Test Tenda U18a – dwuzakresowej karty sieciowej USB Wi-Fi 6 AX1800

Urządzenie dotarło do mnie w podłużnym czarno-pomarańczowym opakowaniu:

Bez tytułu

W środku znajdujemy kartę sieciową U18a, kabel a także dokumentację.

4

Specyfikacja techniczna

Interfejsy: USB3.0
Typ anteny: 2* 5dBi external antenna
Przycisk -
Wskaźnik ledowy: 1 * System LED
Wymiar: 243.8mm*101mm*27mm(L x W x H)
Standard bezprzewodowy:
IEEE802.11ax/ac/n/a 5GHz
IEEE802.11ax/b/g/n 2.4GHz
Częstotliwość: 5GHz, 2.4GHz
Szybkość przesyłania danych: 5GHz: Up to 1201Mbps
2.4GHz: Up to 574Mbps
Moc transmisji: <20dBm (EIRP)
Tryby bezprzewodowe: Station Mode
Ochrona bezprzewodowa:
WPA-PSK/WPA2-PSK
WPA/WPA2
WPA3
Inni
Orzecznictwo: CE, FCC,RoHS
Zawartość Paczki 1 *Wireless Adapter U18A, 1 * Install Guide
wymagania systemowe: Windows10
Środowisko: Operating Temperature: 0°C ~ 40°C(32°F ~ 104°F)
Storage Temperature: -40°F ~ 158°F (-40°C ~ 70°C )
Operating Humidity: 10% ~ 90% RH non-condensing
Storage Humidity: 5% ~ 90%RH non-condensing
Produkty powiązane: AX3, RX3, TX3

Urządzenie jest małe, wykonane zostało w całości w kolorze czarnym – wyjątkiem jest oczywiście logo producenta ,,Tenda” – to zostało umiejscowione od góry urządzenia i zostało wykonane w kolorze srebrnym.

Ponad napisem ,,Tenda” umiejscowiono diodę, która po skonfigurowaniu świeci na niebiesko.

5

Góra została zbudowana w postaci ściętych boków – wyglądem przypomina kryształ – prezentuje się to bardzo ładnie.

7

Od spodu urządzenie zostało wyposażone w 4 nóżki antypoślizgowe a także otwory wentylacyjne, które mają za zadanie chłodzić produkt.

6

Z tyłu znajduje się wejście dla kabla, którym podłączamy sprzęt do komputera.

17

Urządzenie zostało wyposażone w dwie zewnętrzne anteny o wysokim zysku 5dBi.

13

Rozpoczęcie użytkowania jest bardzo proste. Należy podłączyć urządzenie dołączonym do zestawu kablem do komputera a następnie komputer już sam automatycznie wykrywa nasz sprzęt. Proces konfiguracji przedstawiamy zaledwie jednym screenem, poniżej go załączam.
a
16
W celu przetestowania karty sieciowej U18a posłużył nam router, który jest wyposażony w standard Wi-Fi 6. Przeprowadziliśmy zatem dwa testy prędkości łącza – pierwszy przed włączeniem karty sieciowej – poniżej pomiar:
Następnie wykonaliśmy test prędkości łącza po połączeniu się z kartą sieciową Tenda U18a:
2tendabeztenda
Zgodnie z powyższymi pomiarami – urządzenie wpływa na jakość transmisji danych.
Maksymalna przepustowość jaką możemy osiągnąć dzięki Tenda U18a AX1800 może wynieść do 100 Mb/s.  W naszym przypadku prędkość ta osiągnęła wartość około 70 Mb/s – pamiętajmy, że połączenie Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe i ten współczynnik jest w tym przypadku niższy.
8
Wi-Fi 6 – czyli 802.11ax – to aktualnie najszybsza wersja standardu sieci bezprzewodowych Wi-Fi. Umożliwia uzyskanie wyższych przepustowości nawet do 10 Gbit/s a także daje możliwość łączenia się z większą ilością urządzeń. Przygotowany w ten sposób nowy standard szykuje nas na przyszłość – da możliwość obsługi nawet do kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie. Wi-Fi 6 jest o 38 % szybszy od poprzedniego standardu Wi-Fi 802.11ac.
Najnowsze zabezpieczenia WPA3- testowany sprzęt został wyposażony w najnowocześniejszy standard WP3, który zapewnia metodę szyfrowania SAE. dzięki temu osiągamy wysoki poziom bezpieczeństwa przed atakami a próby łamania haseł dostępu do naszej sieci Wi-Fi są automatycznie uniemożliwiane.
Superszybki port 3.0 – szybkość transferu USB 3.0 jest 10 razy większa niż USB 2.0
Router dodatkowo został wyposażony w technologię MU-MIMO - dzięki tej technologii Tenda U18a osiąga do trzech razy lepszą wydajność a co za tym idzie – maksymalną przepustowość w każdym podłączonym do niego urządzeniu bez żadnego denerwującego buforowania czy opóźnień. Dzięki tej dodatkowej funkcji damy radę przesyłać filmy z internetu do TV jednocześnie rozmawiając przez jakikolwiek komunikator w formie WIDEO. Wszystko działa płynnie i bez zacinania obrazu.
15
 
Podsumowanie:
Tenda U18a AX1800 to dwuzakresowa karta sieciowa wyposażona w najnowszy standard Wi-Fi 6 a także interfejs USB 3.0 (10 razy szybsza prędkość od USB 2.0). Urządzenie zostało wyposażone w dwie zewnętrzne anteny o wysokim zysku 5dBi. Maksymalna przepustowość jaką możemy osiągnąć dzięki Tenda U18a AX1800 może wynieść do 100 Mb/s. W naszym przypadku prędkość ta osiągnęła wartość około 70 Mb/s – pamiętajmy, że połączenie Wi-Fi wykorzystuje fale radiowe i ten współczynnik jest w tym przypadku niższy. Dołączony do zestawu kabel pozwoli wam znaleźć idealne miejsce odbioru sygnału waszego komputera stacjonarnego. Karta sieciowa sprawdzi się przy oglądaniu filmów w 4K, sesjach gier online czy innej ulubionej rozrywce. Tenda U18a AX1800 współpracuje z komputerem stacjonarnym i laptopem z systemem Windows 10 i jest dostępna w cenie 172,00 zł
ocena9
Sprzęt do testów dostarczył:
logo tenda