013), Cinebench R15, AS SSD Benchmark, Crystal Disk Mark 5.

Wyniki

  • 3DMark 11: 1116 punktów
  • 3DMark (2013): 703 punkty
  • Cinebench R15: OpenGL – 27,56 fps; CPU – 243 cb
  • AS SSD Benchmark: odczyt – 512 MB/s; zapis – 422,54 MB/s; czas dostępu: odczyt – 0,098 ms; zapis – 0,049 ms
  • Crystal Disk Mark 5: odczyt – 561 MB/s; zapis – 429 MB/s

Jak widać wyniki pokazują, że ZenBook najmocniejszy nie jest, testy graficzne wykazały, że sprzęt obsłuży starsze gry i niższe rozdzielczości. O komfortowej rozgrywce w najnowsze tytuły możemy zapomnieć. Jednak jak na zintegrowaną kartę graficzną Intel HD 5500 ma całkiem dobrą wydajność. Dawniej układy graficzne Intela pozostawały mocno w tyle za rozwiązaniami konkurencji, w tym momencie mają dobrą wydajność. Procesor trzyma wydajnościowo swoje miejsce w szeregu, czyli pomiędzy układami Core i3, od których jest wydajniejszy, a układami Core i7, do których mu trochę brakuje. Mimo, że nie jest demonem wydajności, to dobrze radzi sobie z powierzonymi zadaniami, a jego niska energożerność (15W) pozwala na długi czas pracy baterii.

Testy dysku SSD potwierdzają, że czas jaki pozostał tradycyjnym dyskom twardym już się kończy. Odczyt na poziomie 500 MB/s i zapis z prędkością ponad 400 MB/s to świetne wyniki cechujące najszybsze dyski SSD. Dzięki szybkiemu dyskowi system uruchamia się i działa znacznie szybciej, podobnie jest z programami oraz transferem danych pomiędzy partycjami.

ZenBook wyposażony jest w kamerkę i mikrofon, oba urządzenia działają bez zarzutu. Mikrofon dobrze zbiera głos i pozwala na komfortowe rozmowy przez Skype. Kamera daje obraz dobrej jakości i nie przycina się.

W ultrabooku zamontowano głośniki stereo, ale nie są one rewelacyjne. Grają czysto i nie trzeszczą, ale dźwięk jest płaski i brakuje basu. Do pracy wystarczą, do zabawy i multimediów lepiej zastosować słuchawki, bądź głośniki zewnętrzne.

ZenBook posiada wbudowany akumulator o pojemności 3830 mAh. Pozwala on na nawet 10h pracy urządzenia, jeśli tylko włączymy tryb dużej oszczędności energii i nie będziemy go obciążać. Przy normalnej pracy jedno ładowanie wystarcza na około 6h pracy. Jeśli mocno obciążymy nasz ultrabook, to czas pracy skróci się do 3h. Jak widać czas pracy na baterii jest bardzo dobry.

Asus_ZenBook_10

Podsumowanie

Asus ZenBook UX305LA to świetnie wykonany i wyglądający, biznesowy ultrabook. Skierowany jest do osób ceniących mobilność, niezawodność i wydajność w pracy. Metalowa obudowa jest elegancka i odporna na uszkodzenia. ZenBook jest leciutki i łatwy w przenoszeniu. Połączenie oszczędnego lecz wydajnego procesora z odpowiednią ilością pamięci operacyjnej i szybkim dyskiem SSD to recepta na udany produkt biznesowy. Asus ZenBook UX305LA jest godny polecenia.

Cena
Około 3500 zł
Nasza ocena

ocena9wujekpolecaSprzęt do testów dostarczył

asus